tv3.lv

EP prasa nekavējoties piešķirt kandidātvalsts statusu Ukrainai un Moldovai

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pieņēma rezolūciju, ar kuru aicina Eiropas Savienības (ES) līderus nekavējoties piešķirt Ukrainai un Moldovai ES kandidātvalsts statusu, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmā nedēļa. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis okupantu apšaudītajā Kijivā ar parlamenta priekšsēdētāju un premjerministru pie sāniem, kā arī karavīriem fonā paraksta vēstuli Briselei ar lūgumu uzņemt Ukrainu Eiropas Savienībā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drīz jau būs pagājuši četri mēneši kopš šī notikuma, bet tieši šajās dienās Eiropas Savienības līderi tiekas, lai lemtu par ne tikai Ukrainas, bet arī Moldovas atzīšanu par bloka kandidātvalsti. Pašā Kijivā, kur šodien mastos plīvo arī Eiropas Savienības karogi, lēmumus Briselē gaida ar lielu nepacietību.

Natālija Bosaka
Kijivas iedzīvotāja

“Protams, ka šis ir ļoti svarīgi. Tas mums nodrošina lielāku aizsardzību un cerību uz labāku dzīvi.”

Redzot ukraiņu varonīgo pretestību, pēc būtības aizstāvot ne tikai savu valsti, bet arī visu kontinentu pret Krievijas varmācīgo režīmu, daudzas valstis jau iepriekš bija paudušas atbalstu Ukrainas atzīšanai par Eiropas Savienības kandidātvalsti. Attiecīgi arī Eiropadomes priekšsēdētājs pirms bloka valstu vadītāja samita nesaskatīja tam šķēršļus.

Šarls Mišels
Eiropadomes prezidents

“Šis ir izšķirošs mirklis Eiropas Savienības. Šī ir ģeopolitiska izvēle, kuru šodien izdarīsim. Esmu pārliecināts, ka piešķirsim kandidātvalsts statusu Ukrainai un Moldovai.”

Minētā rezolūcija tika pieņemta ar 529 balsīm “par”, 45 “pret” un 14 deputātiem atturoties. Kā izriet no sēdes protokola, vairums Latvijas eiroparlamentāriešu balsojumā nepiedalījās, bet tie, kuri piedalījās – Andris Ameriks (GKR), Ivars Ijabs (AP) un Nils Ušakovs (S) – balsoja “par”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar rezolūciju ES valstu vai valdību vadītāji, kuri šodien un rīt tiekas Briselē, tiek aicināti ES kandidātvalsts statusu piešķirt arī Gruzijai uzreiz pēc tam, kad tās valdība būs atrisinājusi Eiropas Komisijas (EK) norādītos uzdevumus, proti, pabeigusi vajadzīgās reformas.

EP uzskata, ka ES līderiem jāapzinās sava vēsturiskā atbildība un jāsniedz skaidrs politisks signāls Ukrainai, Moldovai un Gruzijai, apstiprinot to izredzes uz iestāšanos ES.

Eiroparlamenta deputātu vairākums uzskata, ka apstākļos, kad notiek brutāls Krievijas agresijas karš pret Ukrainu, kandidātvalsts statusa piešķiršana būs līderības, apņēmības un tālredzības apliecinājums. Tiek uzsvērts, ka nepastāv kārtība, saskaņā ar kuru varētu notikt paātrināta pievienošanās ES, un šī pievienošanās joprojām ir uz nopelniem balstīts un strukturēts process, kura gaitā tiek prasīta atbilstība ES dalības kritērijiem un kurš ir atkarīgs no efektīvas reformu īstenošanas.

Parlaments arī aicina Ukrainas, Moldovas un Gruzijas iestādes “nepārprotami apliecināt savu politisko apņēmību īstenot savu iedzīvotāju Eiropas mērķus”, paātrinot reformas, lai pēc iespējas ātrāk efektīvi izpildītu kritērijus dalībai ES.

EP uzskata, ka Ukrainas, Moldovas un Gruzijas iedzīvotāji ir pelnījuši dzīvot brīvās, demokrātiskās un pārtikušās valstīs, kuras ir “lepnas un apņēmīgas Eiropas saimes locekles”, līdz ar to Eiropadome tiek aicināta gaidāmajā sanāksmē spert svarīgu pirmo soli uz “šo triju valstu iedzīvotāju leģitīmo centienu īstenošanu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiroparlaments rezolūcijā uzsver, ka ES nav citas alternatīvas kā vien paplašināties, kas “vairāk nekā jebkad agrāk ir ģeostratēģisks ieguldījums” stabilā, spēcīgā un vienotā ES. Deputāti pauž pārliecību, ka valstu, kuras tiecas kļūt par ES dalībvalstīm, izredzes uz pilnu dalību ES ir pašas savienības politiskajās, ekonomiskajās un drošības interesēs.

EP deputāti arī aicina “no jauna aktivizēt” pašlaik bloķēto paplašināšanās procesu Rietumbalkānu valstu virzienā.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm