Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Lietuvā trīs skolēni pēc iespējamas žurku indes “veipošanas” nonāk slimnīcā
Pirmdien slimnīcā nonākuši trīs Jona Basanaviča ģimnāzijas, Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, skolēni. Tiek lēsts, ka līdz nepieciešamībai tikt hospitalizētiem jauniešus novedusi elektronisko cigarešu smēķēšana, kurā, iespējams, bija iepildīta žurku inde, vēsta “tv3.lt”.

Skolas direktora vietniece Jūrate Poškaite-Geniene portālam “tv3.lt” apstiprinājusi, ka pirmdien trīs audzēkņiem kļuvis slikti pēc nezināmu psihoaktīvo vielu smēķēšanas. “Notikušā apstākļu noskaidrošanai tika izsaukta ātrā palīdzība un policija,” paudusi direktora vietniece.
Plašāku informācija viņa gan nevēlējās sniegt, jo policijas izmeklēšana joprojām turpinās.
Kā portālu informēja Viļņas apriņķa Galvenā policijas komisariāta pārstāvis Tomass Bražens, izsaukumu par notikušo policija saņēma pirmdien ap pulksten 11.46. Domājams, ka skolēni varētu būt saindējušies ar nezināmām, iespējams, narkotiskām vielām. Par notikušo uzsākta iepriekšējā izmeklēšana.
“tv3.lt” atzīmē, ka šis nav pirmais šāds gadījums, kur skolēni Viļņā saindējas ar nezināmām vielām. Policijas komisariāta pārstāvis Braženas atklāj, ka 14. oktobrī Raudamina F. Ruščico ģimnāzijā ar nezināmām vielām saindējusies arī kāda 14 gadus veca meitene. Amatpersonas joprojām skaidro notikušā apstākļus.
Par notikušo pirmie ziņoja “Lietuvos rytas TV”, kas dalījās ar skolas administrācijas paziņojumu vecākiem. Tajā skaidrots, ka bažas rada e-cigarešu šķidrumu sastāvs. Pastāv aizdomas, ka skolēni varētu būt smēķējuši žurku indi, dzesēšanas šķidrumu un citas psihoaktīvas vielas.
Mediķi noraizējušies, ka smēķēts var tikt jebkas
Portāls “tv3.lt” uzrunāja Viļņas Universitātes slimnīcas Akūtās saindēšanās nodaļas, kā arī Toksikoloģijas reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītāju Gabiju Laubneri-Sekalauskieni, kura uzsver – elektronisko cigarešu lielākais ļaunums ir tas, ka tās var tikt izmantotas pilnīgi jebkādu psihoaktīvo vielu smēķēšanai.
“Piemēram, tās var piepildīt ar kaņepju izstrādājumiem vai sintētiskām vielām, gan stimulatoriem, gan nomierinošiem līdzekļiem. Tas ir kā ar šļirci – pati par sevi tā nav indīga, bet svarīgs ir tas, ar ko tu to piepildi, – ūdeni vai indi. Ar elektronisko cigareti ir tāpat – tā ir ierīce, kas pati neko nedara, bet tās ietekme ir atkarīga no tā, kas tajā tiek ielikts,” salīdzinājumos runā ārste.
Viņa arī atklāj, ka daudzi vecāki patiesībā nezina – nepilngadīgiem pusaudžiem e-cigarešu lietošana ir nelegāla. “Smēķēt tās drīkst no 18 gadu vecuma, un nedrīkst ļaut sevi apmānīt, domājot, ka tās atšķiras no parasto cigarešu smēķēšanas. Gadās, ka skolas vecāku sapulcēs pieaugušie stāsta – viņu bērns jau nesmēķē, tikai veipo. Taču jums nevajadzētu tikt šādi apmānītiem,” uzsver ārste.
Joprojām nav pētījumu par e-cigarešu ietekmi uz veselību
Nereti tiek lēsts, ka e-cigaretes ir nosacīti veselīgāka alternatīva tradicionālajām tabakas cigaretēm, tomēr Laubnere-Sekalauskiene “tv3.lt” norāda – elektroniskās cigaretes pārdošanā vēl ir pārāk neilgu laiku, lai objektīvi spētu novērtēt to ietekmi uz veselību. Vienlaikus jāatzīmē – tās jebkurā gadījumā cilvēkam ir kaitīgas, atšķiras tikai to saturošo vielu sastāvs.
“Ja runājam par nikotīnu, gan tradicionālās, gan elektroniskās cigaretes satur vienu un to pašu psihoaktīvo vielu. Tas ir šis nikotīna metabolīts, kas izraisa atkarību. Ja runājam par tradicionālo cigareti, tajā ir arī dažādi sveķi un smagie metāli, kas ir kancerogēni. Tāpat šķidrums, kas pildāms elektroniskajās cigaretēs, satur noteiktus metālus, aldehīdus, piemēram, formaldehīdu. Tajās ir dažādi tauki un degšanas produkti. No tā izriet, ka indīgās vielas var būt dažādas, bet tās ir kā vienā, tā arī otrā,” skaidro ārste.
Viņa piebilst, ka, lai izdarītu precīzus secinājumus par e-cigarešu kaitīgumu, gan vēl ir pagājis pārāk īss laiks, kopš tās nonākušas tirdzniecībā. “Nav pagājis pietiekami ilgs laiks, lai nosauktu kādus ilgtermiņa pētījumus un sekas. Bet ir zināms, ka elektroniskās cigaretes tiek smēķētas arvien biežāk. Tas tādēļ, ka, smēķējot tradicionālo cigareti, cilvēkam ir jāiet ārpus mājas, savukārt elektroniskās cigaretes bieži vien tiek smēķētas iekštelpās. Līdz ar to šādā veidā smēķēšanas apjomi, iespējams, palielinās, bet šobrīd nav tādu pētījumu, kas analizētu e-cigarešu ilgtermiņa ietekmi [uz cilvēka veselību], salīdzinot ar tradicionālajām cigaretēm,” portālam “tv3.lt” norāda ārste.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!