tv3.lv

Konflikta draudi nerimst pēc Blinkena un Lavrova sarunām

ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens piektdien sarunās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu aicinājis atbrīvot divus Krievijā notiesātos amerikāņus Polu Vīlanu un Trevoru Rīdu. Sergejs Lavrovs pēc sarunām paziņoja, ka ASV nākamajā nedēļā sniegs rakstveida atbildes uz Krievijas prasītajām “drošības garantijām”.

21. janvārī 14:49

Blinkens un Lavrovs tikās Šveices pilsētā Ženēvā, turpinot diplomātiskos centienus mazināt spriedzi, kas izveidojusies ap Ukrainu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņu vietnieku tikšanās pagājušajā nedēļā beidzās bez liela progresa.

Tikšanās sākumā Blinkens žurnālistu klātbūtnē paziņoja Lavrovam, ka paralēli Ukrainas jautājumam vēlas apspriest arī Vīlana un Rīda lietas.

Abi bija “tūristi Krievijā, tika aizturēti, tika notiesāti bez ticamiem pierādījumiem,” sacīja Blinkens. “Mēs vēlreiz aicinām Krieviju rīkoties pareizi un ļaut viņiem atgriezties mājās,” viņš piebilda.

Vīlanam Krievijā par spiegošanu piespriesti 16 gadi cietumā, bet Rīdam par vardarbības pielietošanu pret policistiem deviņi gadi cietumā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pēc sarunām paziņoja, ka ASV nākamajā nedēļā sniegs rakstiskas atbildes uz Krievijas prasītajām “drošības garantijām”.

“Mēs beidzām ar vienošanos, ka nākamajā nedēļā mēs saņemsim rakstiskas atbildes uz visiem mūsu priekšlikumiem,” pēc sarunām preses konferencē sacīja Lavrovs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lavrovs arī pauda cerības, ka pēc “atklātajām” sarunām ar ASV “emocijas pierims”.

Lavrova un Blinkena sarunas Ženēvā noslēdzās ātrāk par plānoto. Bija plānots, ka sarunas centienos mazināt spriedzi, kas izveidojusies ap Ukrainu, ilgs divas stundas, bet tās noslēdzās pēc pusotras stundas.

Pirms sarunām Blinkens un Lavrovs pavēstīja, ka negaida nekādus izrāvienus.

Kijeva un Rietumi bažījas, ka Krievija varētu atkal uzbrukt Ukrainai, pie kuras robežām ir izvietoti tūkstošiem krievu karavīru.

Maskava noliedz, ka tai būtu šādi plāni, bet Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir piedraudējis, ka gadījumā, ja Maskava nesaņems viņa pieprasītās “drošības garantijas”, viņam nāksies īstenot “militāri tehniskus pasākumus”.

ASV un citas NATO dalībvalstis paziņojušas, ka šīs prasības ir nepieņemas un nav pat apspriežamas, taču izrādījušas gatavību runāt par ieroču kontroli, raķešu izvietošanu un par pasākumiem savstarpējās uzticības stiprināšanai.

Krievija ir vairākkārt pieprasījusi rakstveida atbildi no Vašingtonas uz tās priekšlikumiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm