"Negaidiet sarkanās lentītes pārgriešanu": Podoļaks skaidro, ka pretuzbrukums ir sācies

Ukrainas prezidenta biroja pārstāvis Mihailo Podoļaks paziņojis, ka ilgi gaidītais ukraiņu pretuzbrukums ir sācies un turpinās jau vairākas dienas. Tikmēr Ukrainas militārās izlūkošanas pārstāvji aicina nejautāt katru dienu, kādi ir jaunumi attiecībā uz pretuzbrukumu.

Atbildot uz jautājumu par pretuzbrukuma sākšanu, Podoļaks intervijā Itālijas televīzijas kanālam “Rai” skaidroja, ka rīcība jau ir sākusies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš atzīmēja, ka pretuzbrukums turpinās jau vairākas dienas kā intensīva karadarbība 1500 kilometru robežas garumā.

Podoļaks intervijā arī skaidroja, ka Kijiva nevēlas uzbrukt Krievijas teritorijai: “Jūsu dotos ieročus mēs izmantosim, lai iznīcinātu Krievijas pozīcijas Maskavas okupētajās teritorijās, tostarp Donbasā un Krimā”.

Pretuzbrukums nav viens pasākums

Ceturtdien tviterī Podoļaks publicēja skaidrojumu par to, ko tad īsti nozīmē pretuzbrukums un ko šis apzīmējums sevī ietver, nosaucot trīs punktus:

  1. Tas nav “viens notikums”, kas sāksies noteiktas dienas konkrētā stundā ar svinīgu sarkanās lentes pārgriešanu.
  2. Tās ir desmitiem dažādu aktivitāšu Krievijas okupācijas spēku iznīcināšanai dažādos virzienos, kas notika jau vakar, notiek šodien un turpināsies rīt.
  3. Intensīva ienaidnieka loģistikas iznīcināšana arī ir pretuzbrukums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr Ukrainas militārās izlūkošanas dienesta pārstāvji TV maratonā pauduši aicinājumu netaujāt katru dienu jaunumus saistībā ar pretuzbrukumu. “Būs atbrīvošana. Gan Krima, gan citas teritorijas,” skaidrojis dienesta pārstāvis.

Rietumu militārie eksperti jau iepriekš atzīmējuši, ka nedēļas sākumā notikušais Belgorodas izrāviens var tikt uzskatīts par Ukrainas pretuzbrukuma stratēģijas spožu daļu.

Jācīnās gan militārajā, gan politiskajā frontē

Arī pazīstamais britu eksperts Krievijas jautājumos Marks Galeoti savā komentārā, kas publicēts izdevumā “Spectator”, atzīmē, ka Belgorodas akcija varētu būt mēģinājums izkliedēt Maskavas uzmanību un spēkus no iespējamām uzbrukuma līnijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Analizējot Ukrainas pretuzbrukuma apstākļus, Galeoti skaidro, ka Kijivai vienlaikus jācīnās gan kaujas laukā pret Maskavu, gan politiskajā kampaņā Rietumos. Viņš pieļauj, ka Ukrainai lielākos potenciālos draudus rada nevis Kremļa bruņotie spēki, kas nav pietiekami spēcīgi, bet gan iespējamā Rietumu vienotības un vēlmes atbalstīt karu vājināšanās.

Ukrainai pretuzbrukumā esot jādemonstrē tas, ko ASV amatpersonas ir sākušas dēvēt par “ieguldījumu atdevi” tās rietumu atbalstītājiem. “Tāpēc mērķis būs sasniegt kādu konkrētu un politiski redzamu mērķi, kas būtu mērāms teritoriālo ieguvumu izteiksmē,” spriež Galeoti.

Vienlaikus eksperts uzsver, ka Ukrainas patiesais mērķis ir padarīt Krievijas spēkus nespējīgus pretoties, sagraujot to apgādes un vadības līnijas, salaužot to morāli un piespiežot tos nonākt acīmredzami neaizsargātas pozīcijas. “Kijivai ir jāpierāda gan Rietumu atbalstītājiem, gan skeptiķiem, ka tā saglabā iniciatīvu, ka uzvara ir iespējama un ka karš nebūs mūžīgs.”

Ukraiņu rīcībā līdz 100 000 karavīru

Gatavojoties pretuzbrukumam, ukraiņi ir izveidojuši deviņas jaunas brigādes, ko apmācījuši un ekipējuši Rietumi, kā arī vēl vismaz trīs savas. Kā lēš eksperti, kopā ar esošajām rezervēm ukraiņiem var būt līdz pat 20 brigādēm jeb 100 000 karavīru, ko mest cīņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kamēr pretī atrodas, iespējams, 200 000 krievu, no kuriem daudzi ir mobilizēti, vāji sagatavoti rezervisti ar zemu morāli, kā arī daļa no kaujās rūdītu desantnieku un citu profesionāļu atliekām.

Raksturojot Ukrainas spēku rīcībā esošo arsenālu, Podoļaks uzskaitījis: tālās darbības rādiusa raķetes “Storm Shadow”, tanki “Leopard”, Francijas un Itālijas nodrošinātās pretraķešu sistēmas un iznīcinātāji “F-16”.

Arī triumfs vēl nenozīmē kara beigas

Pat ja ukraiņu pretuzbrukums būs triumfāls, tomēr grūti iedomāties, ka līdz Ziemassvētkiem tas viss beigsies, – vērtē Galeoti.

“Karš ir politisks akts; ja katrs Krievijas karavīrs tiktu padzīts no katras okupētās teritorijas kvadrātcollas (ļoti maz ticamas izredzes), tas pats par sevi karu nebeigtu. Diemžēl tieši zaudētājs ir tas, kurš izlemj, kad karš beidzas,” viņš atgādina.

“Kamēr Putinam nebūs pārliecinošu iemeslu atteikties no savas vendetas (asinsatriebības) pret Ukrainu, karš turpināsies. No savas teritorijas Krievija var turpināt gaisa uzbrukumus, apšaudes un savu slepenā un nekinētiskā arsenāla izvēršanu, sākot ar hakeriem un beidzot ar slepkavām.”

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm