tv3.lv

Nākamie būs Latvijas militārās industrializācijas gadi

19. janvārī 20:40

Militāri tehnisko palīdzību Ukrainai šobrīd gatavo arī Latvija. Tas būšot gan ieroču, gan nemilitārā veidā. Aizsardzības ministrs Pabriks gan akcentē, – ja starp Ukrainu un Krieviju sāksies reāla karadarbība, Latvija turp nesūtīs savus karavīrus. Kopumā mūsu valsts prioritāte turpmākajos gados būšot militārā rūpniecība – Latvijā ražos munīciju un bruņumašīnas.

Krievijas tiešais apdraudējums Latvijai neesot palielinājies un varam justies droši. Tas, ka Zviedrija, Polija un Somija pēdējā laikā strauji kāpina militārās aizsardzības spējas, neesot jāuztver kā gatavošanās atklātam konfliktam.

Artis Pabriks
aizsardzības ministrs (AP)

”Par to nav jānervozē. Pašlaik Latvijas valstij tiešu draudu nav. Mēs tādus neredzam. Bet, ja gadījumā sāksies kaut kas aktīvāks, nedod Dievs, Krievijas iebrukums Ukrainā, protams, mums ir jārēķinās ar papildu izaicinājumiem visā Eiropas reģionā.”

Latvijas spēki esot paaugstinātā gatavībā jau kopš augusta līdz ar Baltkrievijas hibrīduzbrukumu Eiropas robežām. Turklāt pērn esot spēcinātas Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas, piemēram, sākts jaunu bruņutransportieru iepirkums, ieguldīts militārās infrastruktūras attīstībā. Zemessardzei nopirkti jauni granātšāvēji, snaiperšautenes, nakts redzamības iekārtas. Izveidota kadetu skola. Sākts veidot divas jaunas bāzes – Stāmerienā un Lūznavā.

”Mums ir vajadzīgi jauni karavīri, mums ir vajadzīgi jauni zemessargi. Mums ir vajadzīgi jauni veidi, kā šo mērķi sasniegt. Šis jautājums ir vēl procesā,” pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Viena no cerībām – valsts aizsardzības mācība, kas kā obligātais priekšmets būs skolās jau pēc diviem gadiem, varētu motivēt jauniešus brīvprātīgi izvēlēties militāro karjeru. Valsts aizsardzības mācību pilotprojektā līdz šim apgūst pieci ar pusi tūkstošu vidusskolēnu 97 skolās.

Aivis Mirbahs
Jaunsardzes centra vadītājs, pulkvežleitnants

”Visus varu nomierināt, ka sabiedrība netiks militarizēta. Primāri valsts aizsardzības mācībā tiek mācītas iemaņas, kas ir nepieciešamas, manuprāt, ikdienas dzīvei. Piemēram, pirmā medicīniskā palīdzība. Orientēšanās, piemēram, lai pēc apmaldīšanās mežā varētu tikt ārā. Protams, pienāks arī iemaņas darbībām ar ieročiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Mēs ļoti ceram, ka pēc šīm mācībām skolās redzēsim nākamos rezerves karavīrus, profesionāļus, nākamos zemessargus. Šie jaunieši sapratīs, ko aizsardzības nozare nozīmē,” aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Un tas sevī ietver arī intereses kāpināšanu par militārekonomisko nozari. Piemēram, pērn jaunuzņēmumiem bija pieejams pusotrs miljons eiro dažādu inovāciju izstrādē. Noslēgti sadarbības līgumi ar Rīgas Tehniskās universitātes diviem maģistrantiem par armijai vajadzīgo tehnoloģiju attīstīšanu. Pabriks uzsver, ka Latvijā nākamie būšot militārās industrializācijas gadi.

”Šie ir pirmās munīcijas piemēri, kas tiek Latvijā ražoti. Mēs pie tā neapstāsimies, strādājam pie daudz lielākiem kalibriem. Tas dod lielāku autonomiju un laikus saņemt piegādes,” aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

”Mēs ražosim bruņumašīnas Latvijas valstī. Tas nenozīmē, ka šīs bruņumašīnas tiks ražotas tikai Latvijas bruņotajiem spēkiem. Viena no pirmajām valstīm, kas uz šīm bruņumašīnām ir pieteikusies, ir Zviedrija. Tās ir darbavietas. Latvijā šī ražošana varētu turpināties gana ilgi. Tāda galējā komplektācija, kad šīs mašīnas izripos gatavas no Latvijas rūpnīcas, būs nākošais gads. Tā gala salikšana ir paredzēta Cēsīs,” sacīja Pabriks.

Latvijā strauji attīstoties arī militāro dronu izstrāde un ražošana. Taču, lai palielinātu glābšanas helikopteru skaitu, esot vajadzīga vairāku citu ministriju pakļautībā esošo nemilitāro iestāžu budžetu apvienošana, kas varētu iegūt Eiropas Savienības fondu naudu. Pa tiešo aizsardzības sektors nevar iegūt Eiropas finansējumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm