Pētījums: LGBT tiesību aizsardzības ziņā Latvija no 49 Eiropas valstīm ierindojas bēdīgi zemajā 41. vietā

Atzīmējot 17. maiju kā Starptautisko dienu pret homofobiju, transfobiju un bifobiju, publicēts jauns pētījums, kurā atzīts, ka no 49 Eiropas valstīm lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu un interseksuāļu (LGBTI) tiesību aizsardzības jomā Latvija jau piekto gadu pēc kārtas ieņem 41.vietu un tādējādi LGBTI aizsardzība Latvijā saglabājas nemainīgi zemā līmenī, atklāj ikgadējais “Rainbow Europe” novērtējums.

2021. gada 17. maijā 17:04

No 49 Eiropas valstīm Latvija LGBTI tiesību aizsardzības jomā jau 5. gadu ieņem bēdīgi zemo 41. vietu, bet starp Eiropas Savienības valstīm sliktāk ir tikai Polijā. Šāda stagnācija skaidri parāda sistemātisku LGBT tiesību ignorēšanu un norāda, ka nepieciešams virzīties pretī visu Latvijas iedzīvotāju iekļaujošai politikai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atzīmējot starptautisko dienu pret homofobiju, bifobiju un transfobiju, apvienība Mozaīka aicina solidaritātē pacelt visu laiku lielāko virtuālo varavīksnes karogu Latvijā, apstiprinot, ka esam #mīlestībasnācija.

“Rainbow Europe” ikgadējo pārskatu veido Eiropas lielākā LGBTI tiesību aizsardzības organizācija “ILGAEurope”, novērtējot valsts likumiskos un politiskos apstākļus sešās kategorijās, kas tieši ietekmē minoritāšu dzīves kvalitāti – vienlīdzība un antidiskriminācija, ģimeņu aizsardzība, naida noziegumi un naida runa, likumīga dzimuma atzīšana un ķermeņa neaizskaramība, pilsoniskās sabiedrības telpa un attieksme pret patvēruma meklētājiem. Latvija šodien publicētajā pārskatā saņēmusi 17% novērtējumu. Sliktāk ir tikai astoņas Eiropas valstīs – Sanmarīno (13%), Polijā (13%), Baltkrievijā (12%), Monako (11%), Krievijā (10%), Armēnijā (8%), Turcijā (4%) un Azerbaidžānā (2%). Augstāko vērtējumu ieguvusi Malta (94%), Beļģija (74%), Luksemburga (71%), Portugāle (67%) un Norvēģija (67%).

“Covid-19 pandēmijas ietekmē redzams, ka Latvijā pastāv neiecietības krīze, kas ievērojami ietekmējusi visu cilvēku, tai skaitā LGBTI cilvēku dzīves kvalitāti. 2019. un 2020. gadā naida runas, kas vērsta pret LGBTI pārstāvjiem, monitoringā katru gadu tika konstatēti 500 gadījumi, savukārt konkrētā laika posmā Valsts policijā šajā kontekstā iesniegti 32 iesniegumi, no kuriem tikai deviņos gadījumos sākts kriminālprocess un vairākos gadījumos esot saņemti absurdi pamatojumi kriminālprocesa sākšanas atteikumam. Šogad ir bijis liels ziņojumu skaita par naida runas pret LGBTI kopienu pieaugums – līdz marta beigām saņemti 700 ziņojumi.

Vienlaikus LGBTI kopiena nav vienīgā, kas cieš no aizspriedumiem un naida runas, Latvijā joprojām ir izplatīts antisemītisms, rasisms, romufobija un nepatika pret patvēruma meklētājiem.. Likumdevējam un izpildvarai vajadzētu to ņemt vērā un risināt,” norāda Mozaīkas valdes loceklis Kaspars Zālītis.

Kopš 2020. gada rudens Latvijas Satversmes tiesa divos spriedumos likumdevējam norādījusi uz nepietiekamo valsts aizsardzību viendzimuma ģimenēm. Lai gan pēdējo gadu laikā, sabiedrībai kļūstot atvērtākai un tolerantākai, panākts ievērojams progress, atsevišķu politisko spēku un to līderu aizspriedumos balstītā retorika un mēģinājumi grozīt Satversmi, izslēdzot no tās viendzimuma ģimenes, joprojām neatlaidīgi cenšas Latvijas iedzīvotājos veicināt noraidošu attieksmi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Latvijas lielākā vērtība ir cilvēks – neatkarīgi no seksuālās orientācijas, dzimuma identitātes, etniskās piederības. Tas mūsu politiķiem ir jāapzinās un jāpārstāj veidot vidi, kurā kāds ir vērtīgāks par citu. Mēs vēlamies būt valsts, kurā ikviens var realizēt savu potenciālu, sniedzot ieguldījumu sabiedrības kopējā attīstībā. Rietumeiropas prakse rāda, ka iekļaujošāka likumdošana dod iespēju radīt daudz iekļaujošāku sabiedrību. Ir laiks mainīties un ieņemt progresīvu kursu, esot vienotiem, nevis sašķeltiem,” norāda Kaspars Zālītis.

Šodien pie vairākām vēstniecībām un uzņēmumiem Rīgā tiek pacelti varavīksnes karogi. Tāpat ik vienam ir iespēja pievienoties visu laiku lielākā virtuālā varavīksnes karoga pacelšanā, katrs sev un pasaulei parādot, ka Latvija nav nācija, kuras pamatā ir diskriminācija. Mēs esam sirds un mīlestības nācija. Mozaīka aicina ikvienu kopienas pārstāvi un atbalstītāju doties uz milestibasnacija.lv* un pacelt savu digitālo karogu, lai tas plīvo par vienlīdzību.

Kampaņa Mīlestības nācijas tiek īstenota projekta #ApturiNaidu ietvaros, ko finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu (LGBT) un viņu draugu apvienība “Mozaīka” atgādina, ka 17. maijs ir Starptautiskā diena pret homofobiju, transfobiju un bifobiju. “Mozaīka” aicina pārpludināt sociālos tīklus ar mīlestību un pacel lielāko virtuālo varavīksnes karogu Latvijā!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Apvienība aicina doties uz mājaslapu Milestibasnacija. Tajā teikts, ka “Inteliģentā saprāta balss ir bijusi klusa. Tā nav stājusies pretī naida runai tā, kā pieklātos. Tāpēc laiks tai kļūt par sirdsapziņas balsi. Un kļūt sadzirdētai. Tomēr tumsu nevar uzvarēt ar tumsu. Naidu ar naidu. Mīlestība ir risinājums. Mīlestība ir atbilde. Mīlestība ir ierocis. Pacelsim karogus. Iedegsim gaismu. Pierādīsim sev un pasaulei, ka neesam nācija, kuras pamatā ir diskriminācija. Mēs esam sirds un mīlestības nācija!” aicina “Mazaīka”.

ASV vēstniecība Rīgā, informējusi, ka arī tā šodien ir “pacēlusi varavīksnes karogu”, lai atzīmētu Starptautisko dienu pret homofobiju, transfobiju un bifobiju. Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pievienojās ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotajai lietvedei Rutai Elvikis nelielā ārpustelpu karoga pacelšanas ceremonijā kopā ar Saeimas, kā arī pilsoniskās un diplomātiskās sabiedrības pārstāvjiem.

ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotā lietvede Ruta Elvikis

“Prezidenta Baidena administrācija ir skaidri norādījusi, ka Amerikas Savienoto Valstu politika centīsies panākt vardarbības un diskriminācijas izbeigšanu seksuālās orientācijas, dzimuma identitātes vai izteiksmes vai dzimuma īpašību dēļ, un ar savu piemēru vadīt lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu, kvīru un interseksuāļu (LGBTQI) cilvēktiesību aizstāvību visā pasaulē.”

“Šodien mēs pacēlām varavīksnes karogu, atbalstot pamatprincipu, ka pret visiem cilvēkiem jāizturas ar cieņu un tiem ir iespēja dzīvot bez bailēm neatkarīgi no tā, kas viņi ir vai ko viņi mīl,” sacīja R. Elvikis.

Starptautiskā diena pret homofobiju, transfobiju un bifobiju (IDAHOTB) katru gadu pievērš uzmanību LGBTQI cilvēktiesībām. 2004.gadā dibinātā Starptautiskā diena pret homofobiju, transfobiju un bifobiju tiek atzīmēta 17.maijā, dienā, kad 1990.gadā Pasaules veselības organizācija homoseksualitāti izslēdza no Starptautiskā slimību klasifikatora.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šogad Starptautiskā diena pret homofobiju, transfobiju un bifobiju tiks atzīmēta gandrīz 90 valstīs.

Eiropas Savienības māja Latvijā rakstījusi, ka 17.maijā Starptautiskājā dienā pret homofobiju, transfobiju un bifobiju, varavīksnes karogs Eiropas Savienības mājas logā ir mūsu apliecinājums LGBTIK personu atbalstam, viņu līdztiesībai un aizstāvībai. Esam par sabiedrību, kur ikviens cilvēks var būt viņš pats, nebaidoties no vajāšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm