tv3.lv

Jaunais Covid‑19 paveids: kas par to zināms līdz šim?

Trauksmes zvani ceturtdienas vakarā no Dienvidāfrikas Republikas – tur atklāts jauns Covid-19 paveids ar pierakstu B.1.1.529. Pagaidām “uz papīra” tas ir potenciāli lipīgāks un noturīgāks pret patlaban pasaulē pielietotajām vakcīnām.

2021. gada 26. novembrī 15:20

Kur jaunais variants atklāts?

Pirmā vēstis izplatīja Dienvidāfrikas Republika (DĀR). Ceturtdienas vakarā DĀR veselības ministrs Džo Phāla brīdināja par B.1.1.529 izplatību valsts reģionā, kā arī par tā potenciālo bīstamību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēlāk vīrusa paveids atklāts arī Botsvānā un Honkongā – tas konstatēts ceļotājiem no Dienvidāfrikas. Arī Izraēla paziņojusi, ka paveids konstatēts kādam izraēlietim, kurš atgriezies no Malāvijas. Vēl ir aizdomas par divu citu ieceļotāju inficēšanos – visi bija vakcinēti, ziņo “Times of Israel”.

Kādi lēmumi tiek pieņemti?

Šodien par jauno pavērsienu globālajā cīņā pret saslimšanu spriež Pasaules Veselības organizācija. Dienvidāfrikas provincē atklātajam variantam, visticamāk, tiks piešķirts grieķu alfabēta burts, līdzīgi kā šobrīd Eiropā aktīvajam Delta variantam.

Dienvidāfrikā, kur paveids atklāts, notiek zinātnieku darbs, lai noskaidrotu, kā variants atšķiras no šobrīd aktīvajiem un vai tam ir potenciāls izplatīties tālāk pasaulē.

Eiropas Komisija jau pavēstīja, ka gatava iedarbināt tā dēvēto “bremžu mehānismu”, lai apturētu lidojumus no Āfrikas dienvidu reģiona. Par to “Twitter” rakstīja Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lēmumi top arī Latvijas valdībā, saskaņojot rīcību ar EK, pavēstīja premjers Krišjānis Kariņš un veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Lasi vēl: Jauna vīrusa paveida dēļ arī Latvija gatavojas ierobežot ceļojumus uz vairākām Āfrikas valstīm

Valstis gatavas rīkoties

Paralēli Eiropas Komisijas paziņojumam robežas jau slēdz gan Eiropas Savienības valstis, gan citas. Pirmā par robežu slēgšanu ieceļotājiem no DĀR, Botsvānas, Esvatini, Lesoto, Namībijas un Zimbabves paziņoja Lielbritānija. Līdzīgi rīkojās Izraēla, sarakstu papildinot ar Mozambiku.

Vācijā pēc ieceļošanas jāpavada divas nedēļas karantīnā. Itālija nolēmusi liegt iebraukšanu cilvēkiem, kas uzturējušies Āfrikas dienviddaļas valstīs aizvadītajās 14 dienās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopsolī seko arī Singapūra. Āzijas reģionā arī Indija rīkojas, pieprasot pastiprināti testēt visus cilvēkus, kas ierodas no Āfrikas dienvidiem, tomēr aizliegumi ieceļošanai vēl netiek noteikti.

Ko saka eksperti?

Profesors Salims Abduls Karims, kurš iepriekš darbojās DĀR komitejā cīņā pret Covid-19, uzsvēra, ka, apkopojot visu pieejamo informāciju, vīrusa paveidam ir divas galvenās īpašības – potenciāli var novērot lielāku transmisiju un paveids varētu būt krietni vairāk rezistents pret vakcīnām.

Sjūzena Hopkinsa, Lielbritānijas Veselības aizsardzības aģentūras pārstāve uzsver, ka šim variantam ir lielākais mutāciju daudzums, kāds līdz šim redzēts. “Par trīsdesmit vairāk mutāciju, salīdzinot ar pamata variantu un divreiz vairāk nekā Delta variantam,” norāda eksperte.

Pasaules Veselības Organizācijas Covid-19 darba grupas tehniskā vadītāja Marija van Kerkhove uzsver, ka cilvēkiem, kuri lasa jaunumus par atklāto variantu, ir jāsaprot, ka tik ātra paveida atklāšana ir labas ziņas. “Tas nozīmē, ka sistēma strādā,” pateicoties Dienvidāfrikas kolēģiem, teica PVO pārstāve.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm