Saturs turpinās pēc reklāmas

Pētījums: nevakcinētām grūtniecēm biežāk ir smagi saslimšanas ar Covid‑19 simptomi

Grūtniecēm, kuras nav vakcinētas pret koronavīrusu, ir ne tikai lielāka iespēja tikt hospitalizētām Covid-19 dēļ, bet arī lielāks risks, ka viņu jaundzimušie nomirs mazāk nekā mēnesi pēc dzimšanas, liecina Skotijā publicēts recenzēts pētījums.

14. janvārī 17:40

Pētījums tika publicēts ikmēneša žurnālā “Nature Medicine”. Tā autori aplūkoja vairāk nekā 144 000 grūtniecības, sākot ar 2020. gada marta, kad Skotijā tika atklāts pirmais koronavīrusa gadījums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Taču autori koncentrējās uz datiem no 2020. gada decembra līdz pagājušā gada oktobrim, jo ​​tieši tad vakcīnas un testi kļuva plašāk pieejamas. Šajā periodā nevakcinētās veidoja 77% no visām inficētajām grūtniecēm un vairāk nekā 90% no tām, kurām bija nepieciešama hospitalizācija un kristiski svarīga aprūpe.

Visi pētījumā apskatītie zīdaiņu nāves gadījumi notikuši mātēm, kuras Covid-19 diagnozes noteikšanas brīdī nebija vakcinētas, norādīja pētījuma autori.

Rezultāti palielina pārliecību par nepieciešamību grūtniecēm pēc iespējas drīzāk vakcinēties, lai atlikušajā pandēmijas laikā aizsargātu gan vecākus, gan mazuļus. “Mūsu atklājumi uzsver nepieciešamību turpināt centienus, lai palielinātu vakcinācijas aptveri grūtniecēm. Tāpēc ir jānovērš vilcināšanās saņemt vakcīnu pret Covid-19 grūtniecības laikā,” norāda pētījuma autori.

Grūtnieces sākotnēji saņēma nekonsekventus ieteikumus par to, vai un kad vakcinēties, daļēji tāpēc, ka viņas netika iekļautas sākotnējos koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumos. Aprīlī veselības aizsardzības amatpersonas Apvienotajā Karalistē un ASV sāka aktīvi veicināt vakcināciju pret Covid-19 grūtniecības laikā.

Pētījumā teikts, ka risks piedzimt nedzīvam vai jaundzimušā nāves risks, kas definēts kā mazuļa, kas jaunāks par mēnesi, nāve, bijis augstākais starp sievietēm, kuras dzemdējušas četru nedēļu laikā kopš inficēšanās ar Covid-19 sākuma. Riski nomirt šādas sievietes iznēsātiem zīdaiņiem bija vairāk nekā četras reizes augstāki nekā zīdaiņiem, kas dzimuši vispārējā populācijā.

Skotijas pētījums sasaucas ar to, ko ASV Slimību kontroles un profilakses centrs publicēja šā mēneša sākumā. ASV Slimību kontroles un profilakses centrs veica retrospektīvu pētījumu, kurā iekļautas vairāk nekā 40 000 grūtnieces, un janvārī secināja, ka vakcinācija grūtniecības laikā nav saistīta ar paaugstinātu priekšlaicīgu dzemdību risku.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs iesaka vakcinēties pret Covid-19 sievietēm, kuras ir grūtnieces, nesen kļuvušas par grūtniecēm vai tā, kuras patlaban mēģina palikt stāvoklī un kurām tādējādi potenciāli var iestāties grūtniecība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas