tv3.lv

Masu slepkava Breivīks apsūdz valsti cilvēktiesību pārkāpumos; Norvēģijā sākusies tiesa

Šodien sākās otrais Norvēģijas masu slepkavas Andersa Bēringa-Breivīka tiesas process. Tikai šoreiz viņš ir nevis apsūdzētais, bet sūdzības iesniedzējs – Breivīks vērsies tiesā pret Norvēģijas valsti, kura, viņaprāt, pārkāpj cilvēktiesības. Breivīku neapmierina pastāvīgā uzraudzība cietumā un aizliegums sazināties ar līdzīgi domājošajiem.

2016. gada 15. martā 22:52

77 cilvēku, tostarp daudzu bērnu un jauniešu, slepkava Anderss Bērings-Breivīks jau trīs gadus viens pats apdzīvo trīs istabas kādā Norvēģijas cietumā. Tajās viņš var sportot, skatīties televīziju un spēlēt datorspēles. Tomēr Breivīks nevar komunicēt ar citiem ieslodzītajiem, un arī viņa sarakste ar ārpasauli tiek stingri kontrolēta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Breivīkam ir piespriests pēc Norvēģijas likumiem bargākais iespējamais sods – 21 gads cietumā. Likumi gan pieļauj – ja, sodam beidzoties, tiek konstatēts, ka cietumnieks joprojām ir bīstams apkārtējiem, viņu var paturēt aiz restēm. Tieši uz to kā savu galveno argumentu atsaucās Breivīka pārstāvji tiesā.

Breivīks 2011. gada vasarā sarīkoja sprādzienu Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus, bet tad devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus, no kuriem jaunākā bija 14 gadus veca meitene. Uzbrukumam Breivīks bija rūpīgi gatavojies. Un arī tagad pret Norvēģijas valsti celtā prasība tiesā bija rūpīgi sagatavota.

Norvēģijas valdība visus pārmetumus noliedz, akcentējot, ka pret Breivīku ir izturējusies cieņpilni, par spīti viņa noziegumu smagumam. Arī tiesas procesa laikā norvēģu likumsargi pret masu slepkavu izturējās visnotaļ iecietīgi, piemēram, netraucējot viņam pacelt roku nacistu sveicienā pēc ienākšanas tiesas zālē. Tikmēr Breivīka upuri atzīst – masu slepkavas atkārtota gozēšanās kameru priekšā viņiem ir traumējoša.

Šī nav pirmā reize, kad Breivīks sūdzējies par apstākļiem cietumā. Iepriekš viņš sūrojies, piemēram, par to, ka skats pa viņa kameras logu ir pārāk neglīts un ka kafija viņam tiekot pasniegta pārāk auksta.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm