Francijā protestē pret plānoto pensiju reformu

Francijas iedzīvotāji streiko pret pensiju reformu – demonstrācijas pārņēmušas visu valsti un tiek lēsts, ka ceturtdien, 19. janvārī, ielās varētu iziet līdz pat miljonam cilvēku, vēsta TV3 Ziņas.

Protesti 19. janvārī novērojami ne vienā vien Francijas pilsētā. Iedzīvotāji nav mierā ar to, ka viņiem būs jāstrādā ilgākus gadus, pirms tikt pensijā. Pensionēšanās vecumu plānots palielināt līdz 64 gadiem šā brīža 62 vietā. Tāpat paredzēts īstenot arī citas izmaiņas, kuru dēļ līdz pilnas pensijas saņemšanai nāksies strādāt ilgāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fabiens Viljudū
protestētājs

“Šis mani biedē, jo tā ir liekulība. Cilvēki nevar strādāt vēl divus gadus. Īpaši tie, kas strādā smagus darbus, ar pagarinātu darba laiku, strādā nakts maiņās, ražošanas sektorā, apkopējas, dzelzceļa darbinieki. Viņi nestrādās vēl divus gadus. Vai arī, ja viņi strādās, viņi aizies pensijā salauzti. Tas ir tas, kas ir apdraudēts. Tas ir sociāls jautājums. Vai jūs vēlaties, lai pensijā aiziet slimi, salauzti un daži pat miruši? Vai arī jūs vēlaties lai viņi var izbaudīt dzīvi?”

Emanuela Makrona valdība, kas iecerējusi grozījumus, saka, ka šis ir vienīgais veids, kā saglabāt sistēmu maksātspējīgu. Taču sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa francūžu ir pret reformu.

Lorāns Bergers
Francijas arodbiedrību konfederācijas vadītājs

“Nav iespējams apgalvot, ka šovakar mēs kaut ko uzvarēsim, bet nepadosimies. Pensiju likumprojekts vēl nav iesniegts valdībā un parlamentā. Tas prasīs ilgu laiku. Mēs šodien dodam pirmo reālo brīdinājumu. Ja ar to pietiks – labi. Ja nepietiks – mēs turpināsim.”

Arodbiedrības saka, ja valstij nepieciešama nauda, vajadzētu aplikt ar lielākiem nodokļiem bagātos vai, piemēram, palielināt darba devēju iemaksas budžetā. Bet nevajadzētu problēmas risināt uz strādnieku rēķina.

Protestu dēļ Parīzē traucēta sabiedriskā transporta kustība un visā Francijā vairākos maršrutos nekursē vilcieni. Tāpat ir radiostacijas, kurās ierasto ziņu vietā šodien skan tikai mūzika, bet televīzijas kanālos demonstrē raidījumu atkārtojumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm