tv3.lv

“Pfizer” ražotā Covid‑19 vakcīna ir apstiprināta lietošanai Lielbritānijā jau nākamnedēļ

Lielbritānija ir kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas apstiprinājusi “Pfizer”/”BioNTech” ražoto koronavīrusa vakcīnu plaši lietošanai, vēsta “BBC News”.

2020. gada 2. decembrī 9:49

Lielbritānijas regulators, apgalvo, ka vakcīnas efektivitāte – līdz pat 95% aizsardzība pret Covid-19 -, ir uzskatāma par drošu. Tos cilvēkus, kuri ietilpst prioritārajā grupā, varētu sākt vakcinēt jau dažu turpmāko dienu laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: “Pfizer” un “BioNTech” pieteikušas savu Covid-19 vakcīnu apstiprināšanai ES

Lielbritānija jau ir pasūtījusi 40 miljonus vakcīnas devu, kas ir pietiekami, lai vakcinētu 20 miljonus cilvēku, ar divām vakcinācijas devām. Drīzumā vajadzētu būt pieejamām aptuveni 10 miljonu vakcīnu devām, un pirmās no tām Lielbritānijā nonāks tuvāko dienu laikā.

Izstrādātāji apgalvo, ka tā ir visu laiku ātrākā vakcīna, kas pāriet no koncepcijas uz realitāti, un ir vajadzīgi tikai 10 mēneši, lai veiktu tos pašus attīstības soļus, kas parasti ilgst desmit gadus. Lai gan vakcinācija var sākties, cilvēkiem tomēr ir jāpaliek modriem un jāievēro koronavīrusa noteikumi, lai apturētu izplatīšanos, saka eksperti. Tas nozīmē – ieturēt sociālo distancēšanos un lietot sejas maskas, pārbaudīt cilvēkus, kuriem varētu būt vīruss, un lūgt viņus izolēties.

Vakcīna esot ir jauns veids, kas izmanto nelielu pandēmiskā vīrusa ģenētiskā koda fragmentu, lai iemācītu ķermenim cīnīties ar Covid-19 un veidot imunitāti. Nekad iepriekš šāda tipa vakcīna nekad nav apstiprināta lietošanai cilvēkiem, lai gan cilvēki to ir saņēmuši klīniskajos pētījumos.

Eksperti ir izveidojuši provizorisku vakcinēšanās prioritāšu sarakstu, kas vērsts uz cilvēkiem lielākajā riska grupā. Galvenie ir aprūpes namu iedzīvotāji un to darbinieki, kam seko vecāki par 80 gadiem cilvēki, un citi veselības un sociālās aprūpes jomu darbinieki. Viņi saņems pirmos vakcīnas krājumus, iespējams, jau aiznākamnedēļ.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tam varētu sekot visu pārējo cilvēku, kas vecāki par 50 gadiem, kā arī jaunāku cilvēku, kuri veselības stāvokļa dēļ ir riska grupā, masveida imunizācija, jo 2021. gadā kļūst pieejami vairāk vakcīnu krājumu. Vakcīnu ievadīs divās injekcijās ar 21 dienas starplaiku, otrā deva būšot revakcinācija.

“BBC News” raksta, ka ir dažas citas daudzsološas vakcīnas, kuras arī drīzumā varētu apstiprināt. Viena no tām – “Moderna” izmanto tādu pašu pieeju kā “Pfizer” vakcīna un piedāvā līdzīgu aizsardzību. Lielbritānija ir iepriekš pasūtījusi septiņus miljonus vakcīnas devu, kuras varētu būt gatavas līdz nākamā gada pavasarim. Lielbritānija ir pasūtījusi Oksfordas Universitātes un “AstraZeneca” izstrādātās vakcīnas devas un cita veida Covid-19 vakcīnas. Covid-19 vakcīnā tiek izmantots nekaitīgs vīruss, kas mainīts, lai daudz vairāk līdzinātos vīrusam, kas izraisa Covid-19.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm