Pasaulē steidz palīgā Turcijai un Sīrijai glābt zemestrīču gruvešos apraktos iedzīvotājus

Valstu valdības visā pasaulē zibenīgi reaģējušas uz Turcijas dienvidos un Sīrijā pirmdien notikušajām divām postošajām zemestrīcēm, piedāvājot dažāda veida palīdzību. Tiek lēsts, ka Turcijai vien palīdzību gatavas sniegt vairāk nekā 70 valstis, tostarp Latvija.

Latvija plāno piešķirt Turcijai 70 00 eiro zemestrīces izraisīto seku mazināšanai, liecina Ārlietu ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, vēsta LETA. Šos izdevumus plānots segt no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Kā “tv3.lv” norāda Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte, valdība otrdien ir apstiprinājusi finansiāla atbalsta sniegšanu Turcijai. Plānots naudu nodot Turcijai, kas tālāk arī izskatīs, kur tai būtu nepieciešams to iztērēt visvairāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī Igaunijas Iekšlietu un Ārlietu ministrijas sadarbībā ar valsts Glābšanas pārvaldi Turcijai nosūtīs 44 cilvēku komandu, tostarp desmit Veselības pārvaldes mediķus, ziņo ERR. Viņi piedalīsies meklēšanas un glābšanas darbos, kā arī sniegs medicīnisko palīdzību. Glābšanas darbiem un medicīniskajai palīdzībai Turcijā Igaunijas Ārlietu ministrija novirzīs 400 000 eiro.

Turkey Syria Earthquake
FOTO: Francisco Seco, AP

Tāpat Bulgārija, Horvātija, Čehija, Francija, Nīderlande, Polija un Rumānija solījušas uz Turciju nosūtīt meklēšanas un glābšanas vienības. Eiropas Savienības (ES) solījusi, ka tās dalībvalstu glābēju komandas Turcijā uzturēsies septiņas dienas, kā arī savienība gatava ar saviem satelītiem palīdzēt kartēt zemestrīces sekas, vēsta “The New York Times”.

“Reuters” iepriekš ziņoja, ka ES ir gatava palīdzēt arī Sīrijā zemestrīcēs cietušajiem, taču savienība no Sīrijas vēl nav saņēmusi oficiālu lūgumu aktivizēt ES civilās aizsardzības mehānismu, kas šādu palīdzību ļautu sniegt un koordinēt.

Grieķija paziņojusi, ka uz Turcijai nosūtīs transporta lidmašīnu C-130, kā arī 21 Grieķijas ugunsdzēsības dienesta īpašās katastrofu valdības vienības darbinieku, glābšanas suņus, glābšanas automašīnas, mediķus un valdības katastrofu pārvaldības organizācijas vadītāju.

Indija solījusi Turcijai nosūtīt medicīniskās vienības, meklēšanas un glābšanas vienības, kā arī palīdzības sniegšanai nepieciešamos materiālus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans savā paziņojumā norādījis, ka valstis ir “gatavas sniegt jebkādu un visu nepieciešamo palīdzību” Turcijai. Savukārt prezidents Džo Baidens uzdevis atbildīgajām struktūrvienībām novērtēt ASV palīdzības iespējas.

APTOPIX Syria Turkey Earthquake
FOTO: Omar Sanadiki, AP

“Sky News” lēš, ka ASV uz Turciju nosūtīs divas meklēšanas un glābšanas komandas ar 79 cilvēkiem. Tāpat uz Turciju dosies gandrīz 100 Losandželosas apgabala ugunsdzēsēji un būvinženieri, kā arī seši īpaši apmācīti suņi.

Lielbritānija solījusi Turcijai nosūtīt aprīkojumu, glābšanas suņus, kā arī 76 meklēšanas un glābšanas speciālistu komandu. Tāpat Lielbritānija paziņojusi, ka ir pārrunās ar Apvienoto Nāciju Organizāciju par iespējām palīdzēt arī Sīrijai.

Savu palīdzību piedāvājusi arī Ukraina, kas nepagurstoši turpina cīnīties pret Krievijas okupantiem. Tās prezidents Volodimirs Zelenskis solījis, ka valsts ir gatava uz Turciju nosūtīt tik daudz glābēju, kuru iztrūkums vienlaikus nekaitētu pašas Ukrainas glābšanas dienestu spējām.

Tāpat palīdzēt pieteikusies Krievijas Ārkārtas situāciju ministrija, kas gatava uz Turciju nosūtīt 100 darbiniekus un divas glābēju lidmašīnas, atsaucoties uz “TASS”, vēsta “The New York Times”. Savukārt Federācijas prezidents Vladimirs Putins “Telegram” apliecinājis, ka Krievija gatava nodrošināt palīdzību arī Sīrijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turkey Syria Earthquake
FOTO: AP/SCANPIX

Arī Izraēlas valdība paziņojusi, ka uz Turciju iecerējusi nosūtīt meklēšanas un glābšanas komandu, kā arī medicīnisko palīdzību. Valsts premjerministrs Benjamins Netanjahu paudis – lai arī Izraēla un Sīrija ir ienaidnieki un to starpā nepastāv diplomātisko attiecību, Izraēlas palīdzību varētu saņemt arī Sīrija.

Jau vēstīts, ka pirmdienas agrā rītā Turcijas dienvidus un Sīriju skāra 7,8 magnitūdu spēcīga zemestrīce, bet aptuveni deviņas stundas vēlāk notika vēl viena 7,6 magnitūdu zemestrīce. Līdz šim abās valstīs kopumā zemestrīcēs bojā gājuši vairāk nekā 5000 cilvēku, bet vēl vismaz 20 000 guvuši dažāda veida ievainojumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm