Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Karš Ukrainā un jaunais Indijas eksporta liegums liek kviešu cenām eksplodēt
Indija vien neilgi pēc paziņojuma, ka šogad tā paredz rekordlielu tirdzniecību uz āru, tomēr nākusi klajā ar kviešu eksporta aizliegumu. Tas tūlītēji būtiski paaugstinājis kviešu cenas starptautiskajos tirgos.

Savu lēmumu Indija pamato ar karstuma viļņiem, kas samazinājuši ražotspēju un vietējās cenas paaugstinājuši līdz rekordaugstam līmenim, vēsta CNN. Graudaugu eksporta aizliegums nesis teju tūlītējas sekas – kviešu cenas arī starptautiskajos tirgos būtiski paaugstinājušās. Šogad tās pieaugušas par aptuveni 60%, palielinot arī citu produktu cenas, sākot no maizes līdz nūdelēm.
Indijas valdība gan paziņojusi, ka joprojām atļaus eksportu ar jau izsniegtiem akreditīviem un valstīm, kuras pieprasa piegādes, lai apmierinātu savas pārtikas nodrošinājuma vajadzības. Amatpersonas arī sacījušas, ka kviešu eksporta aizliegums nav pastāvīgs un to varētu pārskatīt.
Šo lēmumu G7 sanāksmē kritizējuši lauksaimniecības ministri. ‘’Ja visi sāks noteikt eksporta ierobežojumus vai slēgt tirgus, tas krīzi varētu pasliktināt,’’ BBC citē Vācijas pārtikas un lauksaimniecības ministru Cemu Ezdemiru (Cem Özdemir).
Tevi varētu interesēt
Pēc Krievijas invāzijas Ukrainā ukraiņu kviešu eksports samazinājās, tādēļ valstis paļāvās uz Indiju, kas ir pasaulē otrā lielākā kviešu ražotāja. Vēl pirms dažām nedēļām Indijas premjerministrs Narēndra Modi sacīja, ka ‘’Indija ir gatava pabarot pasauli.’’ Tādēļ pēkšņais paziņojums par kviešu eksporta aizliegumu vērtējams kā būtisks politiskais pagrieziens.
Jau zināms, ka pasaules pārtikas cenas martā sasniedza jaunu rekordaugstu līmeni pēc tam, kad Krievijas uzsāktais karš Ukrainā izraisīja ‘’milzu lēcienu’’, ziņojusi Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO).
Kara dēļ tika pārtrauktas Ukrainas, kas ir pasaulē lielākais saulespuķu eļļas eksportētāja, piegādes uz ārvalstīm, un līdz ar to pieauga alternatīvu izmaksas. Ukraina ir arī lielākais labības, piemēram, kukurūzas un kviešu, audzētājs, un arī tai strauji pieaugušas cenas.
ANO ziņojusi, ka pārtikas cenas aprīlī nedaudz samazinājās, bet joprojām ir par teju 30% augstākas nekā šajā pašā laikā pirms gada. Augošās pārtikas cenas, kā arī enerģijas izmaksu lēciens visā pasaulē veicinājuši inflāciju.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!