Pēc Krievijas raķešu terora Ukrainā pakāpeniski atgriežas gaisma

Pēc kārtējiem plašajiem uzlidojumiem Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai ceturtdien visā valstī turpinās plaši avārijas dienestu darbi, lai atjaunotu elektrības piegādi vispirms kritiskajai infrastruktūrai –  ūdens un siltuma apgādes uzņēmumiem un citiem objektiem. Līdz ceturtdienas vakaram tiek solīta elektrība arī ukraiņu mājokļos. Tiesa, daudziem jārēķinās ar elektrības patēriņa ierobežojumu grafikiem.

Trešdien Krievijas raķešu uzbrukuma dēļ daudzos valsts reģionos, tostarp Kijivā, bija vērojams elektroenerģijas padeves pārtraukums. Miljoniem cilvēku un simtiem kritiski svarīgu infrastruktūras objektu, piemēram, slimnīcas un intensīvās terapijas nodaļas, palika bez gaismas un siltuma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elektrosistēmas bojājumi bija Odesā, Harkivā, Dnipro, Ļvivā, Mikolajivā un citās pilsētās, kur tika atslēgta elektrība. Ļvivā elektrības trūkuma dēļ tika pārtraukta apkures un ūdens padeve. Līdzīgi arī Odesā, kur apstājās arī pilsētas elektrotransports. Viss elektriskais transports apstājās arī Harkivā.

Situācija sarežģīta, bet kontrolējama

Elektroapgādes situācija joprojām ir sarežģīta, bet kontrolējama, – ceturtdien situāciju raksturo uzņēmums “Ukrenergo”.

Kritiskās infrastruktūras objekti visā valstī, piemēram, ūdensapgādes un siltumapgādes uzņēmumi, ūdens novadīšanas sistēmas un tamlīdzīgi, tiek darbināti vispirms. Elektrotīklu remontstrādnieki kopš 23.novembra, kad beidzās plašais Krievijas uzbrukums, nav pārtraukuši avārijas seku likvidēšanas darbus.

Arī Ukrainas galvaspilsētas administrācija apstiprina, ka ceturtdien Kijivā situācija pamazām normalizējas.

Aptuveni ceturtā daļa māju joprojām ir bez elektroapgādes, taču visas avārijas brigādes un komunālo pakalpojumu sniedzēji pilsētā strādā, lai novērstu Krievijas raķešu uzbrukuma sekas.

No rīta karstā ūdens padevi bija izdevies pilnībā atjaunot tikai vienā no pilsētas krastiem. Bet sabiedriskā transporta kustība Kijivā ceturtdien darbojās gandrīz normāli. Lai taupītu elektroenerģiju, tramvaju vietā norīkoti papildu autobusi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ukrainas enerģētikas ministrs solījis, ka  elektrība ukraiņu mājās atgriezīsies līdz ceturtdienas vakaram.

Pārtraukta arī AES darbība

Ārkārtas situācijā valstī tika slēgtas trīs atomelektrostacijas, kā arī lielākā daļa termoelektrostaciju un hidroelektrostaciju. Atbildīgie dienesti līdz ceturtdienas vakaram plāno atsākt atomelektrostaciju darbību.

“Ņemot vērā uzbrukuma specifiku, kas izraisīja atomelektrostaciju slēgšanu, elektroenerģijas atjaunošana valstī ilgst ilgāk nekā pēc iepriekšējiem uzbrukumiem. Tagad Ukrainā pakāpeniski atsāk darboties visas spēkstacijas: vispirms hidroelektrostacijas un termoelektrostacijas, vēlāk arī kodolspēkstacijas. Sākot ar 24. novembra vakaru, “Ukrenergo” dispečeru centrs prognozē deficīta samazināšanos sistēmā,” paziņoja uzņēmums.

Elektrības padeves pārrāvumu dēļ gandrīz 3000 strādnieku iestrēga raktuvēs, kurus glābšanas dienestiem izdevās nogādāt virszemē. Bez elektrības nevarēja darboties arī vairāki Ukrainas robežpunkti uz robežas ar Rumāniju, Ungāriju un Moldovu.

Krievijas uzlidojumi “trāpa” arī Moldovai

Krievijas uzlidojumu rezultātā plaši elektrības padeves pārtraukumi trešdien notika arī visā Moldovā. Līdzīga situācija bija arī 15.novembrī, kad pēc Krievijas veiktās Ukrainas energosistēmas bombardēšanas arī šajā zemē notika elektroenerģijas padeves pārtraukumi. Moldovas un Ukrainas energosistēmas ir savstarpēji savienotas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šogad Moldovas valdība ir uzsākusi 158 km garas augstsprieguma elektropārvades līnijas būvniecību starp Moldovu un Rumāniju, kuru ekspluatācijā plānots nodot pēc diviem gadiem.

Pēc trešdienas elektrības padeves pārrāvumiem Moldovas valdība pievērsusies jautājumam par slimnīcu nodrošināšanu ar autonomiem elektrības ģeneratoriem. Lai arī vairākām ārstniecības iestādēm šādu rezerves variantu nav, trešdienas elektrības padeves pārrāvumi nav radījuši situācijas, kurās būtu cietuši pacienti.

Trešdien Kišiņevā uz konsultācijām tika izsaukts Krievijas vēstnieks, kuram tika izteikts Moldovas protests pret Ukrainas civilās infrastruktūras bombardēšanu, kas izraisīja elektroenerģijas pārtraukumus.

Mudina ANO nosodīt enerģētisko teroru

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Krievijas trešdienas uzlidojumus nosauca par enerģētisko teroru, kas ir līdzvērtīgs masu iznīcināšanas ieroču izmantošanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kad ārā ir zem nulles un desmitiem miljonu cilvēku ir palikuši bez elektrības, siltuma un ūdens, jo Krievijas raķetes trāpīja enerģētikas objektiem, tas ir nepārprotams noziegums pret cilvēci,” teica Zelenskis.  Viņš atkārtoti atgādināja, ka Ukrainai ir nepieciešamas modernas un efektīvas pretgaisa aizsardzības un pretraķešu aizsardzības sistēmas.

Zelenskis arī aicināja pieņemt ANO rezolūciju, lai nosodītu terorismu enerģētikas jomā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm