Mobilizācija izvēršas traģēdijās, Krievija karā cenšas iemānīt arī viesstrādniekus

Mobilizācija Krievijā buksē un izvēršas traģēdijās. Cenšoties izpildīt Kremļa izsludinātās mobilizācijas plānus, Krievija izmanto viltības, kukuļošanu un iebiedēšanu, lai iesauktu karā arī viesstrādniekus, īpaši no Vidusāzijas valstīm.

Krievijas Aizsardzības ministrijas mācību centrā Sverdlovskas apgabalā bojā gājuši jau trīs vīrieši, kas iesaukti armijā Putina izsludinātās mobilizācijas ietvaros, vēsta mediji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krīt vēl netikuši līdz frontei

“Telegram” kanāls “Astra” pavēstīja, ka 1.oktobrī Sverdlovskas ciema militārās vienības mācību tanku centra ēdnīcā tika atrasts pašnāvību izdarījušā 46 gadus veca Kurganas iesaucamā līķis.

Taču šajās dienās saņemtas ziņas vēl par diviem mirušajiem. Viens mobilizētais nomiris no lēkmes, bet trešais ticis norakstīts un nosūtīts mājās, kur viņš tūlīt pat arī miris no aknu cirozes.

Tiek arī ziņots, ka iepriekš apkaimē ieviests sausais likums, jo “mobilizētie pastāvīgi ļaunprātīgi lietojuši alkoholu”.

Protestējot pret iesaukumu karā, pašnāvību izdarījis arī reperis Walkie T jeb Ivans Petuņins no Krasnodaras. Viņš sociālajos tīklos izplatījis savu pirmsnāves vēstījumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viesstrādniekus iemāna karā

Uz šāda dramatiska mobilizācijas norises fona cilvēktiesību aizstāvji ceļ trauksmi arī par viesstrādnieku iesaukšanu Krievijā. Jo īpaši Vidusāzijas valstu pilsoņi ar viltu tiekot iemānīti karā, – vēsta reģiona medijs “Eurasianet”.

Savukārt cilvēku bēgšanu uz mājām sarežģījis straujais aviobiļešu cenu kāpums uz tādām valstīm kā Kirgizstāna, Tadžikistāna un Uzbekistāna.

Viesstrādnieku vervēšana īpaši izvērsta migrācijas centrā Maskavā, kur ārvalstu pilsoņiem jāgaida garās rindās, lai iegūtu vai atjaunotu darba atļaujas.

Rindā gaidošajiem strādniekiem tiek dalītas skrejlapas ar piedāvājumu: reģistrēties Krievijas bruņotajos spēkos, doties karot uz Ukrainu un vienkāršotā veidā iegūt pilsonību. Tiek solīta arī gandrīz 3300 ASV dolāru ikmēneša alga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tā ir afēra

Piedāvājums patiešām izklausās vilinošs. Krievijas pensijas ir ievērojami augstākas par tām, uz ko vairums Vidusāzijas iedzīvotāju var cerēt mājās. Un Krievijas pilsonības iegūšana nozīmē, ka vairs nav jāraizējas par dārgu un birokrātisku darba atļauju kārtošanu.

Taču tiesību aktīvisti uzsver, ka tā ir afēra, skaidro “Eurasianet”.

“Pilsonības saņemšanas noteikumi nav mainījušies – jābūt augstākai izglītībai, bez sodāmības, nomaksātiem nodokļiem un tā tālāk. Krievijas likumos nav noteikuma par pilsonības iegūšanu apmaiņā pret dalību militārās darbībās,” Vīnē dzīvojošs migrantu tiesību aktīvists Karimdžons Jorovs.

Jorovs esot izpētījis dokumentus, kas Krievijā tiek izsniegti darba migrantiem, un nav atradis neko, kas apstiprinātu apgalvojumu, ka pilsonība tiek piešķirta automātiski. Dokumentos vien teikts, ka piecu gadu gaidīšanas laiks tiek samazināts par vienu gadu, bet tiesību aktīvists arī par to ir skeptisks.

Brauca strādāt, aizveda karot

Turklāt viesstrādniekiem tiekot iemānīti līgumi par karadienestu. Aizpildot darba atļaujas veidlapas, viesstrādniekiem jāparaksta līdz 40 dažādi dokumenti, turklāt viņi tiekot steidzināti.

“Tad cilvēki visu paraksta. Starp dokumentiem ir arī divu lappušu līgums par brīvprātīgo militāro dienestu, kas rakstīts ļoti mazā drukā,” stāsta migrantu tiesību aktīvisti. “Un cilvēki par to pat neuzzina, jo paši nesaņem tā kopiju.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mānīšana notiek arī citos veidos. Piemēram, kāds 26 gadus vecs mazkvalificētu darbu strādnieks no Tadžikistānas, kurš strādāja būvlaukumā Sibīrijas pilsētā Novosibirskā, uzrunāts ar darba piedāvājumu okupētājā Ukrainas teritorijā.

“Mums teica, ka Hersonā notiek liela būvniecība, ka mums jāiet. Un ka mēs varētu saņemt algas 220 000 rubļu (3750 USD) apmērā,” medijam stāstījis strādnieks, kurš vēlējās palikt anonīms. “Daži no mūsu grupas turp devās, bet tad izrādījās, ka viņi tika aizvesti karot.”

Piesola četras reizes lielāku algu

Cits tadžiku viesstrādnieks sacīja, ka viņu un viņa draugus Maskavā vairākkārt uzrunājuši civilās drēbēs tērpti vervētāji.

Viņi piedāvājot četras reizes lielākas algas, Krievijas pilsonību un daudzas priekšrocības. Darba devējs strādniekus brīdinājis, ka jāizvairās bez lielās vajadzības atrasties uz ielas.

Pie migrantu tiesību aizstāvjiem vērsies arī kāds Kirgizstānas pilsonis, kurš aizturēts uz ielas, iesēdināts autobusā, piekauts un viņam likts parakstīt kādu dokumentu. Tikai pēc tam viņš sapratis, ka parakstījis līgumu par brīvprātīgo militāro dienestu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesību eksperti arī norāda, ka gadījumā, ja karā iet bojā ārvalstu pilsoņi, nav garantijas, ka ģimenes saņems kādu kompensāciju. Turklāt, kaujinieka mītnes valstī par iesaistīšanos militārajās kaujās citu valstu teritorijā var saukt pie kriminālatbildības. Piemēram, Tadžikistānas pilsoņiem par to var tikt piespriests līdz pat 20 gadu ilgs cietumsods.

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm