Lietuvā apsver priekšapmaksas SIM karšu obligātu reģistrāciju

Lietuva nopietni apsver izmaiņas priekšapmaksas SIM karšu tirdzniecībai. Proti, pircējiem tiktu prasīts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Iemesls – telefonkrāpnieki. Pērnā gada laikā vien no Lietuvas iedzīvotājiem izvilināti apmēram 20 miljonu eiro.

Pārdevēja kādā no tirdzniecības vietām rāda pieejamo priekšapmaksas SIM karšu klāstu. Viņa saka, tās joprojām ir ļoti populāras, par spīti tam, ka vairumam iedzīvotāju ir savs pastāvīgs numurs. “Pērk bērni, lai savam interneta limitam dabūtu klāt papildus gigabaitus, cits, lai būtu papildus numurs,” viņa skaidro.

Priekšapmaksas kartes iecienījuši krāpnieki. No šiem numuriem iedzīvotājiem tiek zvanīts, sūtītas īsziņas ar domu izvilināt naudu. Un tas izdodas.

Pērn vien iedzīvotāji šķīrušies no 20 miljoniem eiro, liecina policijas aplēses. Tiesa ir arī laba ziņa, izkrāptās naudas apjoms sarucis. Vēl gadu iepriekš tie bija par 46 miljoni eiro.

“Joprojām ir gadījumi, kad zvana un uzdodas par tiesībsargājošo institūciju darbiniekiem. Stāsta, ka kādam tuvam radiniekam ir nepatikšanas, ātri vajag naudu, lai palīdzētu izpestīt. Taču šis paņēmiens iet mazumā. Tagad biežāk sūta viltus saites, lai piekļūtu kontam vai ievilinātu viltus ieguldījumu portālā,” saka Lietuvas Valsts policijas pārstāvis Ramūns Matonis.

Pēc sakarus regulējošās iestādes datiem Lietuvā, priekšapmaksas jeb anonīmās ir trešā daļa no visām SIM kartēm valstī. Pēdējos gados attiecība nav mainījusies.

Tās iegādājoties šobrīd atliek tikai samaksāt. Lietuvas Seimā tagad plāno atgriezties pie jau senāk izskanējušas idejas, ka arī šīs kartes vajadzētu reģistrēt. Šādi izmeklēšanā būtu iespējams tikt pie vismaz kaut kāda pavediena.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kontrabandisti, narkotiku tirgotāji un citi noziedznieki – visi izmanto šīs kartes. Galu galā, tās brīvi var iegādāties mums nedraudzīgu valstu pilsoņi. Tas var kaitēt mūsu nacionālajai drošībai,” pauž Seima deputāts Mindaugs Skritulskis.

Likuma grozījumi šobrīd gaida Seima juristu atzinumu. Tālākais ceļš uz parlamenta komisijām un plenārsēdi. Ja būtisku iebildumu nebūs izmaiņas varētu stāties spēkā jau jūlijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm