tv3.lv

Par dārgākajām pilsētām dzīvei Covid‑19 laikā atzītas Honkonga, Parīze un Cīrihe

Daudzu sapnis – pārcelties uz jaunu dzīvi lielpilsētā, var būt dārgs prieks, īpaši, ja izvēlas dzīvi Honkongā, Parīzē vai Cīrihē, kas saskaņā ar jaunajiem pētījumiem ir pasaulē dārgākās pilsētas, vēsta CNN.

2020. gada 18. novembrī 10:24

The Economist Intelligence Unit (EIU), kas novērtē 133 pasaules pilsētas un salīdzina cenu 138 ikdienas priekšmetu pirkuma grozam katrā no tām, šīs trīs pilsētas ierindojusi tabulas augšgalā, ņemot vērā dzīves dārdzību pandēmijas laikā. Eiropas pilsētas cenu ziņā ir pārspējušas pat Singapūru, kas nu ierindojas ceturtajā vietā, un Osaku, kas ieņem piekto vietu, kamēr iepriekšējā, martā veiktajā pasaules mēroga dzīves dārdzības apsekojumā, ierindojās līdzās Honkongai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzīves dārzdzības ziņā seko Telaviva, Ženēva, Ņujorka, Kopenhāgena un desmitajā vietā ierindojas Losandželosa.

Pandēmijas izraisīto valūtas svārstību dēļ ASV dolāra vērtība ir kritusies, nozīmē, ka galamērķi Āfrikā, Amerikā un Austrumeiropā kopš marta ir kļuvuši lētāki, savukārt Rietumeiropā, kur eiro vērtība ir pieaugusi salīdzinājumā ar dolāru, cenas ir pieaugušas. Arī Šveices franka vērtība ir pieaugusi.

Dzīves dārdzības ziņā attiecīgi ceturtajā un piektajā vietā ierindojas Singapūra un Osaka, Telavivai palaižot Osaku piektajā vietā, bet pašai ierindojoties vietu zemāk.

Top desmit pilsētu sarakstu dzīves dārdzības ziņā patlaban noslēdz Ženēva, Ņujorka, Kopenhāgena un Losandželosa.

Tikmēr tādas metropoles kā Sidneja ierindojusies vien 15. vietā, Londona – 20, Nairobi – 77. vietā, bet Latvijas kaimiņvalsts galvaspilsēta Maskava vien 106. vietā. Vēl zemāk ir, piemēram, Deli, ierindojoties 121. vietā.

Visvairāk dzīve sadārdzinājusies Teherānā, kas topā pakāpusies no 106. līdz 79. vietai, jo ASV sankcijas ietekmē preču piegādes turp. Tikmēr Islandes galvaspilsētā Reikjavīkā, Brazīlijas galvaspilsētā Riodežaneiro un Brazīlijas štada administratīvais centrs Sanpaulu uzrāda lielāko cenu kritumu. Pētnieki to, ka Brazīlijas pilsētās dzīvot kļuvis ievērojami lētāk, sasaista ar vāju valūtu un pieaugošu nabadzības līmeni. Brazīlija ir ļoti cietusi arī pandēmijas laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr ​​Sīrijā pilsēta ar viszemāko dzīves dārdzību ir Damaska, tai seko Uzbekistānas Taškenta, Lusaka Zambijā, Karakasa Venecuēlā un Almati Kazahstānā. Pilsētu ar viszemāko dzīves dārdzību topu noslēdz Karači Pakistānā, Buenosairesa Argentīnā, Alžīra Alžīrijā un Bangalore un Čenaja Indijā. Argentīnas valdība pandēmijas laikā ir ieviesusi cenu kontroli, kas varētu izskaidrot Buenosairesas līmeni topā.

Ne tikai pilsētas ir samainījušās vietā, bet arī dažādu ikdienas nepieciešamības preču cenu līmenis. Pētījumā konstatēts, ka visā pasaulē pieaugušas elektronikas cenas. Tikmēr apģērba cenas samazinājušās, iespējams, saistībā ar no mājām strādājošo cilvēku skaita pieaugumu. Galvenās pārtikas preces maksā nemainīgi, savukārt maksa par personīgajām higiēnas precēm, tabaku un alkoholu ir pieaugusi.

“Covid-19 pandēmija ir izraisījusi ASV dolāra vājināšanos, savukārt Rietumeiropas un Ziemeļāzijas valūtas pret to ir nostiprinājušās, kas savukārt ir mainījis preču un pakalpojumu cenas,” sskaidro EIAS pasaules dzīves dārdzības nodaļas vadītāja.

“Pandēmija ir pārveidojusi patērētāju uzvedību, jo [administratīvi teritoriālo vienību] bloķēšana un dzīvesstila tendences, piemēram, darbs mājās, ir sadārdzinājušas plaša patēriņa elektronikas cenas, un ēdināšanas iestāžu vietā, kas nodrošina pusdienas vidusšķiras ģimenēm, ierindojušās ēdienreizes mājās,” sjkaidro eksperti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm