Karš Ukrainā: piefrontes pilsētās palikušos grūti pierunāt evakuēties

Frontē Ukrainā bez lielām pārmaiņām, sīvākās kaujas joprojām Donbasā. Un neskatoties uz nemitīgajām apšaudēm, piefrontes pilsētās joprojām dzīvo tūkstoši ukraiņu, kas nav varējuši vai ir atteikušies pamest mājas.

Doneckas apgabala Avdijivkā pastāvīgās artilērijas apšaudēs, joprojām dzīvo 2000 cilvēku. Pirms Krievijas iebrukuma pilsētas iedzīvotāju skaits pārsniedza 25 000. Nu te valda vien posts. Lielākoties palikuši tieši vecāka gada gājuma cilvēki, kur neredz iespēju sākt dzīvi no jauna citviet. Policisti aicina cilvēkus tomēr braukt uz drošāku vietu, bet reti kurš piekrīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es aizbraukšu tur. Šodien tur labi, bet rīt tas pats, kas te. Un ko tad? Te man vismaz kādas mantas ir saglābtas,” saka Avdijivkas iedzīvotāja Ludmila.

Adijivkā joprojām ir arī bērni. Viens no viņiem ir arī 15 gadus vecais Oleksijs, kura māte nolēmusi, ka tomēr jādodas prom. Kopš pērnā gada aprīļa ģimeni dzīvo pagrabā, jo dzīvoklis nodega apšaudē. Puiša māte Svitlana uz evakuācijas automašīnu dodas ar pāris mantām, kuras izdevies saglābt un nerimstošu asaru jūru pār vaigiem: “Kad dzīvo kopš bērnības šai pilsētā un tagad es aizbraucu, nezinu pat kur. Tur, kur nevienam neesmu vajadzīga. Nezinu, ar ko man tur sākt.”

Ja nebūtu dēla, viņa visdrīzāk prom nedotos. Sieviete cer, ka vismaz viņam pavērsies jaunas iespējas. “Es piekritu tikai tāpēc, ka bērnu žēl, pabeidza devīto klasi, nav ne atestāta, nekā. Lai viņš normāli padzīvo,” saka Svitlana.

Pirms pamest frontes pilsētu pusaudzis lūdzis vēl apciemot vecmāmiņu, kura nav pierunājam aizbraukt. “Bet ko tad braukt prom? Dēli kapos. Vairs nevienam neesmu vajadzīga. Kā būs tā būs, tikai par mazdēlu pārdzīvoju,” saka Oleksija vecmāmiņa Jekaterina.

Policijas specvienība, kuru dēvē par Baltajiem eņģeļiem apbraukā mājas un aicina cilvēkus pārdomāt, taču piespiest kādu doties prom viņi nevar. “Piespiedu evakuācijas rīkojums diemžēl ir spēkā tikai Bakhmutā. Avdijivkā šis likums nav pieņemts. Mēs braucam pie visām ģimenēm. Mēs tās brīdinām, informējam par evakuāciju,” tec policists.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau vairākus mēnešus varas iestādes aicina civiliedzīvotājus, kas atrodas tuvu frontes līnijai, savas mājas pamest un doties uz drošākām valsts daļām. Taču daudzi neatsaucas, dodot priekšroku palikt nemitīgajās apšaudēs, nevis doties uz nezināmu vietu un neskaidru nākotni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm