Kijiva var uzelpot: republikāņu līderi sola neapcirpt ASV atbalstu Ukrainai

Vadošie republikāņu kongresmeņi apliecinājuši, ka Ukraina arī turpmāk var rēķināties ar abu ASV partiju atbalstu. Šādas garantijas sniegtas, ņemot vērā iepriekš izteiktās bažas, ka jaunievēlētais  Kongresa sastāvs varētu bremzēt palīdzības centienus Kijivai.

2022. gada 28. novembrī 12:33

Janvārī sanāks ASV Kongresa Pārstāvju palātas jaunievēlētais sastāvs, kurā vairākumu pārņem Republikāņu partija. Novembra sākumā notikušo vidustermiņa vēlēšanu kampaņā šīs partijas retorikā izskanēja asi pārmetumi demokrātu prezidenta Džo Baidena administrācijas politikai attiecībā uz atbalstu Ukrainai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc vēlēšanām republikāņu līderi uzsver, ka Ukraina arī turpmāk var rēķināties ar ASV atbalstu, lai arī demokrāti Pārstāvju palātā ir zaudējuši vairākumu.

Krasām pārmaiņām ASV ārpolitikā nav pamata

“Šoreiz varas partijai veicās labāk nekā tas mēdz būt vidustermiņa vēlēšanās,” “tv3.lv” atzīmē ASV politikas eksperts Mārtiņš Hiršs. “Lai arī demokrāti zaudēja vairākumu Kongresa apakšpalātā, republikāņu iegūtais pārsvars nav tika liels, lai radītu pamatu bažām par fundamentālām pārmaiņām ASV ārpolitikā.”

Turklāt, par spīti prognozētajam uzvaras gājienam, vēlēšanās nevaicās republikāņu trampistu spārna kandidātiem, – piebilst eksperts. “Līdz ar to, ne tikai Kijiva, bet kopumā viss reģions var uzelpot.”

Lēns trampisma noriets?

Pētnieks atzīmē, ka Tramps pats lielā mērā mobilizēja demokrātu elektorātu: “Republikāņu politikas mēdz būt ļoti radikālas, kaut kādā mērā pat toksiskas, kas raisa demokrātu vēlētāja pretreakciju un motivē viņus doties uz vēlēšanām.”

“Tas ļauj prognozēt, ka arī nākamajās ASV prezidenta vēlēšanās demokrātu vēlētāji būs aktīvi, samazinot Trampa izredzes uzvarēt, ja viņš būs republikāņu kandidāts, lai kāds būtu arī viņa demokrātu sāncensis,” spriež Hiršs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šobrīd arī redzam, ka Baidens nav populārs, viņa politikas nav populāras, tomēr demokrāti, lai arī gluži neuzvar vēlēšanās, tomēr nezaudē tajās tik ļoti, kā tas mēdz notikt vidustermiņa vēlēšanās. Un tas ir pozitīvs signāls, ka Tramps un trampisms ASV varētu piedzīvot lēnu norietu. Un tas varētu būt labs signāls ne tikai Kijivai, bet arī priekš mums – Baltijas valstīs.”

Republikāņi atbalstīs Kijivu, tomēr valdīs “citādi”

Apliecinot atbalstu Ukrainai, republikāņu līderi tomēr saglabā uzstājību, ka Baidena administrācijas rīcībai šajā virzienā jākļūst atbildīgākai.

Kā situāciju raksturo republikāņu pārstāvis Ārlietu komitejā Maikls Makkols, nesen pieņemtā ASV palīdzības pakotne Ukrainai Pārstāvju palātas locekļiem iesniegta tikai balsošanas dienā, ļaujot ar to iepazīties vien dažas stundas pirms balsošanas.

“Republikāņi valdīs citādi. Mēs grasāmies nodrošināt, lai šis atbalsts būtu pārredzams un atbildīgs,” viņš teica. “Vai tas mazinās mūsu vēlmi palīdzēt Ukrainas tautai cīnīties? Pilnīgi noteikti nē. Tikai tas tiks darīts atbildīgāk.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 40 miljardiem Ukraina tieši saņēmusi vien 8 miljardus

Arī Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas loceklis, republikānis Maiks Tērners atkārtoti norāda, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis var turpināt paļauties uz ASV atbalstu, piebilstot, ka palīdzība Kijivai kļūs strukturētāka.

“Protams, mums vairs nevajadzēs pieņemt demokrātu uzpūstos 40 miljardu dolāru likumprojektus, kas tika apstiprināti, lai galu galā Ukrainai nosūtītu 8 miljardus dolāru,” viņš sacīja. Tērners atsaucās uz šopavasar pieņemto 40 miljardu ASV dolāru palīdzības paketi, no kuras tikai neliela daļa bijusi paredzēta tiešam militārajam atbalstam Ukrainai.

Abi republikāņi pauduši arī atbalstu tālas darbības rādiusa raķešu piešķiršanai Ukrainai, pret ko Baltais nams līdz šim iebilda. Tērners uzsvēra arī vienkārši lietojamu pretgaisa aizsardzības sistēmu nozīmi Ukrainai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm