Maisam gals vaļā: cik Vācijas un ASV moderno tanku varēsim redzēt Ukrainā?

25. janvārī 10:14

Ukraina jau vairākus mēnešus lūdz Rietumiem plašākas smagā bruņojuma tehnikas piegādes, jo tikai tā ukraiņi varēs atsist Krievijas okupantus smagajā austrumu frontē. Izskatās, ka ilgstošā tielēšanās beidzot būs noslēgusies un gan Vācija, gan ASV trešdien varētu paziņot par ievērojamām tanku piegādēm Ukrainai. Piegāžu termiņi dažādu apsvērumu dēļ gan vēl ir neskaidri, taču bruņotās tehnikas papildinājumi varētu būt izšķirošs solis karā.

Papildināts plkst. 13.00: Vācijas kanclers Olafs Šolcs šodien pusdienlaikā oficiāli paziņoja, ka Vācija nosūtīs Ukrainai 14 modernos tankus “Leopard 2”, tomēr mainot savu nostāju pēc ilgā spiediena no partneriem, lai palīdzētu Kijivai aizsargāties pret Krieviju.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs trešdien varētu beidzot paziņot par vācu tanku “Leopard 2” piegādi Ukrainai, “Politico” pavēstījušas amatpersonas, kas pietuvinātas šim lēmumam. Laikraksts atzīmē, ka tas būs liels pagrieziena punkts un, iespējams, izšķirošs brīdis karā, jo plašākām militārās tehnikas piegādēm vajadzētu palīdzēt ukraiņiem spējīgāk cīnīties pretim Krievijas okupantiem.

Tiek lēsts, ka Šolcs ar oficiālu paziņojumu par piegādēm varētu nākt klajā trešdien pulksten 13, kad viņam ieplānots uzrunāt Vācijas parlamentu. “Der Spiegel” ziņojis, ka kanclers nolēmis Ukrainai nosūtīt vismaz vienu rotu ar “Leopard 2A6”, kuru parasti veido 14 tanki.

“Politico” uzrunātās amatpersonas norāda, ka šis Vācijai bijis grūts lēmums, bet galu galā kļuvis neizbēgams. Tāpat amatpersonas ir vienisprātis, ka šīs piegādes Ukrainai varētu spēlēt lielu lomu Krievijas atspiešanā, tomēr vienlaikus norāda – starptautiskās reputācijas ziņā šo lēmumu vajadzēja pieņemt ātrāk.

Tiesa, no Vācijas puses nav izskanējusi neviena versija par iespējamajiem tanku piegādes termiņiem Ukrainai. Tas rada zināmas bažas par to, kad Ukraina bruņoto tehniku galu galā saņems.

ASV ukraiņiem varētu piegādāt ap 30 “Abrams” tanku

Berlīne jau ilgu laiku bijusi izvairīga attiecībā pret “Leopard 2” nosūtīšanu Ukrainai, taisnojoties, ka ASV jāsper pirmais solis smagās bruņu tehnikas piegādēs. Tas gan nav vienīgais atturības iemesls – Vācija it kā palīdzēt gribētu, taču ar plašākām bruņojuma piegādēm baidās arī pār sevi izsaukt Kremļa dusmas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ASV prezidents Džo Baidens gan beidzot Šolcu ir sadzirdējis un, ļoti iespējams, trešdien paziņos par “M1 Abrams” tanku piegādēm Ukrainai, kas galu galā Vācijas iesaisti padarīs neizbēgamu. “The New York Times” (NYT) rīcībā nonākusi informācija, ka ASV uz Ukrainu varētu nosūtīt aptuveni 30 “M1 Abrams” tankus. Vienlaikus gan Pentagons paudis bažas par šādu piegādi, jo modernie tanki paredz ne tikai apmācību to izmantošanā, bet arī prasmes un resursus to uzturēšanā un izmantošanā. Tiek lēsts, ka var būt arī nepieciešami vairāki gadi līdz šie tanki var tikt pilnvērtīgi izmantoti Ukrainas frontes līnijās.

Piemēram, kā viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ASV ilgstoši atturējusies Ukrainai piegādāt jaunos tankus, ir to darbībai izmantojamā reaktīvā degviela. Tagad gan Aizsardzības ministrijas pārstāvji pauduši, ka tas vairs nav pietiekami spēcīgs arguments, jo “M1 Abrams” tankus var darbināt arī ar benzīnu un dīzeļdegvielu, ja citu iespēju nav.

Tiesa, piegādes Ukrainai varētu paņemt diezgan ilgu laiku, tomēr arī šo apstākli ASV saredz kā ieguvumu, jo šajā laikposmā būtu iespējams ukraiņus apmācīt moderno tanku izmantošanā.

Smagās bruņotās tehnikas piegādes Ukrainai sola arī citi sabiedrotie

Viens no “Politico” avotiem arī sacījis, ka Vācijas kanclers Olafs Šolcs, visticamāk, oficiāli atļaus “Leopard 2” reeksportu citām valstīm, piemēram, Polijai. Tās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks Vācijai oficiāli pieprasījis atļauju nodot Ukrainai poļu rīcībā esošos vācu tankus. Viņam atsaukusies vācu ārlietu ministre Annalēna Bērboka, paziņojot, ka Berlīne neiejauksies, ja Polija nolems savus tankus nodot Ukrainai, vēsta Kara izpētes institūts (ISW).

Blaščaks jau paziņojis, ka Polija patiesi sūtīs sev pieejamos vācu tankus, un aicinājis uz šādu soli arī pašu Vāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī Somijas prezidents Sauli Nīniste vizītē Kijivā žurnālistiem sacīja, ka ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski apspriedis iespējamas Rietumu tanku piegādes no savas puses, vēsta NYT.

Tāpat jāatgādina, ka Lielbritānija 16. janvārī apstiprināja, ka nosūtīs Ukrainai 14 “Challanger” tankus, raksta ISW. Tiek lēsts, ka ASV prezidenta administrācija sākotnēji cerējusi – britu solījums par tanku piegādēm varētu būt stimuls arī Vācijas rīcībai, taču Šolcs turpinājis pieturēties pie spiediena izdarīšanas uz ASV, ziņo NYT.

Visbeidzot arī Francijas prezidents Emanuels Makrons 22. janvārī paziņoja, ka neizslēdz iespēju – Francija varētu Ukrainai nosūtīt “Leclerc” tankus.

Jāatzīmē, ka Ukraina jau vairākus mēnešus lūdz Rietumiem piegādāt vairāk smagā bruņojumu, jo valsts pašreizējie padomju tipa tanku krājumi nav pietiekami, lai ukraiņi varētu izdarīt vērā ņemamu spiedienu pret Krievijas okupantiem. Iespējamās tanku piegādes attiecīgi varētu būt pagrieziena punkts karā Ukrainā, jo sagaidāms, ka nākamos divus mēnešus Krievija varētu pastiprināt savu ofensīvu, jo, tuvojoties kara pirmajai gada dienai, Kremlis ir izmisis pēc kādu vērā ņemamu sasniegumu gūšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm