tv3.lv

Maskavas spēki – uz Baltkrieviju; Rietumu palīdzība – uz Ukrainu

Turpināsies starptautiskie centieni nomierināt draudīgo situāciju pie Ukrainas robežām, kur sapulcējušies Krievijas spēki. ASV valsts sekretārs Antonijs Blinkens šodien ieradās Kijevā uz krīzes sarunām, Rietumi arī turpina Ukrainai sniegt militāro palīdzību, vēsta TV3 Ziņas.

19. janvārī 21:00

Šajās dienās Maskavas bruņotie spēki dodas uz Baltkrieviju, kur izziņotas vērienīgas militārās mācības. Tas pastiprinājis bažas par potenciālu iebrukumu Ukrainā, kas iespējams arī no Baltkrievijas puses, vienlaikus 100 000 Krievijas karavīru joprojām sapulcēti Ukrainas pierobežā, starptautiskajai spriedzi saglabājoties augstai. Maskava aizvien noraida Rietumu bažas par iebrukumu kaimiņvalstī, taču turpina uzstāt uz utopiskām drošības garantijām no NATO sabiedrotajiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr pašā Ukrainā turpina ierasties Rietumu militārā palīdzība. Šodien te nolaidās lidmašīna no Apvienotās Karalistes ar prettanku ieroču kravu.

Anatolijs Petrenko
Ukrainas aizsardzības ministra vietnieks

”Šo palīdzību izmantosim tikai aizsardzības nolūkiem – lai aizstāvētu mūsu karavīrus, kritisko infrastruktūru un civiliedzīvotājus.”

Ukraina arī gatavojas potenciāliem jauniem kiberuzbrukumiem. 14. janvārī šāda virtuāla ofensīva jau piedzīvota, kad tā bija vērsta pret 70 valsts reģionālās un nacionālās nozīmes iestāžu. Toreiz gan iztika bez skādes kritiskajai infrastruktūrai vai personāla datu noplūdes. Sākotnējā izmeklēšana liecina, ka aiz kiberuzbrukuma stāv Kremlis.

Bažās par notikumu attīstību un pēdējo nedēļu nesekmīgiem centieniem situāciju nomierināt šodien Kijevā uz krīzes sarunām ieradās ASV galvenais diplomāts Antonijs Blinkens. Simboliski tieši ASV arī apstiprināja, ka dots pilnvarojums piešķirt vēl 200 miljonu dolāru palīdzību Ukrainai drošības jomā. Tas notika jau pagājušajā mēnesī, bet oficiāli apstiprināts tieši tagad.

Blinkens šodien pabija ASV vēstniecībā Kijevā, kā arī tikās ar Ukrainas pārstāvjiem, tai skaitā prezidentu Volodimiru Zelenski, kurš uzsvēra, ka ASV sniegtā palīdzība ir ļoti būtiska šajos grūtajos laikos, kad valsts stratēģiskie plāni saistīti ar pievienošanos NATO.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Volodimirs Zelenskis
Ukrainas prezidents

”Jūsu vizīte ir ļoti svarīga. Tā kārtējo reizi apliecina ASV spēcīgo atbalstu mūsu neatkarībai un suverenitātei. Mēs to ļoti novērtējam.”

Savukārt ASV valsts sekretārs vizītes laikā pauda, ka neapmierinās Kremļa prasību par oficiālu rakstveida atbildi uz tā pieprasītajām drošības garantijām, tomēr joprojām cer uz kādu diplomātisku risinājumu saspīlētajai situācijai.

Anatolijs Blinkens
ASV valsts sekretārs

”Tajā pašā laikā esam Maskavai darījuši skaidri zināmu, ka atjaunotai agresijai pret Ukrainu būs ļoti smagas sekas. Un Tas ir vēstījums ne tikai no ASV, bet arī valstīm viscaur Eiropā un tālāk.”

Rīt Blinkens dosies uz Berlīni, kur viņam paredzētas sarunas ar Vācijas, Francijas un Apvienotās Karalistes pārstāvjiem centienos stiprināt Rietumu vienotību. Savukārt piektdien ASV augstākajam diplomātam Ženēvā plānotas sarunas ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm