Okupētās teritorijas plūdu varā – krievi nepalīdz evakuēties, šauj uz cilvēkiem

7. jūnijā 11:15

“Krievi nepamet pilsētas. (..) Cilvēki mēģina patverties uz māju jumtiem, bet krievi pa viņiem šauj,” tā par situāciju okupētajā Hersonas apgabala pusē pēc Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambja uzspridzināšanas “tv3.lv” stāsta Ukrainā palikušo radinieki, kas patvērumu raduši Latvijā, piebilstot: “Tas ir genocīds.”

Hersonas apgabala Dņipras upes kreiso krastu joprojām sagrābuši krievu okupanti, kas naktī uz otrdienu uzspridzināja Kahovkas HES dambi, tādējādi izraisot gadsimta plūdus. Pēdējās diennakts laikā applūdušas plašas teritorijas gan okupētajā apgabala pusē, gan Ukrainas aizstāvju atbrīvotajā.

Kamēr ukraiņi jau pirmajās stundās pēc dambja uzspridzināšanas organizējuši civiliedzīvotāju evakuāciju, okupētajā apgabala pusē situācija ir pavisam citāda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā “tv3.lv” stāsta kara bēgļi, kas patvērumu raduši Latvijā, viņu vecāki joprojām atrodas Hersonas apgabala okupētajā daļā, Oleški pilsētā. Ūdenslīmenis trešdienas rītā pacēlies jau trīs metru augstumā, kā dēļ noslīkušas mašīnas, siltumnīcas un visa cita iedzīve. Savukārt vecāki un viņu kaimiņi ir iesprostoti savās mājās un spiesti patverties otrajā stāvā.

Skaudrākais ir tas, ka Ukrainā palikušajiem vecākiem nav kur patverties, un krievu okupanti nemaz nav ieinteresēti palīdzēt ne savējiem, ne civiliedzīvotājiem.

“Krievi nepamet pilsētu. Cilvēki mēģina patverties uz māju jumtiem, un krievi pa viņiem šauj,” stāsta okupētajā teritorijā palikušo radinieki.

“[Viņiem] nav kur iet. Krievus nekur nelaiž, viņus neevakuē. Tas ir genocīds,” uzsver ukraiņi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau vēstīts, ka Kahovkas HES dambja uzspridzināšana ir milzu katastrofa ar vērienīgām sekām. Vēl pirms tā iznīcināšanas tika aplēsts, ka plūdi sāksies jau divu stundu laikā, ūdenslīmenis upē nepārtraukti turpinās kāpt vismaz 14 stundas, bet paši plūdi ilgs vismaz trīs dienas.

Paredzams, ka upe varētu iziet no krastiem aptuveni piecu kilometru platumā, bet tās viļņi varētu sasniegt 4,8 metru augstumu un ātrumu 24,4 kilometri stundā. Kas attiecas uz tuvējām pilsētām – visticamāk, zem ūdens pakļūs vai pamatīgi applūdīs liela daļa, tostarp Kardašjanka, Oleški, Kazahi Lageri, Hola Pristaņa, pati Hersona un citas.

Tāpat pēc dambja uzspridzināšanas apdraudēta ūdens piegāde Krievijas anektētajā Krimā, kā arī var tikt nogriezta piekļuve dzesēšanas ūdenim Zaporižjas atomelektrostacijai, jo Kahovkas HES ir to tiešais apgādātājs.

Savukārt Baltais nams, ASV, paziņojis – pēc šīs katastrofas, visticamāk, būs daudz bojāgājušo.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm