tv3.lv

Ir zināms šā gada Nobela Miera prēmijas laureāts! Tā piešķirta Kolumbijas prezidentam

Nobela Miera prēmija piešķirta Kolumbijas prezidentam Huanam Manuelam Santosam par panākumiem vairāk nekā 50 gadus ilgā pilsoņkara izbeigšanā. Vienlaikus gan var izrādīties, ka panāktais pamiers jau drīzumā atkal pāraugs vardarbībā. Kolumbijas tauta prezidenta panākto vienošanos ar opozīcijas kaujiniekiem referendumā noraidījusi, un ir bažas, ka mēneša beigās asinsizliešana atsāksies.

2016. gada 7. oktobrī 23:38

Nobela Miera prēmijai šogad bija pieteikts rekordliels kandidātu skaits – kopumā 376. Kā allaž, prognozēt, kurš no tiem galu galā iegūs prestižo balvu,  bija teju neiespējami. Šodien no rīta neziņa tika kliedēta – Norvēģijas Nobela komiteja pavēstīja, ka balva piešķirta Kolumbijas prezidentam Huanam Manuelam Santosam par apņēmīgajiem centieniem izbeigt vairāk nekā 50 gadus ilgstošo pilsoņkaru. Gadiem ilgās sarunas septembra beigās vainagojās ar reālu pamiera noslēgšanu ar opozīcijas kaujiniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pilsoņu karš Kolumbijā ir viens no ilgākajiem šāda veida konfliktiem mūsdienās. Kolumbijas prezidents Huanas Manuels Santoss panācis, ka šis asiņainais konflikts nonācis ļoti tuvu mierīgam risinājumam.

Pamiera vienošanos ar komunistiskā kaujinieku grupējuma Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki Santoss parakstīja 26. septembrī. Tomēr nedēļu vēlāk Kolumbijas tauta šo vienošanos referendumā noraidīja. Tādējādi iecere, ka kaujinieki pusgada laikā veiks demobilizāciju, bet viņu organizācija pārtaps par politisko partiju vairs nav spēkā un paredzams, ka noslēgtais pamiers beigsies 31. oktobrī.

Prezidents un nemiernieku līderi gan sola darīt visu iespējamo, lai atrastu veidu, kā miera vienošanos saglabāt. “Es gribu uzsvērt situācijas nopietnību. Turpināt pamieru, saglabājoties pašreizējai neskaidrībai ir ļoti riskanti. Es pateicos Apvienoto nāciju organizācijai, kas ir piekritusi pagarināt savu uzturēšanos Kolumbijā,” teic Santoss.

Cerībā, ka kompromisu tomēr izdosies panākt, kaujiniekiem, visticamāk, tiks piedāvāti vienošanās grozījumi, tomēr tie būs viņiem nelabvēlīgāki. Tautas noraidītā vienošanās paredzēja opozicionāriem dot vismaz 10 vietas parlamentā, kā arī samazināt cietumsodus kaujiniekiem, kas atzīsies pastrādātajos noziegumos.

Reaģējot uz referenduma rezultātiem, Eiropas Savienība jau paziņojusi par Kolumbijai paredzētā 600 miljonu eiro finansējuma atcelšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm