Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Latvijā ārstēties ierodas 20 ievainotie ukraiņu karavīri
Latvijā ieradušies divdesmit ukraiņu karavīri, kas cīņās ar okupantiem guvuši smagas traumas un turpmāk šeit ārstēsies. Amputēta kāja, izsista acs, lūzumi un rētas – lai gan fiziski cietuši, tomēr ar nesalaužamu dzīvotgribu un cīņassparu karavīri stāsta par piedzīvoto un pauž pateicību par Latvijas mediķu pretimnākšanu, palīdzot atkopties un dziedēt traumas, vēsta TV3 Ziņas.
Taču ratiņkrēslā tā arī neviens neiesēžas – pat pēc mediķu aicinājuma. Smagāk cietušie dodas tālāk saviem spēkiem, spītējot sāpēm uz katra soļa. Kara rūdījums un lepnums. Tikai vienu karavīru, kuram amputēta kāja un citas smagas traumas, tālāk nogādā ar nestuvēm.
“Pildījām uzdevumu, lidoja lādiņš, trāpīja mūsu bruņutransportierim. Daži puiši gāja bojā, mani smagi ievainoja – izsita aci, izsita plecu, pārplēsa bungādiņu. Degām un braucām – bija jātiek prom no atklātas vietas, lai otrs lādiņš netrāpītu. Apstājāmies, redzējām, ka puiši ir miruši. Vadītājs palīdzēja tikt ārā, viņš bija cietis vismazāk.”
“Es esmu kara ārsts, braucām evakuēt ievainotos, uz mums izšāva krievu tanks. Lādiņš trāpīja trīs metrus no manis. Bijām pieci cilvēki, vienu nevarējām izglābt. Tagad, lūk, smagas sekas. Atbraucu atkopties – dod Dievs, ka tas izdosies!” norāda kara mediķe Jevgenija.
“Izbraucām vakar divos dienā no Ļvivas, bija nelielas nianses uz robežas ar Poliju. Ātri, komfortabli, bet nedaudz karsti. Man ir ievainojums vēl no pagājušā gada 10. marta, ārstējos šeit jau otro reizi. Paldies Latvijai! Jau esmu gandrīz uz kājām. Bija aviācijas uzlidojums,” saka ukraiņu karavīrs Pjotrs.
Slimnīcā pacientus sagaidīja multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls. Visiem pacientiem veic veselības stāvokļa analīzi – radioloģiskos un laboratoriskos izmeklējumus. Jāpārliecinās par dažādu hospitālo infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos tās strauji uzliesmo un izplatās.
“Ņemot vērā, ka ievainoto skaits ir liels, Ukrainā ir multirezistento mikrobu epidēmija – pēc ārstēšanās slimnīcās Ukrainā, kur viņi saņēmuši antibakteriālo terapiju, atbrauc uz šejieni jau ar tādiem mikrobiem, kurus parastā antibakteriālā terapija neņem, ja tā drīkst teikt. Diemžēl mums ir pienākums – ko arī darām – veicam testus, lai identificētu tos pacientus, kuriem šie mikrobi ir, lai varētu viņu atbilstoši izolēt, nepieļaut infekcijas izplatību ārstniecības iestādēs.”
Karavīrus apciemot ieradās arī Latvijā dzīvojošās ukrainietes, kas pamatīgi uzlaboja ceļā nogurušo karotāju omu.
Paredzams, ka arī turpmāk uz Latviju ārstēties brauks Ukrainas aizstāvji, kas smagi cietuši cīņās ar okupantiem.
“Grafiks mums ir pa diviem mēnešiem, komplektējam autobusu, orientējoši 20 karavīriem, skatāmies katru periodu, saņemam profilus, izvērtējam. Nereti izveidojas personīgs kontakts ar karavīriem, tās pateicības izskan ar asarām acīs, saviļņojoši stāsti – izdodas mums šeit palīdzēt visiem kopā.”
Pieciem vissmagāk cietušajiem karavīriem veiks vairākas sarežģītas operācijas, visu ārstēšanās laiku ar pacientiem strādās Rehabilitācijas klīnikas fizioterapeiti, ergoterapeiti un rehabilitologi, lai sekmētu ātrāku atlabšanu pēc smagām operācijām. Pārējos 16 pacientus, lai novērstu un mazinātu kropļojošo kara ievainojumu sekas – pārvedīs ilgstošai rehabilitācijai uz Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”. Savukārt daļa pacientu saņems psihologu un psihoterapeitu palīdzību.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!