tv3.lv

Epidemioloģe: Par trešo pandēmijas vilni Lietuvā runāt pāragri, bet signāli ir satraucoši

Lietuvā pašlaik būtu pāragri runāt par trešo Covid-19 pandēmijas vilni, tomēr daži satraucoši signāli ir novērojami, pirmdien atzinusi Lietuvas galvenā epidemioloģe Loreta Ašokliene, žurnālistiem komentējot Statistikas departamenta izteikto brīdinājumu, ka trešais vilnis, iespējams, jau sākas.

2021. gada 22. februārī 19:27

Pēc speciālistes teiktā, jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaita kritums gan palēninājies, bet pēdējā laikā šis palēninājums nobremzējies, taču lielākās bažas raisa pozitīvo testu īpatsvars, kas nedēļas laikā pieaudzis no 7,1% līdz 7,8%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: Lietuvā brīdina par trešo Covid-19 vilni

Viņa norādījusi, ka šis rādītājs īpaši pieaudzis starp cilvēkiem, kuri tiek testēti saistībā ar Covid-19 simptomiem, un būtu ļoti svarīgi plašāk un aktīvāk veikt tieši profilaktisko testēšanu.

Pašreizējo situāciju eksperte skaidrojusi ar iedzīvotāju mobilitātes pieaugumu, kas vērojams visas pēdējās nedēļas laikā, kopš karantīnas režīmā noteikti zināmi atvieglojumi. Viņasprāt, to varēja prognozēt, tādēļ šonedēļ rūpīgi jāvēro situācija, taču pagaidām ir labi redzams, ka jauniem atvieglojumiem laiks vēl nav pienācis.

Tikmēr Lietuvas Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nīlsena aicinājusi Statistikas departamentu vērtēt situāciju atturīgāk un nepārsteigties ar vispārinājumiem, atstājot šo uzdevumu “citu profesiju pārstāvjiem”.

“Pašlaik mums vismazāk vajadzīgi sasteigti secinājumi, birku piekāršana un sabiedrības biedēšana,” viņa akcentējusi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā ziņots, Lietuvas Statistikas departaments pirmdien brīdināja, ka valstī pašlaik, iespējams, sākas trešais jaunā koronavīrusa izplatības vilnis.

“Izskatās, ka esam sākuši trešo pandēmijas vilni. Lietuvas trajektorija divu pandēmijas rādītāju telpā atgriežas vecajās sliedēs, pa kurām jau esam braukuši oktobrī,” bija teikts pirmdien izplatītajā departamenta paziņojumā.

Tajā norādīts, ka vienas diennakts laikā reģistrētu jaunu inficēšanās gadījumu skaits valstī vairs nemazinās un pozitīvo testu īpatsvars aug.

“Šī tendence turpinās jau nedēļu, bet nu vairs nerada šaubas,” atzinuši statistiķi.

Vēlāk Statistikas departamenta pārstāve Birute Stolīte ziņu aģentūrai BNS skaidroja, ka ar šo brīdinājumu departaments gribējis pievērst uzmanību pozitīvo testu īpatsvara pieaugumam.

“Mūsu mērķis bija pievērst epidemiologu uzmanību, kuriem tad arī būtu jāsniedz tālākie komentāri,” viņa izteicās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā ziņots, karantīna Lietuvā tika izsludināta novembra sākumā, bet kopš decembra vidus pārvietošanās starp pašvaldībām atļauta tikai īpašas nepieciešamības gadījumos. Februāra sākumā darbu varēja atsākt slēpošanas centri, bet no pagājušās nedēļas ļauts atvērt nepārtikas preču veikalus, kuriem ir atsevišķa ieeja no āra, kā arī frizētavas un skaistumkopšanas salonus.

Pēdējo septiņu dienu laikā Lietuvā veikti gandrīz 43 000 testu un pozitīvo testu īpatsvars sasniedzis 7,8%. Eiropas Savienībā šis rādītājs tiek uzskatīts par būtisku, jo, tam pārsniedzot 4% robežu, slimības izplatība uzskatāma par strauju un nekontrolētu.

Pēc Statistikas departamenta datiem, 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju 22. februārī Lietuvā ir 242,9.

Kopš pandēmijas sākuma inficēšanās ar jauno koronavīrusu Lietuvā apstiprināta 194 333 cilvēkiem. Vīrusa izraisītā slimība Covid-19 kopumā prasījusi 3178 cilvēku dzīvības.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm