tv3.lv

Pētījums: divas trešdaļas no Covid‑19 potes blakusparādībām nav izraisījusi vakcīna, bet “nocebo” efekts

Vairāk nekā divas trešdaļas no biežākajām blakusparādībām, ar kurām cilvēki saskaras pēc Covid-19 potes, saistāmas ar  ”placebo” efekta negatīvo versiju, nevis pašu vakcīnu, apgalvo pētnieki.

18. janvārī 23:40

“Nocebo” efekts ir parādība, kad, ļaujoties bailēm no slimības, zāļu vai vakcīnas blaknēm, patiešām to arī piedzīvojam. ASV zinātnieki pārbaudīja 12 Covid-19 vakcīnu klīnisko pētījumu datus un atklāja, ka “nocebo” efekts veidoja aptuveni 76% no visām izplatītajām blakusparādībām pēc pirmās vakcīnas pret Covid-19 devas un gandrīz 52% pēc otrās devas saņemšanas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rezultāti liecina, ka lielu daļu vieglāku blakusparādību, piemēram, galvassāpes, īslaicīgu nogurumu un sāpes rokās, neizraisīja vakcīnas sastāvdaļas, bet gan citi faktori, kas, domājams, radīja ”nocebo” efektu, tostarp trauksme, gaidas un dažādu kaišu kļūdīga attiecināšana uz to, ka ir saņemta vakcīna.

Ņemot zinātnieku rezultātus, pētnieki apgalvo, ka labāka sabiedrības informētība par ”nocebo” atbildes reakcijām var uzlabot Covid-19 vakcīnas uzņemšanu, samazinot bažas, kas dažiem cilvēkiem liek vilcināties saņemt poti.

Medicīnas centrā Bostonā pētnieki analizēja nevēlamās blakusparādības, par kurām ziņots Covid-19 vakcīnu klīnisko pētījumu laikā. Katrā pētījumā ”placebo” grupā vakcīnas vietā tika ievadītas neaktīvā sāls šķīduma injekcijas. Pētījumā netika aplūkotas smagas, retas blakusparādības, piemēram, asins recekļi vai sirds iekaisums.

Žurnālā ”Jama Network Open”, pētnieki norāda, kā pēc pirmās vakcīnas pret Covid-19 injekcijas saņemšanas vairāk nekā 35% no cilvēkiem ”placebo” efekta grupās piedzīvoja tā sauktās “sistēmiskās” blakusparādības, piemēram, galvassāpes un nogurumu, un 16% ziņoja par specifisku blakusparādību rajonu ķermenī, tostarp sāpēm rokās, apsārtumu vai pietūkumu injekcijas vietā. Kā pētnieki sagaidīja, tiem, kuri saņēma pirmo vakcīnas injekciju, bija lielāka iespēja izjust blakusparādības. Apmēram 46% ziņoja par sistēmiskiem simptomiem un divām trešdaļām novēroja sāpes rokās vai citus lokalizētus simptomus injekcijas vietā.

Kad pētnieki aplūkoja blakusparādības pēc otrās potes saņemšanas, viņi atklāja, ka galvassāpju vai citu sistēmisku simptomu biežums vakcīnas saņēmēju grupā bija gandrīz divas reizes lielāks nekā “placebo” grupā, attiecīgi 61% un 32%. Atšķirība bija vēl lielāka attiecībā uz vietējām slimībām, sasniedzot 73% starp tiem, kuri saņēma vakcīnu, un 12% “placebo” grupā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā pētnieki lēš, ka aptuveni divas trešdaļas no Covid-19 vakcīnas izmēģinājumos ziņotajām izplatītajām blakusparādībām izraisa “nocebo” efekts, jo īpaši galvassāpes un nogurumu, kas daudzos bukletos par Covid-19 vakcīnas saņemšanu uzskaitīti kā izplatītākās blakusparādības pēc injekcijas.

Lai gan pierādījumi liecina, ka informācija par blakusparādībām var likt cilvēkiem nepareizi attiecināt uz vakcīnu izplatītas kaites vai padarīt cilvēkus īpaši modrus attiecībā uz savu pašsajūtu, pētījuma vecākais autors Teds Kapčuks apgalvo, ka vēlas iegūt vēl vairāk informācijas par blakusparādībām, neko neslēpjot. “Vairums pētnieku apgalvo, ka pacientiem vajadzētu mazāk stāstīt par iespējamajām blakusparādībām, lai mazinātu trauksmi. Es domāju, ka tas ir nepareizi. Godīgums ir pareizais ceļš,” viņš teica.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm