tv3.lv

“Moderna” sāk klīniskos pētījumus specifiski aizsardzībai pret omikrona variantu paredzētai vakcīnai

ASV biotehnoloģiju uzņēmums “Moderna” trešdien, 26. janvārī, paziņoja, ka uzsācis klīniskos pētījumus balstvakcīnai, kas īpaši izstrādāta aizsardzībai pret koronavīrusa omikrona variantu.

27. janvārī 12:15

Izmēģinājumos kopumā tiks iesaistīti 600 pieaugušie, no kuriem puse vismaz pirms sešiem mēnešiem jau ir saņēmuši divas “Moderna” vakcīnas pret Covid-19  devas, bet puse ir saņēmušas divas devas, kā arī iepriekš atļauto balstvakcīnas devu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpēc “Moderna” izstrādātā balstvakcīna, kas īpaši paredzēta cīņai pret omikronu, tiks vērtēta gan, ja to lieto kā trešo, gan kā ceturto devu.

Uzņēmums arī ziņoja par rezultātiem attiecībā uz jau atļautās balsta vakcīnas efektivitāti pret omikronu.

Tajā teikts, ka sešus mēnešus pēc revakcinācijas antivielu līmenis pret omikronu samazinās sešas reizes, salīdzinot ar maksimumu, kas novērots 29 dienas pēc injekcijas saņemšanas, taču tas joprojām pastāv kaut kādā mērā visiem, kas ir vakcinējušies.

Zinātnieki datus ieguva, pētot 20 cilvēku asins paraugus, kuri bija saņēmuši 50 mikrogramu balstvakcīnu, kas ir puse pirmo divu injekciju daudzuma.

“Mēs esam pārliecināti par antivielu noturību pret omikronu sešus mēnešus pēc pašlaik atļautās balstvakcīnas saņemšanas. Tomēr, ņemot vērā ilgtermiņa draudus, ko imūnsistēmai rada omikrons, mēs strādājam pie speciālas balsta vakcīnas pret omikrona variantu un esam priecīgi sākt šo mūsu otrās fāzes pētījuma daļu,” teikts “Moderna” izpilddirektora Stefana Bansela paziņojumā.

“Moderna” paziņojums seko dienu pēc tam, kad tā konkurenti “Pfizer” un “BioNTech” paziņoja, ka ir sākuši reģistrēties specifiskās vakcīnas pret Covid-19 omikrona variantu klīniskajam izmēģinājumam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Abu vakcīnu pamatā ir “Messenger RNS” tehnoloģija, kas ļauj samērā viegli atjaunināt imunitāti, lai tā neatpaliktu no mutācijām, kas raksturīgas jauniem Covid-19 variantiem.

Vairākās valstīs, tostarp Amerikas Savienotajās Valstīs, ir sākusies omikrona izraisītā infekcijas viļņa saslimšanas gadījumu samazināšanās. Kā zināms, omikrons ir līdz šim visvairāk pārnēsājamais Covid-19 variants, taču inficēšanās gadījumu skaits visā pasaulē turpina pieaugt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm