tv3.lv

Krievija dezinformācijas īstenošanā metodes pārņēmusi no Padomju savienības

Izkropļoti vēstures fakti, sensacionāli meli un plašs aģentu tīkls ārzemēs: šīs ir būtiskākās iezīmes, kā Krievija izplata dezinfomāciju. Tai ir nozīmīga loma hibrīdkarā, kas notiek pilnā spēkā. Krievu paņēmieni nav nekas jauns – dezinformācijas īstenošanas metodes pilnībā pāņemtas no Padomju savienības, vēsta TV3 Ziņas.

Starptautiskā konferencē spriež kā savulaik dezinformāciju savā labā izmantoja PSRS, un kā to tagad dara tās mantiniece Krievija.

Ačgārna izpratne par vēstures notikumiem, melīga informācija par tagadni – ar šādām metodēm darbojās PSRS, un tagad to izmanto Krievija.

Tieslietu ministrijas un valdības izveidotās PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanas komisijas organizētajā konferencē analizēta dezinformācijas ietekme uz sabiedrību pagātnē un mūsdienās. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzsver, ka Krievija izmanto klasisku dezinformācijas shēmu: “Pasaka puspatiesību, kurai daļa no sabiedrības piekrīt un tad uz tās pamata izplata savu propagandu. Piemēram, reaģējot uz daudzajām praida kustībām un citām Rietumu pasaulē notiekošajām lietām Krievija paziņo, ka Rietumi ir izvirtuši un sapuvuši, kam daļa no konservatīvās Latvijas sabiedrības šajā aspektā varētu piekrist. Tad jau tālāk viņi iestājas, kā šo vērtību sargātāji – bieži vien kristīgo vērtību sargātāji, sakot – mums par tām ir jācīnās! Tālāk jau iet plašā kara retorika par lielo glābšanu, kas viņiem jāveic.”

Saeimas priekšsēdētājas biedre uzsvēra, ka mūsdienās arvien vairāk cilvēku par primāro ziņu avotu izmanto soctīklus. Sazvērestības teorijas, meli, skandalozas sensācijas – uz šī āķa uzķeras daudzi naivi cilvēki. Krievijas viltus ziņu meistari to apzinās un šo apstākli izmanto.

Dagmāra Beitnere-Le Galla
Saeimas priekšsēdētājas biedre, “Konservatīvie”

“Mūsdienās redzam, ka pieaug 5.varas nozīme. 4, vara zaudē savu nozīmi, pieaug 5. vara un Krievija šo sociālo tīklu varu izmanto īpaši efektīgi. Iejaucoties vēlēšanās, veicot kiberuzbrukumus, ko mūsu valsts šajās dienās atkal piedzīvo.”

Konferencē piedalījās arī pārstāve no Ukrainas, kas uzsvēra, ka globālā mērogā ukraiņiem ir izdevies pasaulei atvērt acis uz Krievijas nežēlību un agresīvo dabu. Taču ukraiņi brīdina, ka Krievijas taustekļi gadiem ilgi stiepušies pa visu pasauli: uzpirkti politiķi, sabiedrības līderi, satura veidotāji. Tā pati Padomju savienības dvesma tikai citā iepakojumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Olena Treguba
“Starptautiskais centrs Ukrainas uzvarai” pētniece

“Viņi atjauno globālo cīņu, kādu uzsāka komunisti, lai pārņemtu pasauli. Viņiem ir ietekme daudzviet pasaulē, Eiropā, Latiņamerikā, visur. Te mēs neuzvarējām, jo viņi bija investējuši miljardiem dolārus, diemžēl, ko saņēma no Eiropas par gāzi un naftu. Informācija, propaganda – piemēram, Vācijas izvēle palikt pie Krievijas naftas, ir likumsakarīga. Mēs neizpildījām mājasdarbu, nepārliecinājām Vāciju, ka Krievija ir ļoti bīstama.”

Arī Latvijā dzīvo cilvēki, kas gadiem ilgi uzsūkuši Kremļa mediju melus, atsakās pat ticēt, ka Ukrainā iebrukusi Krievija, un slavina Putina režīmu.

Gatis Krūmiņš
vēsturnieks

“Tā ir varenā Krievija, es tai ticu – tā ir kā reliģiska pārliecība. Jūs nevarat pārliecināt katoli, lai piedod man katoļi – Dievs nav – tas neiet cauri!”

Vēl viens iecienīts Kremļa manipulāciju paņēmiens, ko labprāt uzklausa plaša auditorija  – vēstures sagrozīšana. To savā runā, pamatojot iebrukumu Ukrainā, izmantoja arī Putins, uzsverot melus, ka Ukraina nekad nav bijusi valsts, teritorijas tai atdāvinātas.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm