"Laiks parādīt Krievijas spēku": kā oligarhs Kovaļčuks kūdījis Putinu karam

Oligarhs Jurijs Kovaļčuks, kura kontrolē ir iespaidīga mediju impērija, ir bijis viens no ietekmīgākajiem Putina sabiedrotajiem, kurš virzījis ideju par “vājiem Rietumiem” un piemērotu brīdi, lai parādītu “Krievijas militāro varenību”, iebrūkot Ukrainā.

2022. gada 5. decembrī 12:49

71 gadu vecais Krievijas miljardieris, tuvs Putina draugs Kovaļčuks pirms kara viņš bieži tikās ar Kremļa saimnieku, runāja ar viņu arī pa tālruni vai, izmantojot video saziņu, – vēsta laikraksts “The Wall Street Journal”, atsaucoties uz Kovaļčuka ģimenes draugu, kā arī uz kādu bijušo Krievijas izlūkdienesta virsnieku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kad 2020. gada martā sākās Covid-19 pandēmija, Kovaļčuks bija gatavs sēdēt karantīnā, lai tiktos ar Putinu. Kā stāsta divi laikraksta sarunu biedri, Putins un Kovaļčuks dažkārt stundām ilgi apsprieda pieaugošo konfliktu ar Rietumiem, Krievijas vēsturi un citus jautājumus.

Kovaļčuks, līdzīgi kā Putins, ir pārliecināts, ka Krievija var kļūt par spēcīgu militāru un kultūras pretsvaru ASV.

Rietumi ir vāji, un ir pienācis laiks demonstrēt Krievijas militāro spēku, iebrūkot Ukrainā, – Kovaļčuka idejas laikrakstam atstāstījis bijušais Krievijas izlūkdienesta virsnieks.

Ietekme uz Putina uzskatiem

Kremlim tuvas personas stāstījušas, ka oligarhs ir spēcīgi ietekmējis Putina ģeopolitiskos uzskatus. Krievijas prezidents pirmo brīdinājuma šāvienu Rietumu virzienā raidīja 2007.gada runā Minhenes drošības konferencē, skaidrojot “ASV hegemonijas ļaunumu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā atzīmē politikas analītiķis Aleksandras Džokičs, viņaprāt, jau no minētās 2007.gada Putina runas Minhenē bija skaidrs, kādi ir viņa nodomi. Tāpēc pakāpeniska Rietumu atkarības mazināšana no Krievijas bija jāsāk jau tad.

Arī pēc iebrukuma Ukrainā Kovaļčuks ir viens no tuvākajiem Putina līdzgaitniekiem. Viņš un Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs ir vieni no tiem retajiem, kurus Putins laiž savā tuvumā.

Lai arī Kovaļčuks neieņem oficiālu amatu Krievijas valdībā, viņam ir liela ietekme uz Kremļa politiku, viņš arī palīdz pārvaldīt Putina ģimenes un draugu aktīvus. ASV Valsts kases departaments 2014.gadā Kovaļčuku nosauca par Putina baņķieri, iekļaujot viņu savā sankciju sarakstā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mediju impērija smadzeņu skalošanai

Kovaļčuks, pret kuru 2014.gadā tika vērstas Rietumu sankcijas, ir arī viens no lielākajiem Krievijas mediju magnātiem – viņa rokās ir TV kanāli, laikraksti, sociālo mediju tīkli, kas stingri ievēro Kremļa līniju.

Kovaļčuka kontrolētie televīzijas kanāli (tostarp “Pirmais kanāls”) rādīja mierīgu ainu par Krievijas mobilizēto iesaukšanu armijā, kā arī propagandēja Ukrainas “netīro bumbu” un pareģoja ASV sabrukumu.

Latvijā pirms vairākiem gadiem no apraides tika izslēgti vismaz deviņi TV kanāli, kuros patiesais labuma guvējs bija Kovaļčuks: “Vremja: dalekoje i blizkoje”, “Bobjor”, “Dom Kino”, “Dom Kino Premium”, “Muzika Pervogo”, “O!”, “Pojehali”, “Telecafe” un “Peterburg – 5 kanal”. Latvijā Kovaļčuka vārds plaši izskanēja arī saistībā ar Pirmā Baltijas kanāla slēgšanu.

Tā kā karš Ukrainā ievelkas, Kovaļčuka mediji kļūst arvien vērtīgāki Kremļa arsenālā.

Sagrābj arī sociālo mediju platformas

Oligarhs pārņēmis kontroli arī pār Krievijā populāro sociālo tīklu “VKontakte”, kas ir svarīgi, lai ietekmētu jauniešu prātus pirms 2024.gada prezidenta vēlēšanām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mediji vēsta, ka “VKontakte” iegādes mērķis ir arī pret Kremli noskaņoto lietotāju uzraudzība. Krievijas speciālie dienesti izmanto šo platformu, lai identificētu un izsekotu tos, kas izplata “dezinformāciju” par Krievijas bruņotajiem spēkiem.

Eksperti norāda, ka ar valsti saistītie Krievijas sociālo mediju konti pārpludina šo platformu ar ziņām, kurās tiek kritizēts NATO un Rietumi.

Kā raksta “The Wall Street Journal”, kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai 24.februārī vairākās ārvalstu sociālo mediju platformās ir ievērojami samazinājies Krievijas valdības izplatīto propagandas vēstījumu skaits, kas galvenokārt ir saistīts ar ierobežojumiem un Kremļa kontu bloķēšanu.

Turpretī “VKontakte” tīklā vidējais dienas ziņojumu skaits ir palielinājies par aptuveni 17 procentiem. Attiecīgu komentāru un pārpublicējumu skaits ir vairāk nekā trīskāršojās, salīdzinot ar to pašu periodu 2021.gadā (no aprīļa līdz oktobrim).

Jāpiebilst, ka “VKontakte” darbība Latvijas teritorijā tika ierobežota, jo platformas atrodas sankcionētā Kovaļčuka īpašumā un kontrolē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sava partija zem Kovaļčuku jumta

Kovaļčuka rokās ir ne tikai mediju impērija, viņš arī ir “krusttēvs” jaunveidotam politiskam spēkam jeb partijas imitācijai.

Kā to vēl pirms gada atklāja “Meduza”, Valsts domē iekļuvusī jaundibinātā partija “Jaunie ļaudis” izveidota pēc Kovaļčuka iniciatīvas. Partijas dibinātājs uzņēmējs Aleksejs Ņečajevs ieradies pie Kovaļčuka kā “jaunā partijas projekta kuratora”, uzņemoties tās sponsorēšanu un procesa organizēšanu, – izdevumam atklājis avots Putina administrācijā.

“Par Ņečajeva naudu, zem Kovaļčuku jumta,” tā partijas “Jaunie ļaudis” jēgu raksturojis avots. Jāpiebilst, ka šāda partija tika radīta laikā, kad opozīcijas pārstāvjiem dažādiem līdzekļiem tika liegta iespēja kandidēt parlamenta vēlēšanās. Piemēram, ar opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju saistītās organizācijas tika pasludinātas par “ekstrēmistiskām”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm