Jauns atklājums par senajiem cilvēkiem: neandertālieši medīja milzu ziloņus

Saskaņā ar jaunu pētījumu neandertālieši, iespējams, dzīvojuši lielākās grupās, nekā uzskatīts iepriekš, medījot masīvus ziloņus, kas pat trīs reizes pārsniedza mūsdienu ziloņu izmēru, liecina jauns pētījums.

2. februārī 13:49

Pētnieki izdarīja secinājumus, kas trešdien publicēti žurnālā “Science Advances”, pamatojoties uz 125 000 gadus vecu taisnu ziloņu skeleta atliekām, kas atrastas netālu no Halles Vācijas centrālajā daļā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Apmēram 70 pleistocēna laikmeta ziloņu kauli tika atklāti pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados milzīgā ogļu karjerā, kas kopš tā laika ir pārveidots par mākslīgo ezeru.

Tā laika ziloņi bija daudz lielāki par vilnas mamutu un trīs reizes lielāki par mūsdienu Āzijas ziloņiem. Tā laika pieaugušais ziloņu tēviņš varēja svērt līdz 13 tonnām.

“Šo milzu dzīvnieku medības un pilnīga to nokaušana bija daļa no neandertāliešu iztikas pasākumiem šajā vietā,” aģentūrai “AFP” sacīja pētījuma līdzautors Vils Rūks.

“Šis ir pirmais skaidrais pierādījums ziloņu medībām cilvēka evolūcijā,” sacīja Nīderlandes Leidenes universitātes arheoloģijas profesors Roebroeks.

Pētījums liecina, ka neandertālieši, kas dzīvoja šajā apgabalā 2000 līdz 4000 gadu, bija mazāk mobili un veidoja sociālās vienības “ievērojami lielākas, nekā parasti tika paredzēts”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Neandertālieši nebija vienkārši dabas vergi, oriģinālie hipiji, kas dzīvoja no zemes. Viņi faktiski veidoja savu vidi ar uguni… un arī lielā mērā ietekmējot lielākos dzīvniekus, kas tajā laikā bija pasaulē,” sacīja Roebroeks.

Šie dzīvnieki bijuši “kaloriju bumbas”

Pētnieki pēc atrasto mirstīgo atlieku vecuma un dzimuma noskaidroja, ka ziloņi ir tikuši ar nolūku medīti, nevis to kauli nejauši nokļuvuši karjerā. Lielākā daļa no šiem ziloņiem bija vīriešu kārtas, karjerā atrasti salīdzinoši maz jaunu vai vecu.

“Tā ir tipiska atlase, ko veica mednieki, kuri devās pēc lielākā laupījuma,” sacīja Roebroeks.

Pieaugušus ziloņu tēviņus būtu bijis vieglāk medīt nekā mātītes, kuras mēdz pārvietoties baros, aizsargājot savus mazuļus. Turpretim pieaugušie tēviņi lielākoties ir vientuļi dzīvnieki, tāpēc tos bijis vieglāk imobilizēt, iedzenot tos dubļu un bedru slazdos.

“Un šie dzīvnieki bija lielākās kaloriju bumbas, kas staigājušas šajā apvidū.”

Pētnieki teica, ka neandertālieši spēja saglabāt milzīgos pārtikas daudzumus, ko nodrošina viens zilonis, un tas tos uzturēt vairākus mēnešus.

“Vidējs ziloņu tēviņš, kas sver apmēram 10 tonnas, būtu devis apmēram 2500 ikdienas porcijas pieaugušam neandertālietim. Viņi varētu tikt galā ar to, vai nu saglabājot šo gaļu ilgākam laika periodam – tas jau ir kaut kas tāds, ko mēs nezinājām – vai vienkārši tādēļ, ka viņi dzīvoja daudz, daudz lielākās grupās, nekā mēs esam pieņēmuši,” sacīja Roebroeks.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm