Par “Meduza” lasīšanu Krievijā draud cietums. Kā “nevēlamā organizācija” turpinās strādāt?

Ceturtdien Krievija Ģenerālprokuratūra ziņu portālu “Meduza” atzina par nelikumīgu, “nevēlamu organizāciju”. Prokuratūras ieskatā portāla darbība “rada draudus Krievijas Federācijas konstitucionālās kārtības un valsts drošības pamatiem. Medija galvenais redaktors gan norāda – turpināt darbu būs grūtāk kā jebkad iepriekš, bet tas redakciju neapturēs .

27. janvārī 10:13

Nevēlamības statuss piešķirts SIA “Meduza Project”. Medijs skaidro, ka “nevēlamām organizācijām” aizliegts darboties Krievijas teritorijā, ko pārkāpjot draud kriminālvajāšana. Lielvalsts amatpersonas jau iepriekš mediju nodēvēja par “ārvalstu aģentu”, tādējādi liedzot iegūt finansējumu darbības uzturēšanai no vietējiem reklāmdevējiem. Kā risinājumu “Meduza” ieviesa pūļa finansējumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Portāla galvenais redaktors Ivans Kolpakovs, kurš patlaban ar redakciju darbu turpina no biroja Rīgā, intervijā “Associated Press” atklāj, ka jau vairākus gadus “Meduza” žurnālisti regulāri apsprieduši, ko darīs, ja Krievija tos atzīst par “nevēlamu organizāciju”. Līdz ar to medijs kopumā ir morāli un organizatoriski gatavs šādam lielvalsts lēmumam. Vienlaikus gan, kā atzīmē Kolpakovs, darbības turpināšana nebūs viegla, jo šis statuss neko labu nedod.

Ko paredz Krievijā kļūt par “nevēlamu organizāciju”? “Tas nozīmē kriminālvajāšanas draudus tiem, kas mums sniedz komentārus, intervijas; iespēju saukt pie kriminālatbildības “Meduza” vadītājus, ievērojamus žurnālistus, vienkārši cilvēkus, kas sadarbojas ar mums, un kriminālvajāšanu tiem, kas dalās ar mūsu saturu [sociālajos tīklos],” paskaidro Kolpakovs.

“Meduza” galvenais redaktors atgādina, ka pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pērnā gada 24. februārī lielvalstī tika bloķēta piekļuve portālam, taču tas spējis saglabāt savu auditoriju valsts iekšienē. Kolpakovs min, ka tieši šī iemesla dēļ “Meduza” tikusi pie jauna statusa. Taču arī tas mediju neapturēs – turpināt strādāt būs vēl grūtāk nekā līdz šim, bet redakcija nezaudē savu ticību neatkarīgai žurnālistikai un vārda brīvībai.

Kolpakovs vēl piebilst: “Pašreizējās Krievijas varas iestādes ir eksistenciāls drauds Krievijai. Ir vienkārši smieklīgi runāt par mūsu darbu kā draudu Krievijas konstitucionālajai kārtībai.”

Jānorada, ka Krievija jau kopš 2015. gada sākusi piešķirt “nevēlamas organizācijas” statusus. Tas notika pēc tam, kad lielvalsts likumdevējs Ģenerālprokuratūrai piešķīra pilnvaras šo statusu attiecināt uz jebkuru ārvalstu vai starptautiski nevalstisku organizāciju, kas, iespējams, apdraud Krievijas “konstitucionālās kārtības pamatus” vai nacionālo drošību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ikvienam, kurš “piedalās vai sadarbojas” ar šādām organizācijām, var tikt piemērota kriminālvajāšana – īpaši nopietni ierobežojumi attiecas uz žurnālistiem, kuriem ikdienā jārunā ar dažādiem avotiem, lai ziņotu par lielvalstī notiekošo.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm