Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Lietuvas skolās izplatās jauna sērga: nepilngadīgie “veipo” žurku indi un antifrīzu
Lietuvas galvaspilsētā Viļņā sāk iezīmēties jauna, negatīva tendence – nepilngadīgi jaunieši arvien biežāk apreibinās, smēķējot elektroniskās cigaretes, kas pildītas ar dažādām psihoaktīvām vielām, tostarp žurku indi vai pat dzesēšanas šķidrumu. Daudzi vēlāk nonāk slimnīcā, vēsta “tv3.lt”.

Oktobra izskaņā Viļņas policija saņēmusi vismaz septiņus ziņojumus par gadījumiem, kur jaunieši apreibinājušies ar nezināmā vielām. Visbiežāk nelegālos šķidrumus, ar kuriem tiek uzpildītas elektroniskās cigaretes, jaunieši pasūta internetā, un tos piegādā no Ķīnas.
Jau ziņots, ka aizvadītajā nedēļā slimnīcā nonākuši trīs Jona Basanaviča ģimnāzijas skolēni, kas smēķējuši elektronisko cigareti, kurā, visticamāk, bija iepildīta žurku inde. “Bērniem, trim skolēniem, kļuva slikti, tāpēc tika izsaukta ātrā palīdzība, informēti un uz skolu izsaukti skolēnu vecāki. Izsaukta arī policija, lai noskaidrotu notikušā apstākļus,” skaidroja skolas direktores vietnieces izglītības jomā Jūrate Poškaite-Geniene.
Ģimnāzijas administrācija vecākus informēja, ka mācību starpbrīžu laikā daļa skolēnu pamet skolas teritoriju un smēķē e-cigaretes, kuru šķidrumu sastāvs ir nezināms. Tiek lēsts, ka daļa no šķidruma var saturēt indes – psihoaktīvas vielas, piemēram, žurku indi vai antifrīzu. Pēc tamlīdzīgu šķidrumu dzeršanas trīs vidusskolēni nokļuvuši mediķu rokās.
Vietējā policija gan skaidro, ka problēma ir daudz nopietnāka, jo šis Jona Basanaviča ģimnāzijas gadījums nav vienīgais un šādu gadījumu skaits tikai turpina pieaugt. Desmit dienu laikā Viļņas amatpersonas saņēmušas septiņus ziņojumus par līdzīgiem gadījumiem.
“Ir uzsāktas vairākas pirmstiesas izmeklēšanas, amatpersonas vēlas precīzāk noteikt, ar kādām vielām šie jaunieši varētu būt saindējušies. Galvenokārt, cik man zināms, tie ir jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem. Viņi īsti nezina, ko pērk, riskē, smēķē šīs vielas, un pēc tam mēs redzam sekas – daži no viņiem nonāk slimnīcā. Esam saņēmuši ziņas no Viļņas rajona, kur saindējās kāda nepilngadīga meitene, ienākušas arī ziņa no galvaspilsētas mikrorajoniem. Tās saņemtas no vairāk nekā trīs, četrām skolām,” nelāgo tendenci komentējis Viļņas policijas pārstāvis Tomass Braženas.
Policija šobrīd mēģina noskaidrot, cik bīstami e-cigarešu šķidrumi nonāk bērnu rokās. “Jaunieši vismaz saviem vecākiem un skolotājiem ir stāstījuši, ka [šos šķidrumus] var iegādāties visdažādākajos veidos, piemēram, sākot ar naktsklubu un beidzot ar internetu,” norāda Braženas.
Legālie tirgotāji sašutuši par varasiestāžu nespēju iegrožot nelegālo tirgu
Uzņēmumi, kas pārdod legālas un sertificētas e-cigaretes un to uzpildes šķidrumus, ir sašutuši, ka varasiestādes nespēj ierobežot nelegālo tirgu, kurā var iegādāties arī visā Eiropas Savienībā aizliegtas preces. Piemēram, sociālajos tīklos nelikumīgi tiek izplatīti e-cigarešu uzpildes šķidrumi, kuru saturētais nikotīna līmenis nereti pārsniedz pieļaujamās normas.
Tāpat, pievēršot lielāku uzmanību šo šķidrumu saturošo vielu sastāvam, atklājas – lielākoties tie ir sintētiskie kanabinoīdi. Iedzīvotāji savā iepirkumu pieredzē labprāt arī dalās sociālajos tīklos:
“Parasti Lietuvā [elektroniskajās cigaretēs] tiek izmantotas indes nevis sintētika.”
“Ar atmiņu man problēmu nebija, bet, kad šķidruma pudelīti piebeidzu, parādījās paģiru simptomi. Apmēram nedēļu biju sliktā garastāvoklī.”
Šobrīd vietējie likumsargi uzsākuši pirmstiesas izmeklēšanu par aizliegto vielu glabāšanu un vieglu veselības traucējumu izraisīšanu. “Par tirdzniecību draud brīvības atņemšana līdz 12 gadiem, bet par veselības traucējumu izraisīšanu – uz vienu gadu,” atklāj Braženas.
Jāatgādina, ka Lietuvā no šī gada 1. jūlija spēkā stājās Tabakas kontroles likuma grozījums, kas valstī aizliedz tirgot augļu, košļājamās gumijas un citas aromatizētās elektroniskās cigaretes un to šķidrumus. Tabakas smarža un “garša” joprojām tirdzniecībā ir ļauta.
Tajā pašā laikā joprojām Lietuvā atļauts šādas cigaretes un šķidrumus ievest no ārvalstīm – tās netiek apliktas ar ievedmuitu, konfiscētas, un ievedēju nesoda. Tiesa, šajā ziņā ir savi ierobežojumi – valstī atļauts ievest konkrētu skaitu preču, tas nedrīkst notikt regulāri, un to ievešanas mērķis var būt personīgā lietošana vai dāvināšana.
Jāatzīmē, ka vēl pirms grozījumu stāšanās spēkā daļa Lietuvas sabiedrības cēla trauksmi – tiks meklēti veidi, kā likumu apiet vai smēķējamās ierīces pārdot nelegāli.
Pēc saindēšanās ar indīgām vielām, slimnīcās nonāk desmitiem nepilngadīgo
“Elektroniskā ierīce, veips ir tikai ierīce. To var pildīt gan ar legālām, gan nelegālām vielām,” skaidro Viļņas universitātes slimnīcas ārste, toksikoloģe Gabija Laubnere-Sakalauskiene. Viņa norāda, ka tādas psihoaktīvas vielas kā žurku inde var tikai pastiprināt nelegālo un bīstamo vielu iedarbību.
“Kad cilvēki, kuri bija lietojuši sintētiskos kanabinoīdus, sāka asiņot, atklājās – asiņošanu izraisīja vielai pievienotā žurku inde, kuras sastāvā ir varfarīns (tiek izmantots, lai novērstu, piemēram, trombu veidošanos – red.). Lai pastiprinātu apreibinošo efektu, tas ticis pievienots ražotāja laboratorijā. Tas tiešām apdraud veselību. Tas nav tikai stāsts par atkarību, bet arī var izraisīt atmiņas traucējumus, krampjus, asins zudumu un sirdsdarbības apstāšanos,” stāsta toksikoloģe.
Patiesībā Lietuvas slimnīcās nonāk daudz nepilngadīgo, kas ar šādām vielām saindējušies. “2021. gadā reģistrēti 96 gadījumi un 74 personas, kuras nogādātas ārstniecības iestādē saindēšanās dēļ,” atklāj Lietuvas Narkotiku, tabakas un alkohola kontroles departamenta pārstāve Aušra Želviene.
Viņa gan norāda, ka tikai ar stingrāku nelegālā elektronisko cigarešu un to uzpildes šķidrumu tirgus uzraudzību nebūs līdzēts, lai situācija uzlabotos. Paralēli neatļautā tirgus iegrožošanai jānodarbojas arī ar sabiedrības izglītošanu, jo daļa pieaugušo saviem bērniem atļauj smēķēt aizliegtās e-cigaretes. “Dažkārt elektroniskās cigaretes [bērniem] iegādājas paši vecāki. Lai arī mēs vēl nezinām to kaitīguma līmeni, mēs tomēr zinām, ka tie ir veselībai kaitīgi produkti,” norāda Želviene.
Tiek mēļots, ka bīstamie e-cigarešu šķidrumi un citas bīstamas vielas Lietuvā galvenokārt tiek ievestas no Ķīnas.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!