Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Kampaņā veicinās izpratni par noziegumos cietušo tiesībām
“Es turēšu acis vaļā!” – ar šādu saukli uzsākta sociālā kampaņa, lai veicinātu izpratni par tādiem noziegumu veidiem kā vardarbība pret personu un vardarbība dzimuma dēļ. Kampaņa galvenokārt uzrunā noziegumos cietušos līdzcilvēkus, mudinot būt vērīgiem, atpazīt noziegumu upurus un palīdzēt tiem, vēsta TV3 Ziņas.
Kampaņa notiek ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā (ES), un tās organizatori uzsver, ka Latvijā no vardarbības ir cietusi katra trešā sieviete. Turklāt bieži vien pāridarītāji ir paši tuvākie cilvēki.
Pirms kampaņas sākšanas Eiropas Komisija veica reprezentatīvu pētījumu, kurā atklājies, ka 62% respondentu Latvijā nezina, ka noziegumos cietušos ES aizsargā īpašas tiesības. Pat puse no tiem, kas ir informēti, nav iepazinušies ar šīm tiesībām. Tomēr ir ļoti svarīgi, lai cietušie, viņu draugi un ģimenes locekļi, saprastu, kādas tiesības viņiem ir, un kā tās var izmantot.
“Mēs zinām, ka vardarbība ir slēpta parādība. Lielākoties, ja vardarbība notiek, cilvēki izvēlas par to neziņot, labākajā gadījumā pastāsta saviem līdzcilvēkiem, tuvākajiem. Un tad ir liela nozīme, kā šie līdzcilvēki tālāk rīkosies,” pauda centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce.
No naida uzbrukumiem bieži cieš seksuālo minoritāšu pārstāvji, uzsver organizācijā “Mozaīka”.
“Mums ir bijuši fiziski uzbrukumi uz ielas. Iespējams, provocējis izskats. Ir cilvēki, kam mājās apzīmētas durvis, mests ar akmeņiem. Bet visvairāk naida izpausmes redzam sociālajos tīklos.”
Centrā “Marta” uzsver, ka upuriem bieži vien nākas neatlaidīgi vērsties pie likumsargiem, lai mudinātu lietu izmeklēt, dažkārt rezultātu izdodas panākt tikai ar septīto, astoto reizi.
“Bet bieži vien trūkst zināšanu. Negribētu teikt, ka tie ir stereotipi, bet zināšanu trūkums. Ļoti daudz ir jāiegulda mācībās,” sacīja tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (“Jaunā Vienotība”).
Saskaņā ar Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras datiem Latvijā 27% cilvēku vecumā no 16 līdz 29 gadiem ir saskārušies ar fizisku vardarbību uz ielas, parkā vai stāvlaukumā, savukārt 19% ir piedzīvojuši vardarbību citu mājās un dzīvokļos, bet 25% – paši savās mājās.
Tikmēr 85% cilvēku par šiem noziegumiem nav ziņojuši atbildīgajām iestādēm.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!