tv3.lv

Oficiāli: Somija un Zviedrija iesniegušas pieteikumus dalībai NATO

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs trešdien apstiprinājis, ka Somija un Zviedrija oficiāli iesniegušas pieteikumus par dalību militārajā aliansē, vēsta “Associated Press”.

18. maijā 9:32

Pieteikumi būs jāizvērtē 30 dalībvalstīm, un paredzams, ka tas varētu prasīt aptuveni divas nedēļas. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans gan iepriekš paudis iebildumus par Zviedrijas un Somijas pievienošanos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja šī situācija atrisināsies un iestāšanās sarunas ritēs pēc plāna, abas valstis varētu pievienoties NATO dažu mēnešu laikā. Ierasti šis process aizņem aptuveni gadu, tomēr ņemot vērā Krievijas sākto karu Ukrainā un draudus drošībai, NATO vēlas pievienošanos īstenot ātrāk.

Apsveicot Somijas un Zviedrijas lēmumu pievienoties NATO, Valsts prezidents Egils Levits sola, ka Saeima ļoti ātri ratificēs Ziemeļvalstu uzņemšanu aizsardzības aliansē.

Egils Levits
Valsts prezidents

“Tas, protams, nozīmē NATO stiprināšanu un it sevišķi mūsu, Ziemeļeiropas reģiona stiprināšanu. Mēs to apsveicam. Un mēs arī runājām, ka Latvijas Saeima apstiprinās, respektīvi – ratificēs – šo paplašinājumu ļoti ātri. Un mēs vēlreiz apsveicam Somiju un Zviedriju ar šo lēmumu visas Eiropas interesēs un, protams, šo valstu interesēs.”

Vairākas NATO dalībvalstis, to vidū Lielbritānija, ir piedāvājušas Somijai un Zviedrijai drošības garantijas pieteikumu izskatīšanas laikā, kamēr uz abām valstīm vēl neattiecas kolektīvās aizsardzības līgums.

“Pēdējo dienu laikā vairākas sabiedrotās ir paziņojušas par atbalstu Somijas un Zviedrijas drošībai. NATO jau ir klātesoša Baltijas jūras reģionā, un NATO un sabiedroto spēki nepieciešamības gadījumā turpinās pielāgoties,” uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

1949.gadā dibinātajā aizsardzības aliansē pašlaik ir 30 dalībvalstis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm