Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Lietuvā piena upes bez ķīseļa krastiem. Protestējot pret iepirkuma cenu, lopkopji izlej tonnām produkta
Piena iepirkuma cenas pie zemniekiem turpina krist, bet veikalos pieaugt. Šāda situācija vērojama ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, kur daļa zemnieku negodīgajai situācijai pieteikuši streiku – saražoto pienu demonstratīvi izlejot mēslainē vai atdodot cilvēkiem bez maksas, vēsta “tv3.lt”.

Sociālajā medijā “Facebook” piensaimnieki pauduši sašutumu, ka negodīgās cenu politikas dēļ viņiem sanāk atbalstīt piena produktu pārstrādātājus un tirgotājus, pretī nesaņemot neko. Viņuprāt, piena produktu cenas kāpj visur un visiem, izņemot pašus zemniekus, kas pienu saražo.
Iebilstot pret pašreizējo situāciju, daži zemnieki demonstratīvi ievākto pienu izlej zemē. Piemēram, Tauraģē pirmdien sapulcējies pulks piensaimnieku un pļavā izlējuši desmit tonnas piena. Zemnieki uzsver, ka cenu politika ir negodīga un neļauj ne tik vien nomaksāt ikdienas rēķinus, tostarp pabarot lopus, bet arī aizņemtos kredītus saimniecību modernizācijām.
Šādu protesta “akciju” cilvēki vērtē divējādi – vieni piensaimniekus atbalsta un sola boikotēt veikalus, piena produktus iepērkot tieši no zemniekiem. Savukārt otri to sauc par pārtikas izšķērdēšanu un mudinājuši piensaimniekus saražoto produkciju vismaz nodot trūcīgajiem, slimnīcām, bērnudārziem vai skolām.
Te gan piensaimnieki iebilst, sakot, ka tas nav tik vienkārši. Arī produkcijas atdāvināšanai jāpārvar bezgalīgi birokrātiski šķēršļi. Tiesa, kāds Alītas rajona zemnieks “Facebook” publicējis sava veida sludinājumu, izklāstot iespējas, kā viņa saimniecībā var saņemt bezmaksas pienu.
Lietuvas piensaimnieki protesta akcijā izlej saražoto pienu
Piensaimnieki – situācijas ķīlnieki
Lietuvas Vidējo piensaimniecību asociācijas priekšsēdētāja Renata Vilimiene novērojusi, ka 2022. gadā līdz jūlijam piena iepirkuma cena nedaudz cēlusies, taču jau augustā sākusi kristies un krīt joprojām.
“Piena cenu kritums ietekmē arī produktu cenu krišanu tirgū. Jūs to nevarat noliegt. Ne tikai Lietuvā, bet arī Polijā un Latvijā cenas samazinās. Vienīgā atšķirība ir tā, ka cenas tur nekrīt tik ļoti. Piena ražotāji savā ziņā ir situācijas ķīlnieki, jo, kad pārstrādātāji runā par piena produktu cenām, mēs runājam par svaigpiena iepirkuma cenām,” komentējusi asociācijas prezidente.
Viņa pastāsta, ka nenoteiktību tirgū zināmā mērā varētu palīdzēt risināt līgumu noslēgšana ar pārstrādātājiem, taču, kad par to ierunājas, tie atcērt – ja būs līguma, viņiem nebūs iespēja iepirkuma cenas vēlāk palielināt. Vilimiene piebilst – zināms arī, ka, sarūkot piena krājumiem, poļi labprāt skatās lietuviešu piena virzienā, to iepērkot par dārgākiem tarifiem. Šī iemesla dēļ arī pārstrādātāji nevēlas slēgt fiksētus līgumus ar piensaimniekiem.
Kā rezultātā Lietuvas piena pārstrādātāji dzīvo cepuri kuldami, bet piensaimnieki tikmēr savu maizes darbu likvidē.
Vilimiene arī atzīst, ka Lietuvas atbildīgās iestādes neesot gatavas piensaimniekiem jebkādā veidā palīdzēt situāciju risināt. Asociācija ir sazinājusies ar Lietuvas Zemkopības ministriju un citām institūcijām, bet neviens neko nedara. Vienlaikus viņa akcentē, ka arī ne visi zemnieki ir gatavi iestāties paši par sevi. Iespējams, viņiem vienkārši nolaidušās rokas.
Atbildīgā ministrija palīdzību gulsta uz pašvaldību un iepircēju pleciem
Lietuvas zemkopības ministrs Ķēstutis Navicks sacījis, ka arvien krītošā svaigpiena iepirkuma cena liek ciest gan mazajām, gan lielajām saimniecībām. Viņaprāt, mazajiem piena ražotājiem atbalstu varētu sniegt pašvaldības, bet lielajām – piena pārstrādātāji, jo, ja vairs nebūs piensaimnieki, uzņēmumi cietīs lielus zaudējumus.
Ministrs preses konferencē arī paudis, ka piena krīze īpaši skārusi daļu lielāko piensaimnieku, kas investējuši saimniecību modernizācijā. “Šajā jomā cieš tās saimniecības, kurās ir 50 līdz 150 slaucamas govis un kuras modernizējās. Ja nepārdzīvosim šo krīzi un nepalīdzēsim šīm saimniecībām, paši pārstrādātāji ilgtermiņā cietīs lielākus zaudējumus nekā tad, ja viņi tagad palīdzēs šo krīzi atrisināt,” uzsvēris Navicks.
Piena krīze briest arī Latvijā
Jau vēstīts, ka arī Latvijā lopkopjiem briest piena krīze. 1. februāris daudziem zemniekiem sākās ar jauniem līgumiem, kuros iepirkuma cena samazināta vēl par desmit centiem litrā. Jau pirms mēneša piedzīvots līdzīga apmēra samazinājums. Vairāk nekā gadu piena lopkopji dzīvojoši ar rekordaugstām iepirkuma cenām, 50 un pat 60 centiem, bet nu – ļoti straujš kritums.
Šā iemesla dēļ Latvijas piensaimnieki pat apsver pārdot govis, likvidēt saimniecību un izbeigt šo finansiālo stresu, jo iepirkuma cena vairs pat nenosedzot pašizmaksas vienam litram piena. Vienlaikus piena iepircēji, piena pārstrādes uzņēmumi skaidro – maksāt vairāk zemniekiem tagad tiešām nevarot, jo cena atkarīga no notiekošā piena tirgū pasaulē, un 70% Latvijas piena arī aiziet eksportā.
Latvijas zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) solījis tuvākajās dienās nākt klajā ar paziņojumu par to, kā valsts, iespējams, varētu nākt lopkopjiem palīgā. Jāpiebilst, ka kopš šā solījuma ir pagājusi nedēļa, bet reakcija no ministrijas kā nav, tā nav.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!