tv3.lv

Okupanti pastiprina uzbrukumus Luhanskas un Doneckas apgabalā

Ukrainas austrumu frontē Krievija koncentrē spēkus, lai izlauztos līdz Luhanskas un Doneckas apgabala administratīvajām robežām. Okupantiem neizdodas strauji virzīties uz priekšu, tāpēc viņi izmanto jau ierasto taktiku, Austrumukrainas pilsētas mēģinot pārvērst gruvešos.

Slovjanska ir pilsēta, kas atrodas nepilnus 40 kilometrus no Krievijas okupantu sagrābtajām Ukrainas teritorijām – šeit nemitīgas gaisa trauksmes, tālumā regulāri artilērijas dārdi. Pilsētā palikuši ap 30 no pirms kara šeit dzīvojošo 100 000 iedzīvotāju. Pilsētas mērs saka, ka evakuācija turpinās, jo šeit smagākās dienas vēl priekšā: “Kā mēs paši sakām – situācija ir stabili saspringta, regulāri skan trauksmes sirēnas, pilsēta jau vairākkārt ir bijusi pakļauta aviotriecieniem, raķešu un bumbu triecieniem. Pagaidām komunikācijas pilsētā ir, elektrība, gāze, veikali strādā. Turpinām cilvēku evakuāciju, jo ar katru dienu šeit kļūst arvien bīstamāk. Tepat blakus ir Limaņa, Severodonecka, lūdzam cilvēkus braukt prom. Saprotam, ka vēl smagākās dienas mums ir tikai priekšā.”

Lai gan vietējie saka, ka situācija ir trauksmaina, bet stabila, pilsēta ir pakļauta regulāriem aviotriecieniem, šeit iznīcinātas jau desmitiem ēku.

“Pilsētā ir iznīcinātas divas skolas, ap 30 dzīvojamās mājas, tostarp arī daudzdzīvokļu mājas, par laimi, daudz zaudētu dzīvību mums nav, es uzskatu, tāpēc ka, par laimi, lielākā daļa ir aizbraukuši. Apšauda ar visu iespējamo, raķetes ir atlidojušas, bumbas, kasešu raķetes,” stāsta mērs.

Slovjanskas ielās gan redzams, ka ļaudis ir apraduši ar kara realitāti, skanot sirēnām un artilērijas sprādzieniem, cilvēki turpina doties savās ikdienas gaitās. Dzīve, protams, ir ārkārtīgi smaga, cilvēkiem nav darba, lielākā daļa ir aizbraukuši, bet palikušos nomāc tikai viens jautājums, kāpēc krievi uzbrūk brīvai, neatkarīgai Ukrainai?

“Jūs taču paši redzat, Krievija taču uzbruka, mēs viņiem neuzbrukām. Kāda velna pēc to vajadzēja darīt? Kā mums dzīvot? Jācīnās, lai pensiju saņemtu, pensiju neesmu saņēmusi no kara sākuma, rakstu visur, nekas nestrādā. Piedodiet, ka es lamājos, bet trūkst vārdu,” norāda Svitlana.

“Izjumu izpostīja, nekā vairs tur nav, Limaņu cenšas sagrābt, izposta, tālāk pilsētas, visu iznīcina, Kramatorsku bombardē, ko vēl tagad Slovjansku noslaucīs no zemes tāpat kā Mariupoli? Tad varbūt viņi apstāsies?” sašutuma pilna ir vietējā iedzīvotāja Vita.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iemesli, kāpēc cilvēki šeit palikuši, ir dažādi: kādam jākopj gulošs radinieks, citam nav naudas, cits saka, ka nekā cita šajā dzīvē viņam nav, tāpēc pamest savu pilsētu negrasās.

Arī Volodimirs ir to iedzīvotāju vidū, kurš savu pilsētu pamest negrasās: “Karš vienmēr ir slikti, Dievs dod, lai tas viss ātrāk beidzas. Es paliku, kur es aizbēgšu, cenšos palīdzēt kā vien varu. Ļoti daudzi ir izbraukuši. 2014. gadā tik daudzi neaizbrauca. Bombardē smagi, neko citu nevaru pateikt.”

“40 gados es esmu palicis par bezpajumtnieku. Man ir 40 gadu, bija divi dzīvokļi, tagad nav vairs nekā, paziņa aizbrauca uz Vāciju, saka, ka jumtu rauj nost… Svešā mājā dzīvot, bez nekā ar bērnu, svešā vietā. Kur braukt, nekur,” stāsta Mihails.

“Ļoti daudzi ir izbraukuši, palikuši ir tikai tie, kuri kādu iemeslu dēļ spiesti palikt vai jau padzīvojuši cilvēki. [Vai Jums pašam nav bail? – red.] Ziniet, man ir 72 gadi, pa šiem ilgajiem gadiem esmu daudz piedzīvojis, nav bail, es esmu gatavs. Sieva, kad zvana, saka – kā tev? Es saku manas sajūtas ir 50 uz 50, nav bail, ne dzīvot, ne mirt,” norāda Mihails.

Krievija pēdējās 24 stundās veikusi 74 uzbrukumus dažādās vietās Ukrainas austrumos. Smagākie aviotriecieni pret Limaņu, Lisičansku un Severodonecku, kur iesprostoti ap 100 000 iedzīvotāju. Nupat kļuvis zināms, ka šie cilvēki slīgst aizvien dziļākā humānā katastrofā – Krievijas spēki cenšas sagrābt autoceļu Lisičanska-Bahmuta, tādējādi bloķējot civiliedzīvotāju evakuāciju un humānās palīdzības kravu piegādes.

Žurnāliste
Žurnalistikā kopš 2012. gada. Strādājot žurnalistikā un ziņojot no ‘’karstajiem punktiem’’ Ieva par savu misiju uzskata sniegt sabiedrībai pēc iespējas objektīvāku informāciju, aktualitātes piedzīvojot savām acīm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm