Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pētnieks: Nav izslēgts, ka Lukašenko mēģinās konfliktu ar ES vēl vairāk eskalēt

Nav izslēgts, ka Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko mēģinās konfliktu ar Eiropas Savienību (ES) vēl vairāk eskalēt, intervijā TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” pieļāva Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks Artūrs Bikovs.

2021. gada 30. novembrī 9:21

Līdzšinējās situācijas kontekstā viņš aicināja pievērst uzmanību tam, kā un ko dara Baltkrievija. “Man personīgi ir ļoti interesanti, kāds būs Lukašenko nākamais solis. Eskalācija varētu izskatīties, kā piemēram, mēģinājums ierobežot tranzītu uz Eiropas Savienību caur Baltkrieviju. Vai, teiksim, kaut kā traucēt naftas un gāzes transportam no Krievijas uz Eiropu. Tas ir vēl viens veids, kā viņš potenciāli varētu situāciju mainīt,” pieļāva Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš uzsvēra, ka patlaban situācija uz Baltkrievijas robežas ar ES ir nedaudz deeskalējusies, daļa cilvēku ir pametuši Poliju un arī Baltkrieviju – Irākā atgriezušies vismaz ap 500 cilvēku, daži tikuši izvietoti loģistikas centros Baltkrievijā. Taču, lai arī savā ziņā daļēji Lukašenko izdevās sasniegt savu mērķi, ka par viņu atkal starptautiski runā un ka viņš nav tik lielā mērā izolēts, ceturtdien stāsies spēkā jaunas sankcijas pret Lukašenko un Baltkrieviju, līdz ar to rodas jautājums, vai patiešām tas viņam bija tik ļoti vērtīgi.

“Viena lieta, kā mēs to redzam šeit, ES, no malas skatoties uz to visu. Otra lieta, kā Lukašenko to personīgi redz. Izskatās, ka viņš nemaz nav tik racionāls kā vēlētos. Viņam šķita, ka, šādu krīzi radot pie Polijas un Baltijas valstu robežām, viņam kaut ko izdosies atgūt no ES,” sacīja Bikovs, piebilstot, kā redzams, noticis pretējs efekts.

Komentējot rietumvalstu šomēnes celto trauksmi par Krievijas militāro aktivitāti Ukrainas tuvumā un bažas par jaunu Krievijas karaspēka koncentrēšanos pie Ukrainas robežas, viņš izteica viedokli, ka Krievija, visticamāk, neiebruks Donbasā, jo galvenais Krievijas prezidenta Vladimira Putina mērķis ir saglabāt savu varu un to nostiprināt, ko visdrīzāk dotu cīņa pret iekšējiem pretiniekiem, kas ir pēdējos gados vērā ņemami pastiprinājusies nekā ārējais konflikts. “Nešķiet, ka spēku koncentrēšana pie Ukrainas robežas ir mēģinājums iebraukt, drīzāk pārbaudīt, kā reaģēs Ukraina, NATO,” domā eksperts.

Komentējot galvenās aktualitātes gaidāmajā NATO ārlietu ministru sanāksmē Rīgā, viņš minēja uz Baltkrievijas un Polijas, kā arī Baltkrievijas un Lietuvas robežas notiekošo, kā arī Krievijas spēku koncentrēšanu pie Ukrainas robežām un Ķīnas pieaugušo ietekmi. Ķīnas loma pasaulē būtiski palielinās, arī drošības ziņā, un Ķīnai tiks pievērsta arvien lielāka nozīme ne tikai tuvākajā laikā, bet arī tālākā nākotnē. “Jāskatās, kā Ķīna uzvedas Āfrikā, Klusā okeāna valstīs, kas ir izaicinājumi, ko Ķīna var radīt ne tikai NATO, bet visai pasaulei. Ķīna neplāno samazināt savas ambīcijas, Ķīna būtu valsts, par kuru runāsim pēc gadiem 10, par tās nozīmi, ietekmi uz pasauli,” lēsa eksperts.

Tāpat tiks pievērsta lielāka uzmanība hiberdrošībai un hiberdraudiem, iejaukšanām citu valstu robežās, jo tās ir tās problēmas, kas kļuvušas īpaši nozīmīgas un bīstamas pēdējos gados.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

NATO drauds Krievijas kontekstā, pēc eksperta teiktā, ir nepieļaut, lai Baltkrieviju, Ukrainu, Moldovu un Gruziju “savervē” Krievijas režīms, lai tās nepaliek Krievijas ietekmes zonā un lai Krievija nepalielina savu ietekmi tajās.

Tāpat, kā norāda eksperts, NATO izaicinājums ir, kā palīdzēt Ukrainai, Gruzijai, vai uzsākt un mēģināt turpmāku šo valstu integrāciju NATO, paātrināt to jeb tomēr ne. Kā rīkoties sadarbībā ar citām Austrumeiropas valstīm, kas nav NATO. Kā rīkoties, situācijai saasinoties, nav izslēgts, ka hibrīduzbrukumi būs konstanti un daudz bīstamāki, tāpēc jāizstrādā plāns rīcībai šādās situācijas. Bez šaubām, katrai valstij un reģionam varētu būt citādāka pieeja, jautājums, kā skatās dažādas NATO dalībvalstis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma