Par EP prezidenti ievēlētā Roberta Metsola ir pirmā sieviete šajā amatā pēdējos 20 gados

2022. gada 18. janvārī 20:40

Maltas politiķe Roberta Metsola ir jaunākais cilvēks, kas ievēlēts par Eiropas Parlamenta (EP) prezidentu, un pirmā sieviete šajā amatā pēdējo 20 gadu laikā, vēsta TV3 Ziņas.

Kopumā no četriem kandidātiem Maltas politiķe, kura pārstāv arī lielāko politisko spēku parlamentā, ieguva pārliecinošu balsu vairākumu – viņu atbalstīja 458 parlamentārieši jau pirmajā balsojumā. Tiek prognozēts, ka viņas prezidentūrā šeit, Strasbūrā, un arī Briselē skaļāka balss varētu kļūt mazajām valstīm.

Roberta Metsola, kas pēc izglītības ir juriste, ir no Maltas. Salu valsts ar vien pusmiljonu iedzīvotāju, kas Eiropas Savienībai (ES) tāpat kā mēs pievienojās 2004. gadā. EP kā deputāte viņa strādā kopš 2013. gada – bet no 2020. gada parlamenta prezidijā kā mūžībā aizgājušā Dāvida Sasoli vietniece. Viņa ievēlēta sarežģītā laika – īpaši, ja runājam par ģeopolitikas situāciju un drošības apdraudējumiem. Uzrunājot eiroparlamentāriešus, Metsola uzsvēra, ka viņas prioritāte būs stiprināt bloka vērtības un lomu pasaulē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Roberta Metsola
Eiropas Parlamenta prezidente

“Autokrātiem un despotiem ES ir drauds, vienkārši pastāvot. Gribu pateikt skaidri tiem, kas grib sagraut Eiropu – šis parlaments ir jūsu pretinieks. Diktatori mūs nekad nesašķels. Mums ir jāaizsargā mūsu drošība un jānovērš centieni iezīmēt vecās robežas. Ģeopolitiskā situācija ir bīstama. Krievijas agresija un nepieņemami uzbrukumi Ukrainas suverenitātei, bīstamā situācija Baltkrievijā. Mūsu kolektīvā drošība ir kopīgs izaicinājums. Lai ES saglabātu uzticamību un īstenotu savu ietekmi globāli, mums ir jāpaliek principiālam. Tas ir mūsu patiesais spēks.”

Balsojums par jauno prezidentu apliecināja, ka EP viņa ir novērtēta. Kolēģi viņu raksturo kā spēcīgu un principiālu politiķi. Bijušais Lietuvas premjers saka – Metsola ļoti labi izprot arī Baltijas valstu izaicinājumus.

Andrius Kubiļus
Eiropas Parlamenta deputāts (“Eiropas Tautas partija”)

“Viņa būs ļoti laba, viņa izprot un pārzina arī mūsu reģionu. Viņa arī ir no mazas salu valsts – Maltas un izprot mazu valstu būtību. Viņa ir enerģiska, labi pārzina parlamenta funkcijas, saprot, kādu lomu tas spēlē, un, es ticu, ka viņa turpinās savu darbu tik pat enerģiski, kā līdz šim.”

Atzinīgi jauno EP prezidenti vērtē arī no Latvija ievēlētie deputāti.

Ivars Ījabs
Eiropas Parlamenta deputāts (“Renew Europa”)

“Viņas prioritātes ir dabūt cauri visu to, kas ir ES kopumā – likumdošanas paketi, kas saistās ar “zaļo kursu”, tas, kādā veidā tiks ieviesta atgūšanās pakete, kas arī mums ir pietiekami aktuāla. Viņa ir cienījama kandidāte, viņai aiz muguras – liela politiskā grupa, kas viņu balstīs un stutēs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Feministes nereti kritizē viņas nostāju abortu jautājumā, jo Metsola balsojusi pret priekšlikumiem, kas paredzēja atvieglot sieviešu iespējas veikt abortu. Malta ir vienīgā valsts ES, kur aborti ir pilnībā aizliegti. 43 gadus vecā politiķe Metsola amatā nomaina 11. janvārī negaidīti mirušo Dāvidu Sasoli. Tomēr vēlēšanas nav tieši saistītas ar Sasoli nāvi, jo jau pirms tam bija paredzēts, ka janvārī viņš amatu atstās. Vakar, klātesot Francijas prezidentam, Itālijas amatpersonām un citu valstu pārstāvjiem, – šeit, Strasbūrā, aizvadīta ceremonija Sasoli piemiņai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm