Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Ķīna veiksmīgi klonējusi trīs ļoti produktīvas “supergovis”
Ķīnas zinātnieki ir veiksmīgi klonējuši trīs tā devētās “supergovis” jeb piena liellopus, kas spēj dot neparasti lielu daudzumu piena, ziņo valsts mediji, apsveicot to kā Ķīnas sasniegumu piena nozarē, lai samazinātu atkarību no importa.

Trīs teļi, kurus audzējuši Ziemeļrietumu Lauksaimniecības un mežsaimniecības zinātnes un tehnoloģiju universitātes zinātnieki, piedzima Ningsijas reģionā dažu nedēļu laikā pirms Jaunā gada pēc Mēness 23. janvārī, ziņo valsts pārvaldītais laikraksts “Ningxia Daily”.
Kloni radīti no ļoti produktīvām Nīderlandes izcelsmes Holšteinas šķirnes govīm. Izvēlētie dzīvnieki spēj saražot 18 tonnas piena gadā jeb 100 tonnas piena dzīves laikā.
Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības ministrijas datiem tas ir gandrīz 1,7 reizes lielāks piena daudzums nekā tas, ko 2021. gadā saražoja vidēji govs Amerikas Savienotajās Valstīs.
Pirmais no klonētajiem teļiem piedzima 30. decembrī ar ķeizargrieziena palīdzību, jo tā svars bija salīdzinoši liels – 56,7 kilogrami (120 mārciņas), valsts pārvaldītajam laikrakstam “Technology Daily” pastāstīja Ningsijas pilsētas Vuļinas Ķīnā amatpersona.
Zinātnieki izveidoja 120 klonētus embrijus no ļoti produktīvu govju ausu šūnām un ievietoja tos surogātgovīs.
Projekta vadošais zinātnieks to nosauca “supergovju” piedzimšanu par “izrāvienu”, kas ļauj Ķīnai saglabāt labākās govis “ekonomiski izdevīgā veidā”.
Tikai piecas no 10 000 govīm Ķīnā savas dzīves laikā spēj saražot 100 tonnas piena, padarot tās par vērtīgu vaislas resursu. Taču dažas ļoti produktīvas govis neidentificē līdz mūža beigām, tādējādi apgrūtinot to audzēšanu.
Saskaņā ar “Global Times” datiem pat 70% Ķīnas slaucamo govju importē no ārzemēm.
“Mēs plānojam veltīt divus līdz trīs gadus, lai izveidotu ganāmpulku, kurā ir vairāk nekā 1000 “supergovju”. Tas būtu stabils pamats, lai mazinātu Ķīnas atkarību no aizjūras slaucamajām govīm un problēmas, kas saistītas ar piegādes ķēdes pārtraukumiem,” pauda projekta vadošais zinātnieks.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!