Havaju salās izvirdis pasaulē lielākais aktīvais vulkāns

Pasaulē lielākais aktīvais vulkāns Havaju salās Maunaloa pirmo reizi gandrīz 40 gadu laikā ir izvirdis.

2022. gada 29. novembrī 14:07

Lavas plūsma pārsvarā koncentrējas virsotnē, taču iedzīvotāji jau iepriekš tika brīdināti par pelnu krišanas risku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ASV Ģeoloģijas dienests (USGS) paziņojis, ka situācija varētu strauji mainīties.

Arī vulkāna trauksmes līmenis ir paaugstināts no “rekomendējošā” uz “brīdinājumu” – augstāko klasifikāciju.

Evakuācijas rīkojumi vēl nav izdoti, un apdzīvotās vietas, visticamāk, šobrīd vulkāna izvirdums neietekmē, norāda ārkārtas amatpersonas.

Maunaloa, kas atrodas Havaju vulkānu nacionālajā parkā, aptver pusi no ASV štata Lielās salas. Vulkāns paceļas 4169 metrus virs jūras līmeņa un aptver vairāk nekā 5179 kvadrātkilometrus.

“Pamatojoties uz pagātnes notikumiem, Maunaloa izvirduma agrīnās stadijas var būt ļoti dinamiskas, un lavas plūsmu atrašanās vieta un virzība var strauji mainīties,” pauduši seismologi. Ja izvirdums izplatīsies ārpus virsotnes kalderas sienām, lavas plūsmas varētu “strauji virzīties lejup”, paziņojis ASV Ģeoloģijas dienests.

Saskaņā ar ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, Maunaloa kopš 1843. gada ir izvirdis 33 reizes. Iepriekšējais izvirdums 1984. gadā izraisīja lavas plūsmu piecu jūdžu attālumā no salas visvairāk apdzīvotās pilsētas Hilo. Taču Lielās salas iedzīvotāju skaits kopš 1980. gada ir vairāk nekā dubultojies līdz aptuveni 200 000 iedzīvotāju, un Havaju salu civilās aizsardzības aģentūra brīdinājusi, ka iedzīvotāji var saskarties ar “lavas katastrofu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šīs lavas plūsmas reti apdraud dzīvību, taču tās var būt ārkārtīgi postošas ​​infrastruktūrai,” sacīja britu vulkānu ģeofiziķe, kas strādājusi Havaju vulkānu observatorijā, doktore Džesika Džonsone.

Viņa brīdināja, ka lavas plūsmas rada risku citam lielam apdzīvotības centram -Hilo un Konai, piebilstot, ka vulkāniskās gāzes var apgrūtināt vietējo iedzīvotāju elpošanu.

Maunaloa ir pasaulē lielākais aktīvais vulkāns. Ir arī citi lielāki vulkāni, taču tie ir klasificēti kā neaktīvi, kas nozīmē, ka tie nav izvirduši ilgu laiku vai ir izmiruši un ir gandrīz droši uzskatāms, ka tie nākotnē neizvirdīs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm