Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Nekontrolējama “SpaceX” raķete uzņēmusi kursu sadursmei ar Mēnesi
Kāda “SpaceX” raķete pēc gandrīz septiņiem gadiem, kas pavadīti kosmosā, uzņēmusi kursu sadursmei ar Mēnesi.

Raķete sākotnēji tika palaista no kosmosa stacijas Floridā 2015. gada februārī kā daļa no starpplanētu misijas, lai nosūtītu kosmosa laika pavadoni miljona jūdžu garā ceļojumā.
Taču pēc ilgstošas dzinēju sadedzināšanas un NOAA dziļās kosmosa klimata observatorijas nosūtīšanas ceļā uz Lagranžas punktu – gravitācijas ziņā neitrālu pozīciju četras reizes tālāk no Mēness un tiešā līnijā ar sauli – raķetes otrais posms destabilizējās.
Šajā posmā tā atradās pietiekami augstu, un tai nepietika degvielas, lai atgrieztos Zemes atmosfērā, kā arī sāka “trūkt enerģijas, lai izvairītos no Zemes-Mēness sistēmas gravitācijas”, nesenā ierakstā “Ars Technica” paskaidroja meteorologs Ēriks Bergers.
Tevi varētu interesēt
Kosmosa novērotāji uzskata, ka raķete – apmēram četras tonnas “kosmosa atkritumu” – dažu nedēļu laikā krustosies ar Mēnesi ar ātrumu aptuveni 2,58 km/s.
Bils Grejs, kurš veido programmatūru, lai izsekotu Zemei tuvos objektus, asteroīdus, mazās planētas un komētas, ir sacījis, ka “Falcon 9” augšējā stadija, ļoti iespējams, 4. martā sasniegs Mēness tālāko pusi, netālu no ekvatora. Datu analītiķis nesenā emuāra ierakstā sacīja, ka objekts “5. janvārī veica tuvu Mēness aplidojumu”, bet “noteiktu ietekmi atstās 4. martā”.
“Šis ir pirmais netīšais gadījums, kad kosmosa atkritumi nonāk uz Mēness, par kuru es esmu informēts,” piebilda Grejs.
Precīza vieta, kur raķete trāpīs, joprojām nav skaidra, jo saules gaisma “spiešana” uz raķeti un “neskaidrība rotācijas periodu mērīšanā” var nedaudz mainīt tās orbītu.
“Šīs neparedzamās sekas ir ļoti minimālas. Taču tie notiks no šī brīža līdz 4. martam,” rakstīja Grejs, piebilstot, ka ir nepieciešami turpmāki novērojumi, lai precizētu precīzu trieciena laiku un vietu.
Komentējot to, vai sadursmi varēs redzēt no Zemes, Grejs saka, ka to, iespējams, nemanīs.
Hārvardas universitātes astrofiziķis Džonatans Makdauels paudis, ka sadursmes ietekme bija paredzēta 4. martā, taču tā “nav nekas liels”.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.