Lietuvā tehniskajā apskatē fiksējot viltotu nobraukumu, auto neizsniegs vadīšanas atļauju

Iejaukšanās reālajos odometra datos jeb tīša reālā automašīnas nobrauktā attāluma samazināšana ir viens no izseniem “trikiem”, kā daži auto tirgoņi mēģina nopelnīt vairāk, jo pircējam liek domāt – auto ir labākā stāvoklī. Lai apkarotu negodprātīgo praksi, šovasar Lietuvā spēkā stāsies jauns likums, kas ar šādām mašīnām vairs neļaus pārvietoties arī tad, ja īpašnieks par odometra attīšanu nav zinājis, vēsta “t3v.lt”.

24. maijā 10:29

Šī gada februārī Lietuvas Transporta drošības administrācija (LTDA) paziņoja, ka tiks atjaunotas tehnisko transportlīdzekļu un treileru prasības, tajās iekļaujot odometra rādījumu lasīšanu, kā arī pavisam jaunu prasību. Proti, tam būs jāpievērš pastiprināta uzmanība ikgadējās tehniskās apskates laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Administrācija, atjaunojot prasības, uzsvēra, ka vietējā likumdošanā nav skaidri noteikts, kad automašīnas nobraukuma samazinājums uzskatāms par būtisku defektu un kā pierādīt, ka tas nav noticis ļaunprātīgā veidā. Tādēļ transportlīdzekļus regulējošajam tiesību aktam tiks pievienots papildu punkts.

Šajā atrunā skaidrots: “Odometra rādījumi transportlīdzekļa tehniskās apskates laikā nedrīkst būt zemāki par pēdējā tehniskajā apskatē reģistrētajiem rādītājiem. Izņemot gadījumus, kad odometrs sasniedzis maksimālo iespējamo nobraukumu un rezultātā rādījumi atgriezušies nulles punktā, vai kad auto īpašniekam odometru nācies nomainīt, piemēram, tam pārstājot darboties. Otrā gadījumā auto īpašniekam jānodrošina tehniskās apkopes vai remonta veicēja sniegta izziņa, kas apliecina odometra maiņu.”

LTDA padomnieks Simonas Mažionis “tv3.lt” apstiprinājis, ka izmaiņas stāsies spēkā šī gada 7. jūlijā, tādējādi uzliekot auto tirgoņiem un īpašniekiem par pienākumu neviltot transportlīdzekļa nobraukumu.

“Ja tehniskajā apskatē tiks konstatēts, ka automašīnas nobraukums ir samazināts, ar auto drīkstēs braukt, taču šis noteikums būs spēkā vēl tikai divus gadus – līdz 2025. gada 7. jūlijam. Proti, no šī gada 7. jūlija, ja tehniskajā apskatē tiks fiksēts nepamatoti samazināts auto nobraukums, tas tiks uzskatīts par nelielu defektu. Savukārt pēc diviem gadiem tas tiks traktēts kā liels trūkums,” skaidro Mažionis.

Attiecīgi pēc šo divu gadu pārejas perioda, ja joprojām tiks fiksēti šādi pārkāpumi, tehniskajā apskatē auto īpašniekam vairs neizsniegs nepieciešamo sertifikātu, kas ar transportlīdzekli ļauj piedalīties satiksmē. Citiem vārdiem – ar auto vairs nedrīkstēs braukt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai sekotu līdzi, vai odometra rādījumi ir mainījušies, kārtējā apskatē jaunie dati tiks salīdzināti ar tiem, kas reģistrēti Centralizētajā tehniskās apskatēs datubāzē iepriekšējās pārbaudes laikā.

Mažionis arī paudis – gadījumā, ja tiks konstatēts viltots auto nobraukums, tā īpašniekam būs jāmaina odometrs un jāprecizē dati.

“tv3.lt” arī vēsta, ka policija Lietuvā par iespējamu transportlīdzekļa nobraukuma viltošanu pērn uzsākusi septiņas pirmstiesas izmeklēšanas, savukārt 2021. gadā – piecas. Personām, kas vilto automašīnas odometra datus, par šādu prettiesisku darbību Lietuvā draud naudas sods, arests vai brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm