Lietuvā pamatskolas skolotāju apsūdz seksuālā vardarbībā; vīrietis notikušo sauc par safabricējumu

Kāds Pluņģes, Lietuvā, pamatskolas skolotājs tiek apsūdzēts seksuālā vardarbībā pret vairāku klašu audzēkņiem. Par notikušo uzsākta izmeklēšana gan skolā, gan policijā, taču pats skolotājs viņam izvirzītās apsūdzības noliedz – tās esot safabricētas, vēsta “tv3.lt”.

2022. gada 20. oktobrī 6:32

Aizvadītās nedēļas ceturtdienā Pluņģes pamatskolas “Rīts” administrācija saņēma rakstisku skolēnu sūdzību par kāda skolotāja neadekvātu un nepiedienīgu rīcību. Skolas direktors Staņislavs Ivanausks plašu komentāru par notikušo nav sniedzis, taču atklāj, ka skolas reakcija bijusi ātra – šajā pirmdienā uz nedēļu no darba pienākumiem atstādināts apsūdzētais skolotājs. Par notikušo arī ziņots Bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienestam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šeit iesaistītas trīs vai vairāk klases. Pagaidām nevaru sniegt konkrētu atbildi, jo nevēlos iejaukties izmeklēšanas darba grupas darbībā. Varu vien pateikt to, ka iekšējā izmeklēšana var nonākt līdz Bērnu tiesību aizsardzības vai pirmstiesas procesam,” portālam “tv3.lt” sacījis pamatskolas direktors.

Ivanausks arī paudis, ka nevar atklāt konkrēti, kādā rīcībā skolēni skolotāju apsūdz. “Es, kā darba devējs, to nevaru atklāt. Darbinieks [apsūdzēts] rupjā darba pienākumu nepildīšanā un atkāpē no ētikas normām. Un seksuālas [uzmākšanās] ir vien [notikušā] interpretācija,” sakās direktors.

Vietējo policiju ziņojums par iespējamu skolotājam nepiedienīgu uzvedību sasniedza otrdien. Policija pašreiz skaidro notikušā apstākļus.

Apsūdzētais skolotājs: bērni gribējuši pajokoties, direktors izmantojis ieriebšanas iespēju

Portālam “tv3.lt” izdevās sazināties ar apsūdzēto Pluņģu skolotāju, kura vārdu neatklāj. Viņš saņemtās apsūdzības noraida.

“Es esmu iestrēdzis. Nezinu, kā, kāpēc. Mani apvaino par nenotikušām lietām. Man ir pierādījums – ir ziņas no skolēniem, kurās tiek jautāts, kā es tagad jūtos, kad esmu atstādināts meiteņu nepatieso liecību dēļ. (..) Nevaru iedomāties, kā man būs jāaizstāvas,” savu notikušā versiju iezīmē skolotājs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš norāda – dīvaini ir tas, ka skolas administrācija par notikušo vispirms informēja sabiedrību, bet tikai pēc tam uzsāka iekšējo izmeklēšanu. “Man uzreiz piedāvāja uzrakstīt pavēsti par aiziešanu no darba, piekrītot visiem mutiski uzrādītajiem faktiem. Man pat netika dota pieeja rakstītajām apsūdzībām. Saviem vārdiem tika atstāstīts, ka vairākas klases sūdzējušās vienlaicīgi. Tādas dīvainas lietas. (..) Neviens neklausījās manā nostājā. Atklātie fakti izklausās brutāli,” atzīst skolotājs.

Vīrietis portālam arī atklājis, ka aizvadītajā nedēļā starp viņu un pamatskolas direktoru izcēlušas domstarpības saistībā ar darba uzdevumiem un darba laiku. Viņš neizslēdz iespēju, ka notikusi iespējama notikušā safabricēšana – skolēni vēlējušies tikai pajokoties, bet direktors to izmantojis kā iespēju pret skolotāju rīkoties.

Nu viņš iecerējis vērsties Darba strīdu komisijā par pret viņu vērstajām apsūdzībām. “Vajadzēja dot iespēju man iepazīties ar tām [sūdzībām] rakstiskā formā,” portālam uzsver skolotājs.

Signāli par iespējamu uzmākšanos saņemti jau pirms mēneša

Savā ziņā satraucošs ir fakts, ka, kā “tv3.lt” atklāj pamatskolas direktors Ivanauskis, skolēni saistībā ar nepieļaujamo skolotāja rīcību jau pirms mēneša vērsušies pie skolas sociālā pedagoga.

“Pirms mēneša mēs runājām, bet tad tās bija tikai mutiskas apsūdzības. Visvairāk ar bērniem komunicē sociālais pedagogs. Un tad, tā kā tas tika paziņots mutiski, sociālā darbiniece bērnus mierināja. Mani informēja par notikušo un es ar viņu [skolotāju] aprunājos, ka ir šādi signāli. Viņš neatzinās, sacīja, ka [pret skolēniem] ir tikai prasīgs. Es, savukārt, paudu – ja kaut kas tāds ir noticis, tas jebkurā gadījumā nāks gaismā,” portālam stāsta pamatskolas direktors.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš apstiprina, ka tiem skolēniem, kuri, iespējams, cietuši no seksuālās vardarbības, tiks nodrošināta psiholoģiskā palīdzība.

“Lielas spriedzes nav, bet ir apjukums. Tie bērni ir zēni un meitenes. (..) Klasēs ir dažādi viedokļi, noskaņa,” norādījis direktors, piebilstot, ka šobrīd tiek apzināti arī skolēnu vecāki, lai saņemtu piekrišanu bērnu intervēšanai par notikušo.

Par seksuālu uzmākšanos var saukt pie kriminālatbildības

Bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienesta Telšu novada vadītāja Gintare Noliūte “tv3.lt” norāda – tiklīdz dienests no skolas saņēmis ziņas par notikušo, par to informēti likumsargi.

“Šobrīd pārbaudām informāciju par potenciāli cietušajiem bērniem. Tiklīdz to saņemsim runāsim ar bērniem un piedāvāsim visu nepieciešamo palīdzību,” sacījusi Noliūte.

“Seksuālo uzmākšanos, it īpaši bērniem, nedrīkst pieļaut. Pieskaršanās bērna ķermenim intīmās vietās, divdomīgi mājieni, ar seksualitāti saistīta verbālā uzmākšanās ir uzskatāma par seksuālu vardarbību un var tikt sodīta ar kriminālatbildību,” iespējamo soda mēru iezīmē reģionālā dienesta vadītāja.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm