Krievija uzspridzinājusi Kahovkas dambi okupētajās zemēs, izraisot gadsimta plūdus, ziņo Ukraina

6. jūnijā 7:57

Krievija uzspridzinājusi Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambi, kas atrodas krievu okupētajā Hersonas reģionā, izraisot gadsimta plūdus, otrdien paziņoja Ukrainas bruņoto spēku Dienvidu pavēlniecība.

Savukārt Hersonas apgabala administrācijas vadītājs Oleksandrs Prokudins paziņojis, ka dambja bojājuma dēļ ūdens līmenis piecu stundu laikā sasniegs kritisku līmeni, un ir sākusies iedzīvotāju evakuācija no teritorijām, kurās pastāv plūdu draudi.

Ukrainas Iekšlietu ministrija norādījusi, ka jāevakuējas vairāku Hersonas pilsētas rajonu un desmit ciemu iedzīvotājiem. Apgabala administrācija organizē evakuācijas autobusus. Būs arī evakuācijas vilciens. Ukrainas policija aicina iedzīvotāju evakuēties un paņemt līdzi personu apliecinošus dokumentus, kā arī izslēgt elektroierīces un parūpēties par mājdzīvnieku drošību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairākas apdzīvotās vietas jau applūdušas, pavēstījušas amatpersonas. Apdraudētajā teritorijā Ukrainas kontrolētajā Dņipras labajā krastā ir apmēram 16 000 iedzīvotāju, vēlāk pavēstīja Prokudins.

Ukrainas Bruņoto spēku dienvidu pavēlniecība pavēstījusi, ka, pēc tās rīcībā esošās informācijas, evakuācija tiek organizēta arī Krievijas okupētajās teritorijās.

Kā vēsta medijs “Meduza.io”, Kahovkas dambis aizsargā Hersonas reģiona piekrastes pilsētas no pārplūšanas, šobrīd tur ūdenslīmenis ir augstākais pēdējo 30 gadu laikā.

Abas puses vaino viena otru

Ukrainas militārpersonas Kahovkas hidroelektrostacijas spridzināšanā apsūdz Krievijas militāros spēkus, kas atrodas okupētajā Hersonas apgabalā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paredzams, ka dambja uzspridzināšana izraisīs plūdus ūdeņus lejup pa straumi un saasinās situāciju saistībā Ukrainas enerģijas trūkumu pēc mēnešiem ilgiem Krievijas raķešu triecieniem, kas tika vērsti pret elektroenerģijas ražošanu un elektrotīkla iekārtām visā valstī.

Tikmēr Krievijas kontrolētā Hersonas apgabala pilsētas Nova Kahovkas mērs sākotnēji noraidījis izskanējušās ziņas, ka Dņipras upē būtu uzspridzināts Kahovkas dambis. Vēlāk gan par notikušo vēsta arī Krievijas ziņu aģentūras “TASS” un “RIA”, norādot, ka dambis ir iznīcināts apšaudē. Krievijas amatpersonas notikušajā vaino Ukrainas spēkus.

Kahovkas HES atrodas Krievijas karaspēka kontrolē, taču pēc aizsprosta uzspridzināšanas applūst teritorijas gan Dņipras labajā krastā, kuras kontrolē Ukraina, gan Krievijas okupētās teritorijas kreisajā krastā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kahovkas HES nodarītie postījumi ir tik lieli, ka to nebūs iespējams atjaunot,  paziņojis Ukrainas valsts uzņēmums “Ukrhidroenergo”, piebilstot, ka saspridzināta arī mašīntelpa. Pēc “Ukrhidroenergo” vērtējuma, pēc četrām dienām Kahovkas ūdenskrātuves vairs nebūs.

Ukrainas ģenerālprokuratūra ierosinājusi krimināllietu par ekocīdu.

Saistībā ar aizsprosta uzspridzināšanu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasaucis valsts Drošības un aizsardzības padomes ārkārtas sēdi.

Satelīta attēls ar Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambi 2023.gada 5.jūnijā. FOTO: REUTERS/SCANPIX

Kahovkas hidroelektrostacijas dambis ir 30 metrus augsts un 3,2 kilometrus garš, tas Dņipras upē tika uzcelts 1956. gadā. HES apgādā ar ūdeni Krimas pussalu, ko Krievija anektēja 2014. gadā, un Zaporižjas atomelektrostaciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm