tv3.lv

Pastāv bažas par no “Azovstaļ” evakuēto karavīru likteni un atgriešanos drošībā

Pēc varonīgas pretošanās Ukraina virzās uz cīņu Mariupoles “Azovstaļ” cietoksnī pārtraukšanu – panākta vienošanās ar Krieviju par ievainoto ukraiņu karavīru izvešanu no rūpnīcas teritorijas, taču uz Krievijas okupētajām teritorijām, kamdēļ ir bažas par viņu likteni un atgriešanos drošībā, vēsta TV3 Ziņas.

Kopumā 53 smagi ievainotie karavīri pārvesti uz hospitāļiem, bet 211 citi tikuši nogādāti nometnēs līdzās slimnīcām. Patlaban ir vairāki nezināmie par tālāk notiekošo un bažas rada pēdējie Krievijas paziņojumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iespējams, šos evakuētos karavīrus un Ukrainas teritorijā esošos Krievijas karagūstekņus varētu apmainīt. No rīta šāds scenārijs, pēc atkārtotiem Ukrainas prezidenta komentāriem šķita ticams, taču tagad Krievijas mediji citē Valsts domes deputātus, kurā nereti sastopami radikāli viedokļi. Viņi vēlas “Azov” bataljonu pasludināt par teroristiem, bet evakuētos karavīrus par sodāmiem noziedzniekiem.

Dome rīt skatīs likumprojektu par karagūstekņu apmaiņas liegumu.

Iespējams, kaut kas gaidāms arī attiecībā uz “Azovstaļ” teritorijā atlikušajiem ukraiņu karavīriem, kuru varētu būt vairāki simti.

Hanna Maļara
Ukrainas aizsardzības ministra vietniece

“Pateicoties Mariupoles aizstāvjiem, esam ieguvuši ārkārtīgi svarīgu laiku, lai veidotu rezerves, pārgrupētu spēkus un saņemtu palīdzību no mūsu partneriem. Mariupoles aizstāvji ir pilnībā izpildījuši visus komandieru dotos uzdevumus. Diemžēl mums nav iespējas militāri atbloķēt “Azovstaļ”. Ukrainas un visas pasaules svarīgākais uzdevums ir glābt Mariupoles aizstāvju dzīvības.”

Viņa arī paziņojusi, ka nav citas formulas Mariupoles aizstāvju glābšanai, kā vien pašlaik izmantotā. “Operācija tiks turpināta līdz šo personu atgriešanai Ukrainas kontrolētajā teritorijā. Tāpat ziņojām, ka militāra atbloķēšana diemžēl šajā situācijā nav iespējama, un citādāka glābšanas formula, kā pašreiz izmantotā, šajā situācijā nav iespējama. Tā bija vienīgā izeja,” uzsvēra Maļara.

Viņa norādīja, ka tagad nepieciešama apmaiņas procedūra, lai Mariupoles aizstāvji varētu atgriezties Ukrainas kontrolētajā teritorijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc viņas teiktā, valdība centās izmantot visus publiskajā telpā izskanējušos scenārijus un priekšlikumus, lai glābtu Ukrainas militārpersonas. “Mēs ceram, ka šī glābšanas operācija beigsies labi,” uzsvēra Maļara.

Ukrainas prezidents izteicās, ka patlaban vissvarīgākā ir šo cilvēku atgriešanās mājās dzīviem.

Volodimirs Zelenskis
Ukrainas prezidents

“Es vēlos uzsvērt: Ukrainai ir vajadzīgi dzīvi ukraiņu varoņi. Tāds ir mūsu princips. Es domāju, ka katrs adekvāts cilvēks sapratīs šos vārdus.”

Prezidenta birojā uzsver, ka pārējo karavīru evakuācija būs sarežģīta un sarunas par šo tematu ar Krieviju patlaban ir iesaldētas.

Ielenkumā palikušie lūdz sabiedrību nenosodīt viņus par pieņemto lēmumu – viņi cīnījās līdz galam.

Deniss Prokopenko
“Azov” pulka komandieris

“Absolūti droši plāni un operācijas kara laikā neeksistē. Vienmēr pastāv risks. Svarīgi ir saprast, vai visi riski ir ņemti vērā, vai ir plāns B, vai tu esi pilnībā atdevis sevi šim plānam, kam jāietver uzdotās misijas izpilde un pēc iespējas vairāk pulka karavīru dzīvību glābšana.”

Komentāros pēc ievainoto karavīru evakuācijas, Ukrainas amatpersonas izcēla, ka Mariupolē ielenkto karavīru cīņas gandrīz trīs mēnešu ilgumā neļāva Krievijas armijai pārgrupēt spēkus uz citiem frontes sektoriem. Mariupolei bija “piesieti” krietni vairāk nekā 10 000 karavīru, kas iepriekš citos Krievijas uzbrukumos Donbasā varēja vēl vairāk apgrūtināt Ukraiņu pretestību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm