Noslīkuši ciemi un Krima bez ūdens. Kādas sekas būs Kahovkas dambja uzspridzināšanai?

Naktī uz otrdienu Krievija uzspridzinājusi Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambi, tādējādi izraisot gadsimta plūdus. Ūdenslīmenim Dņipras upē kāpjot un upei izejot no tās līdzšinējiem krastiem, vairākas tuvējās pilsētas pakļūs zem ūdens.

6. jūnijā 10:41

Hersonas apgabala administrācijas vadītājs Oleksandrs Prokudins paziņojis, ka vien piecu stundu laikā pēc dambja uzspridzināšanas ūdenslīmenis upē sasniegs kritisku līmeni, tādēļ sākusies iedzīvotāju evakuācija no apdraudētākajām teritorijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ukrainas atjaunošanas valsts aģentūras vadītājs Mustafa Najems mikroblogošanas vietnē “Twitter” paudis, ka dambja uzspridzināšanai būs postošas sekas, tostarp desmit gadus ilgs ūdens trūkums Krievijas anektētajā Krimā, neatgriezenisks kaitējums simtiem tūkstošu cilvēku, kā arī noslīkšanas risks tūkstošiem iedzīvotāju.

Viņa ierakstu papildina vizualizācijas tam, kā mainīsies Ukrainas teritorija, upei applūstot. Tajās skaidrots, ka dambja pārrāvuma gadījumā plūdi sāksies jau divu stundu laikā, ūdenslīmenis upē nepārtraukti turpinās kāpt vismaz 14 stundas, bet paši plūdi ilgs vismaz trīs dienas.

Paredzams, ka upe varētu iziet no krastiem aptuveni piecu kilometru platumā, bet tās viļņi varētu sasniegt 4,8 metru augstumu un ātrumu 24,4 kilometri stundā. Kas attiecas uz tuvējām pilsētām – visticamāk, zem ūdens pakļūs vai pamatīgi applūdīs liela daļa, tostarp Kardašjanka, Oleški, Kazahi Lageri, Hola Pristaņa, pati Hersona un citas.

Iespējamu dambja spridzināšanu prognozēja jau oktobrī

Jānorāda, ka jau pērnā gada oktobrī Kara izpētes institūts (ISW) vēstīja – Krievijas spēki, visticamāk, mēģinās uzspridzināt Kahovkas dambi, lai kaut kā atsvērtu savu nespēju noturēt okupēto Hersonu un neļautu Ukrainas spēkiem okupantus atspiest vēl tālāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat ISW lēsa, ka Krievija visdrīzāk notikušajā vainos Ukrainu jebkurā uzbrukumā dambim, atgādina “Kyiv Independent”.

Nedaudz vēlāk, novembrī, ienaidniekam atkāpjoties uz Dņipras upes kreiso krastu, Kahovkas dambis jau piedzīvoja sprādzienus, iznīcinot vairākus tā posmus, tostarp vismaz septiņus dambja tiltus, no kuriem četri šķērso Dņipras upi. Šajā spridzināšanā Krievijas spēki vairākkārt vainoja Ukrainu, kas šos apgalvojumus noraidīja.

“The Moscow Times” tolaik vēstīja, ka plašāka dambja pārrāvuma sekas būtu atkarīgas no tā, kādas konstrukcijas tiktu iznīcinātas. Katastrofāla scenārija gadījumā varētu tikt izraisīts postošu plūdu vilnis lejup pa Dņipras upi, izraisot nopietnus plūdus plašās Ukrainas dienvidu daļās. Neskaitot tuvējās pilsētas, visticamāk, tiktu appludināta arī Inhulecas upe, kas ir Dņipras pieteka.

Tāpat, kā “Twitter” akcentēja arī Najems, tiktu apdraudēta ūdens piegāde Krievijas anektētajā Krimā, kā arī var tikt nogriezta piekļuve dzesēšanas ūdenim Zaporižjas atomelektrostacijai, jo Kahovkas HES ir tās to tiešais apgādātājs.

Pašlaik paredzams, ka dambja uzspridzināšana izraisīs plūdus ūdeņus lejup pa straumi un saasinās situāciju saistībā Ukrainas enerģijas trūkumu pēc mēnešiem ilgiem Krievijas raķešu triecieniem, kas tika vērsti pret elektroenerģijas ražošanu un elektrotīkla iekārtām visā valstī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kahovkas HES atrodas Krievijas karaspēka kontrolē, taču pēc aizsprosta uzspridzināšanas applūst teritorijas gan Dņipras labajā krastā, kuras kontrolē Ukraina, gan Krievijas okupētās teritorijas kreisajā krastā.

Ukrainas militārpersonas Kahovkas hidroelektrostacijas spridzināšanā apsūdz Krievijas militāros spēkus, kas atrodas okupētajā Hersonas apgabalā. Savukārt Krievijas amatpersonas notikušajā vaino Ukrainu.

Saistībā ar aizsprosta uzspridzināšanu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasaucis valsts Drošības un aizsardzības padomes ārkārtas sēdi. Zelenskis “Twitter” arī paudis – dambja uzspridzināšana ir vēl viens pierādījums tam, ka Krievija ir jāpadzen no visām Ukrainas teritorijām. Okupantiem nedrīkst atdot nevienu metru Ukrainas zemes, jo visur, kur tie atrodas, tiek sētas šausmas. “Tikai Ukrainas uzvara var atgriezt drošību. Un uzvara atnāks. Teroristi nespēs apturēt Ukrainu ar ūdeni, raķetēm vai ko citu,” uzsver Zelenskis.

Kahovkas hidroelektrostacijas dambis ir 30 metrus augsts un 3,2 kilometrus garš. Tas Dņipras upē tika uzcelts 1956. gadā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm