Iznīcinātāji Ukrainai: kurš par, kurš pret?

Nesen piedzīvotais lūzuma punkts, pārtraucot mēnešiem ilgo rietumvalstu vilcināšanos ar tanku piegādēm Ukrainai, ļauj cerēt, ka līdzīgi tas būs arī ar lidmašīnām. Volodimirs Zelenskis aicina partnerus sūtīt kaujas iznīcinātājus, lai Krievijas okupantiem varētu sarīkot elli ne vien uz zemes, bet arī gaisā. Ko par iznīcinātāju piegādēm saka partneri?

Šobrīd Ukrainas gaisa spēki iztiek ar salīdzinoši novecojušiem MIG-29 iznīcinātāju modeļiem. Darbu veikt tie spēj, taču uz pārākuma izcīnīšanu debesīs un lielu atbalstu frontē cerēt grūti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šodien Jurijs Ihnats, Ukrainas gaisa spēku pārstāvis, Francijas TV kanālam “La Chaîne” atklāja, ka Ukrainai šobrīd vajadzētu vismaz 200 lidaparātu no partneriem, lai spētu pilnvērtīgi sargāt debesis.

Partneri pagaidām atturīgi

Sākuma par tiem, kuri teikuši skaidru “nē” iznīcinātāju piegādēm. Jāatgādina, ka pat stingrākais noliegums par iespējamām tanku piegādēm iepriekš noveda pie simtiem apsolītu moderno “Leopard 2” un “Abrams”, kas dosies ceļā uz frontes līniju sākot jau ar martu.

Vācija

Vācijas kanclers Olafs Šolcs par iznīcinātājiem piedāvājis pat divkārtīgu noliedzošu atbildi. “Nē” viņš sacīja kā pagājušo nedēļu, tā svētdien laikrakstam “Tagesspiegel”.

“Jautājums par kaujas lidmašīnām vispār netiek apsvērts. Es varu tikai ieteikt neiesaistīties pastāvīgā sacensībā, lai pārspētu viens otru, kad runa ir par ieroču sistēmu piegādēm,” komentē Vācijas kanclers.

Viņam piebalsoja arī jaunais aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss, sakot, ka viņš neatbild uz hipotētiskiem jautājumiem, neatkarīgi no tā, vai tie attiecas uz viņu vai faktiskām situācijām. Un tas attiecas arī uz šo jautājumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ASV

Arī ASV beidzot konkrēti paudusi savu nostāju, sarunās par F-16 iznīcinātāju piegādēm. “Nē,” sacīja Baidens, atbildot uz reportieriem Baltajā namā uzdotu jautājumu, vai viņš atbalsta F-16 vai citu amerikāņu iznīcinātāju piegādāšanu Ukrainai.

Iepriekš gan “Politico” citēja vairākus avotus Pentagonā, kuri uzsver, ka diskusijas par piegādēm notiek un vērojama pat amatpersonu “atmaigšana” par kaujas lidaparātu piegādēm.

Polija

Varšavā valda pilnīgi cita noskaņa. Atlicis viens solis, viena atļauja no NATO alianses, un Polija sūta gaisa spēkus pāri robežai. Tā noprotams no Polijas premjera teiktā, vizītē armijas bāzē.

“Mēs koordinējam visus pasākumus, kas vērsti uz Ukrainas aizsardzības spēku stiprināšanu, ar mūsu partneriem NATO,” sacīja Mateušs Moraveckis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w 18. Dywizji Zmechanizowanej w #Siedlce.

Posted by Kancelaria Premiera on Monday, January 30, 2023

Nīderlande

Pozitīvāka noskaņa valda arī Amsterdamā. Nīderlandes iepriekš pat pieļāva, ka viņu norakstītie F-16 iznīcinātāji varētu tikt izmantoti dāvinājumā Kijivai, tomēr oficiāli amatpersonas šādus apsvērumus nekomentē.

Premjers Marks Rite saka, ka pagaidām sarunas nenotiek: “Pagaidām nerunājam par F-16 piegādi Ukrainai. Nav lūgumu. Nav arī tabu, bet tas būtu ļoti liels nākamais solis. Mēs intensīvi runājam ar mūsu sabiedrotajiem par to, ko varētu darīt. Es pilnībā piekrītu Francijas prezidenta nosauktajiem kritērijiem, kā mēs varam rīkoties kopā.”

Francija

Kādi tad ir Francijas prezidenta Emanuela Makrona kritēriji lidmašīnu piegādei? Vakar Makrons viesojās Hāgā, kur kopā ar Nīderlandes premjeru apsprieda dažādus, tostarp drošības jautājumus.

Makrons izteicās, ka patlaban no Ukrainas puses nav pienācis oficiāls lūgums par iznīcinātājiem. Šodien gan viņš Parīzē tiekas ar Ukrainas aizsardzības ministru Oleksiju Rezņikovu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Formāls lūgums būtu pirmais kritērijs, lai piegādes apsvērtu, taču Makronam ir vēl citi: “Otrais kritērijs ir pārliecināties, ka tas neizraisīs eskalāciju, lai mūsu sūtītais ekipējums netiktu izmantots, lai uzbruktu Krievijas teritorijai, bet palīdzētu Ukrainas centieniem pretoties un aizsargāt savu teritoriju. Trešais kritērijs ir tāds, ka šīs piegādes nedrīkst vājināt Francijas armijas spēju aizsargāt savu teritoriju un mūsu pilsoņus.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm