tv3.lv

Galējie rezultāti: Skoti nobalso par palikšanu Lielbritānijā

Referendumā par Skotijas atdalīšanos no Lielbritānijas nobalsojuši 44,7% vēlētāju, liecina jaunākie vēlēšanu rezultāti.

2014. gada 19. septembrī 6:50

Savukārt pret Skotijas neatkarību balsoja 55,3% vēlētāju. Tie ir galējie vēlēšanu rezultāti.

Piemēram, lielākajā Skotijas pilsētā Aberdīnā ”pret” balsoja vairāk nekā 670 tūkstoši skotu, bet ”par” – nedaudz virs 521 tūkst. iedzīvotāju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par lielo aktivitāti liecināja rindas pie iecrikņiem, kas liek domāt, ka referenduma rezultātu paziņošana kavēsies.

Vēlētāju aktivitāte bijusi ļoti liela – pie balsošanas urnām devās 85% no 4,3 miljoniem balsstiesīgo.  Līdz ar to var sacīt – Skotija paliek Lielbritānijas sastāvā, taču ir skaidrs, ka daļas sabiedrības viedoklis ir pretējs, kas var radīt spriedzi turpmāk.

Referenduma dienā bijušas arī nekārtības. Notikušas vairākas dūru cīņas, Glāzgovā izskanējuši apgalvojumi par balsu viltošanu. Tiek saņemtas sūdzības, ka cilvēki nav paspējuši nobalsot garo rindu dēļ. Kādā no skaitīšanas iecirkņiem naktī tika pārtraukts darbs, jo sāka skanēt ugunsgrēka trauksme un tika evakuēti cilvēki.

Pirms referenduma gandrīz katru dienu tika veiktas aptaujas, un tās liecināja, ka vēlātāju viedoklis dalās uz pusi, tāpēc izšķiroša var izrādīties pat viena balss.

Iepriekš tika solīts – ja Skotija paliks Apvienotās Karalistes sastāvā, Lielbritānijas centrālā valdība solījusi palielināt Skotijas autonomās pilnvaras. Savukārt Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu iepriekš brīdinājis, ka neatkarīgai Skotijai būtu ”sarežģīti, ja ne pat neiespējami” kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat tika solīts – gadījumā, ja skoti nobalsos par atdalīšanos, sterliņu mārciņa arī turpmāk būs Skotijas valūta, tomēr Lielbritānijas valdība iepriekš uzstāja, ka valūtas savienībai ar neatkarīgo Skotiju nepiekritīs. Viens no Skotijas argumentiem par neatkarību bija tās spēja pašai sevi uzturēt – patlaban 75% no Eiropas Savienībā iegūtās naftas nāk no Lielbritānijas, bet no tā 90% no dzīlēm tiek izsūknēti Skotijas ūdeņos.

Skotija, kur pašlaik dzīvo ap četriem miljoniem cilvēku, uzskatāma par vienu no senākajām valstīm pasaulē, jo 843. gadā karalis Kenets Makelpins apvienoja skotus vienā valstī. Savu neatkarību tā saglabāja vairāk nekā 800 gadu

Pavērsiens notika 1707. gadā, kad tika izveidota Lielbritānija, kurai pašlaik ir četras daļas: Anglija, Velsa, Ziemeļīrija un Skotija. Tātad, Skotija Apvienotajā karalistē ir jau 307 gadus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm