tv3.lv

Latviju un Igauniju skāris Tongas vulkāna izvirduma triecienvilnis

Vēlu sestdienas, 15. janvāra, vakarā un agrā svētdienas, 16. janvāra, rītā Japānu skāris cunami, vēsta Japānas Meteoroloģijas birojs. Sinoptiķi Igaunijā ziņo, ka vulkāna triecienvilnis skāris arī Igauniju un tās kaimiņvalstis, tostarp Latviju.

16. janvārī 17:20

Klusā okeāna salu valsts Tonga sestdien, 15. janvārī, pēc piektdien notikušā zemūdens vulkāna izvirduma izsludināja brīdinājumu par cunami visā valstī, liekot cilvēkiem pārcelties uz augstākiem apgabaliem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zemūdens esošais Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai vulkāns ir aktīvs kopš pagājušā gada novembra, un kopš piektdienas rada pelnu, tvaika un gāzes izvirdums 20 kilometru rādiusā. Skaļais troksnis bija dzirdams arī vairāk nekā 800 kilometru attālumā Fidži, paziņoja amatpersonas.


Izvirdums notika tikai dažas stundas pēc tam, kad pagājušajā piektdienā tika atcelts brīdinājums par cunami.

“Pirms kāda laika Tongas vulkāna sprādziens izplatījās pāri Igaunijai. To var redzēt pēc barometriskā spiediena datiem – barometriskais spiediens pēkšņi paaugstinājās un pēc tam kritās. “Visās stacijās iekšā ir tāds grūdiens, arī kaimiņvalstu, tostarp Latvijas, stacijās,” Igaunijas medijos minējis sinoptiķis.

Cunami Japānu skāra sestdienas vēlā vakarā un agrā svētdienas rītā, kā rezultātā bija iespējami līdz pat trim metriem augsti viļņi, dažas stundas pēc milzīga zemūdens vulkāna izvirduma Tongā paziņoja Japānas Meteoroloģijas aģentūra. Sestdien, plkst. 23.55 pēc vietējā laika cunami skāra Amami Ošimas salu tālos dienvidos, kam sekoja neliels cunami citās Japānas Klusā okeāna piekrastes daļās. Īsi pēc pusnakts Hokaido salā un Koči un Vakajamas prefektūrās bija līdz 0,9 metriem augsts cunami.

Arī ASV Nacionālais laikapstākļu dienests izsludināja cunami brīdinājumus no Kalifornijas līdz Aļaskai, prognozējot līdz pat divām pēdām (60 centimetriem) augstus viļņus, spēcīgas straumes un plūdus piekrastē. “Šajos rajonos virzieties prom no pludmales, atstājiet ostas un jahtu ostas,” bija teikts brīdinājumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar Klusā okeāna cunami brīdinājuma centra sniegto informāciju, cunami pašlaik tiek novērots Havaju salās, taču nav ziņots par postījumiem, un salās ir notikuši tikai nelieli plūdi.

Arī citas Klusā okeāna valstis ir brīdinājušas par cunami, tostarp Jaunzēlande, Fidži, Vanuatu, Austrālija un Čīle.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm