Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
FOTO: protestu pavadībā EP atbalsta Eiropas‑Kanādas tirdzniecības nolīgumu
Protestu pavadībā, Eiropas Parlaments šodien atbalstījis neviennozīmīgi vērtēto Eiropas Savienības un Kanādas brīvās tirdzniecības nolīgumu. Atbalstītāji uzskata, ka līgums kļūs par “zelta standartu” visai pasaulei, bet tā kritiķi dokumentu salīdzina ar “Trojas zirgu”.

Foto
Lai gan pozitīvs balsojums Eiroparlamentā bija gaidāms, vēl vakar daudzus CETA atbalstītājus nervozus darīja ziņas, ka par nolīgumu viedokli varētu mainīt vairāki deputāti no Francijas. Atbildīgs par līguma virzību Eiropas Parlamentā ir Latvijas deputāts Artis Pabriks, kurš uzskata, ka dokuments ir nozīmīgs ne tikai ekonomiski, bet arī politiski.
Artis Pabriks, Eiropas Parlamenta deputāts, “Vienotība”
Šis līgums ir ar lielu ģeopolitisku nozīmi, jo tas neļauj palielināties ūdensšķirtnei starp Ziemeļameriku un Eiropu. Otrkārt ar šī līguma palīdzību Eiropa un Kanāda spēs uzlikt augstāku latiņu kvalitātes ziņā nākotnes tirdzniecības līgumiem, kas varētu noteikt starp citām valstīm, teiksim, ES un Āzijas valstīm, kas ir būtiski, jo ja mēs to neizdarītu, tad to jau censtos diktēt kāda cita valsts, Ķīna vai kāda cita.
Šim viedoklim gan daudzi nepievienojas.
Eirpas Savienības un Kanādas brīvās tirdzniecības līgumam netrūkst oponentu visā Eiropā, un arī šodien pie EP pirms izšķirošā balsojuma ieradušies protestētāji, kuri salīdzina CETA līgumu ar Trojas zirgu.
Protestētāja pret CETA
Šis līgums ir toksisks. Tas ir kā Trojas zirgs no grieķu mītiem, ko dod kā dāvanu Trojas iedzīvotājiem, bet realitē tas iznīcina darbavietas, pazemina standartus un kaitē videi.
Pie parlamenta bija sapulcējušies pārsvarā kreisu uzskatu paudēji vai vide aktīvisti, kuri nobažījušies par līguma ietekmi uz demokrātiskajām institūcijām, vidi un ekonomiku.
Protestētāja pret CETA
CETA darbus neradīs, CETA darbus iznīcinās. Briesmās ir ap 90 miljoniem darbavietu, īpaši mazajos un vidējo uzņēmumos, kādu jums, Latvijā, ir daudz. Daudzi uzņēmimi Latvijā bankrotēs!
Arī ne visi deputāti no Latvijas atbalsta līgumu. CETA atceltu vairumu preču un pakalpojumu nodevu ar Kanādu. “Saskaņietis” Andrejs Mamikins pauž bažas – ja ar Kanādu ieviesīs brīvo tirdzniecību, tad ar šo valsti Latvija un Eiropa nespēs konkurēt.
Andrejs Mamikins, Eiropas Parlamenta deputāts, “Saskaņa”
Mēs zaudēsim konkurencē ar kanādiešiem, mēs zaudēsim mūsu tirgus daļu arī Latvijā, un mēs nevarēsim attīstīt mūsu zemnieku saimiecības, vairākas saimniecības, manā skatījumā, bankrotēs, un mēs zaudēsim darba vietas, mēs zaudēsim cilvēkus, kuri kļūs par bezdarbniekiem, un galu galā aizbrauks no Latvijas.
Eiropas Parlamenta balsojumā līgums guva atbalstu, tomēr arī tā oponentu netrūka. Balsu sadalījums – 408 “par” un 254 “pret”. Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komitejas priekšsēdētājs uzskata, ka šāda veida līgumi sniedz iespēju globalizācijas procesu ievadīt pareizākā gultnē.
Bernds Lange, Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komitejas priekšsēdētājs
Ir ļoti svarīgi dot skaidru signālu, ka globalizācijas process būs balstīts uz noteikumiem.
Kanādas tirdzniecības ministrs savukārt līgumu nodēvēja par vēsturisku.
Fransuā-Filipe Šampaņs, Kanādas starptautiskās tirdzniecības ministrs
Tarifu neesamība dos labumu importētājiem eksportētājiem, un galu galā – patērētājiem. Šis ir darījums tautai. Un to vajag uzsvērt šajā vēsturiskajā dienā.
Rīt Eiropas Parlamentu uzrunās arī Kanādas premjers Džastins Trudo. Paredzams, ka viņš pievērsīsies ne tikai CETA nolīgumam, bet runās par Eiropas un Kanādas attiecībām plašākā kontekstā. Tagad CETA jāratificē savienības dalībalstu parlamentiem. Latvija nākamnedēļ varētu kļūt par pirmo valsti, kas nolīgumu ir ratificējusi.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!